mamDu_avatar

Twoje dziecko ma napady złości? Ciesz się, oto 7 korzyści, które z tego wynikają

Iza Orlicz

15 kwietnia 2022, 12:11 · 3 minuty czytania
Napady złości u dziecka to chyba jeden z najtrudniejszych aspektów rodzicielstwa. Trudno zachować spokój w obliczu płaczu dziecka, jego krzyków, rzucania się na ziemię, bicia. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie potrafi ono poradzić sobie z trudnymi emocjami, ale sposób, w jaki to wyraża jest czasem dla nas trudny do zaakceptowania. Okazuje się jednak, że napady złości u naszego dziecka niosą ze sobą szereg korzyści.


Twoje dziecko ma napady złości? Ciesz się, oto 7 korzyści, które z tego wynikają

Iza Orlicz
15 kwietnia 2022, 12:11 • 1 minuta czytania
Napady złości u dziecka to chyba jeden z najtrudniejszych aspektów rodzicielstwa. Trudno zachować spokój w obliczu płaczu dziecka, jego krzyków, rzucania się na ziemię, bicia. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie potrafi ono poradzić sobie z trudnymi emocjami, ale sposób, w jaki to wyraża jest czasem dla nas trudny do zaakceptowania. Okazuje się jednak, że napady złości u naszego dziecka niosą ze sobą szereg korzyści.
Jakie są korzyści z napadu złości u dzieci? pexels.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Napady złości u dziecka często doprowadzają rodziców na skraj cierpliwości, powodują, że czujemy się przytłoczeni i bezsilni.
  • Gdy nasze dziecko płacze, krzyczy, rzuca się na ziemię, trudno dostrzec nam pozytywne aspekty tego typu zachowania.
  • Oto 7 najważniejszych korzyści napadów złości u dziecka.

Psychologowie podkreślają, że choć napady złości bardzo nadwyrężają rodzicielską cierpliwość, dobrze jest zdać sobie sprawę z tego, że u małych dzieci są one ważną częścią zdrowia emocjonalnego.

7 korzyści z napadów złości u naszego dziecka

Gdy uświadomimy sobie dobre strony napadu złości u naszego dziecka, łatwiej będzie zachować nam spokój w ich obliczu. Psychologowie wymieniają 7 najważniejszych korzyści napadów złości u dziecka.

1. Płacz pomaga zmniejszyć napięcie. Łzy zawierają kortyzol, nazywany hormonem stresu. Badania potwierdzają, że kiedy płaczemy, dosłownie "wypłakujemy” stres z naszego organizmu. Stwierdzono też, że łzy obniżają ciśnienie krwi i poprawiają samopoczucie, pod warunkiem, że blisko jest ukochana osoba, na której wsparcie możemy liczyć.

Dlatego, gdy twoje dziecko ma napad złości i zaczyna płakać, nie próbuj go powstrzymywać. Bądź po prostu blisko, by pomóc mu poradzić sobie z jego uczuciami. Pewnie zresztą sama zauważyłaś, że gdy płacz mija, dziecko prawie od razu jest w lepszym humorze.

2. Twoje dziecko będzie lepiej spać. Wielu rodziców stara się zapobiegać napadom złości u dziecka. Gdy widzą pierwsze jego symptomy, robią wszystko, by ich uniknąć. Niestety stłumione emocje dziecka sprawiają, że nadal odczuwa ono wewnętrzne napięcie, co może prowadzić do problemów ze snem. Gdy natomiast pozwolisz dziecku na napad złości, będzie mogło wyrazić wszystkie trudne emocje i "wyrzucić” je z siebie.

3. Nauczy się, że stawiasz mu granice. Często napad złości ma miejsce, gdy odmawiasz dziecku. Słowo "nie” działa na nie jak płachta na byka, ponieważ chce za wszelką cenę dostać to, co sobie wymyśliło.

Unikanie mówienia "nie” jest błędem, bo w ten sposób dziecko nie nauczy się, gdzie są granice akceptowalnego i niedopuszczalnego zachowania. Dlatego nawet, gdy zdajemy sobie sprawę z tego, jaka będzie reakcja dziecka na naszą odmowę, nie bójmy się używać słowa "nie”.

4. Twoje dziecko daje ci znać, że czuje się przy tobie bezpiecznie. Napady złości interpretujemy raczej jako niewłaściwe i nieodpowiednie zachowanie dziecka, tymczasem powinniśmy je traktować jak… komplement. Według psychologów dziecko pozwala sobie na napady złości tylko w obecności bliskich osób, którym bezgranicznie ufa. Pokazuje przy tobie całą paletę swoich uczuć, również tych trudnych, z którymi jeszcze nie potrafi sobie radzić.

5. Napady złości zbliżają was do siebie. W momencie, gdy do nich dochodzi, możesz odczuwać zdenerwowanie, przytłoczenie, bezsilność. Twoje krzyczące czy rzucające się na ziemię dziecko nie wygląda tak, jakby doceniało twoją obecność, ale właśnie tak jest.

W tym momencie potrzebuje cię bardziej niż kiedykolwiek indziej i jeśli ze spokojem podejdziesz do jego napadu złości, wzmocnisz łączącą was więź. Okaż mu swoją akceptację, a gdy już na to pozwoli przytul je i powiedz kilka uspokajających słów.

6. Napady złości nauczą twoje dziecko lepszego zachowania w przyszłości. Gdy dość często dziecko miewa napady złości, z czasem trwają one coraz krócej, bo uczy się ono regulacji swoich emocji.

Przy czym psychologowie podkreślają, iż dobrze, że wyraża je właśnie płaczem czy krzykiem, a nie np. agresją czy odmawianiem współpracy przy prostych czynnościach, takich jak ubieranie się lub mycie zębów. Napad złości pomaga dziecku uwolnić się od trudnych emocji i łatwiej mu za chwilę znów powrócić do dobrego samopoczucia i współpracy z rodzicem.

7. Twoje dziecko robi coś, o czym większość dorosłych zapomniała. Gdy twoje dziecko dorośnie, będzie zdecydowanie mniej płakać. Częściowo to wynik dojrzewania i nauki regulowania swoich emocji, ale też rezultat "dopasowywania się” do społeczeństwa.

Nasze dzieci w sposób naturalny pozbywają się napięcia i stresu ze swojego organizmu, po prostu płaczą tak długo, jak potrzebują. My dorośli rzadko już sobie pozwalamy na takie zachowanie, choć wiemy, że płacz jest przecież oczyszczający.

Dlatego nie zakazujmy dzieciom w ten sposób wyrażania swoich uczuć, również chłopcom, którym nadal czasem powtarza się, że nie powinni płakać. Napad złości "oczyści” dziecko ze złych emocji i pozwoli mu szybko odzyskać dobre samopoczucie.

Czytaj także: https://mamadu.pl/143523,co-oznacza-napad-zlosci-u-dziecka-tlumaczymy-z-dzieciecego-na-nasze

Źródło: parents.com