Zobaczyłaś dwie kreski na teście ciążowym? Oto co musisz wiedzieć o pierwszej wizycie u lekarza
- Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży? Najczęściej chcemy iść na nią zaraz po zobaczeniu dwóch kresek na teście ciążowym, ale to za wcześnie na potwierdzenie ciąży.
- Najlepiej na wizytę potwierdzającą ciążę umówić się 1-2 tygodnie po terminie spodziewanej miesiączki, czyli w 6-8 tygodniu ciąży.
- Na pierwszej wizycie u ginekologa w ciąży lekarz potwierdzi ciążę, założy kartę ciąży i zleci pakiet badań, które trzeba wykonać.
Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży
Na pierwszą wizytę u ginekologa w ciąży najlepiej umówić się między 6. a 8. tygodniem ciąży, czyli mnie więcej 1-2 tygodnie po dacie planowanej miesiączki, której nie było. W przypadku, gdy staracie się o ciążę i nie dostałaś okresu w planowanym terminie, możesz wykonać test z apteki albo test ciążowy z krwi, który będzie najbardziej wiarygodny.
Jeśli blada kreska na teście ciążowym nie daje ci 100-procentowej pewności o zajściu w ciążę, lepiej wykonać test ciążowy z krwi. Jeśli wynik testu ciążowego będzie pozytywny, to najlepszy moment na pierwszą wizytę u ginekologa w ciąży. Na wizytę u ginekologa, by potwierdzić ciążę, umów się ok. 2 tygodnie po terminie miesiączki – wtedy lekarz będzie mógł już w 100 procentach potwierdzić ciążę. Musisz się udać do ginekologa do 10. tygodnia ciąży, by otrzymać zaświadczenie o wizycie u ginekologa, które będzie ci potrzebne do otrzymania becikowego.
Wyjątkiem są kobiety, które mają choroby przewlekłe, mogące prowadzić do poronienia. W takim przypadku trzeba pierwszą wizytę u ginekologa w ciąży zaplanować nawet przed 6. tygodniem ciąży. Przed pierwszą wizytą u ginekologa w ciąży warto przygotować sobie dokumentację medyczną, jeśli chorujemy na przewlekłe choroby, mam w rodzinie choroby pokoleniowe lub obciążenia genetyczne.
Potwierdzenie ciąży u lekarza
Na wizytę u ginekologa, na której odbędzie się potwierdzenie ciąży, warto wziąć ze sobą wyniki badania z krwi okreslającego poziom beta-hCG. Ginekolog na pierwszej wizycie w ciąży sprawdzi m.in. na USG dopochwowym, czy test ciążowy się nie mylił. Lekarz zbada narządy rodne, określi, w jakim momencie cyklu doszło do zapłodnienia i sprawdzi, czy ciąża rozwija się w prawidłowy sposób.
Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży?
Ginekolog po potwierdzeniu ciąży sprawdzi zagnieżdżenie się zarodka, bicie serca dziecka (słychać je już w 7.-8. tygodniu). Na pierwszej wizycie zakładana jest również karta ciąży, którą wypełnia się na podstawie odpowiedzi z wywiadu położniczego – lekarz albo położna będą pytali o datę ostatniej miesiączki, masę ciała, zbadane zostanie ciśnienie krwi. W karcie ciąży są też dane kobiety w ciąży: adres, pesel, grupa krwi.
To dokument, który przez całą ciążę trzeba zawsze mieć ze sobą, bo w nim lekarz będzie zapisywał wszystkie informacje o stanie zdrowia ciężarnej i dziecka. Na pierwszej wizycie zostanie zlecony komplet badań, które należy wykonać na początku ciąży i otrzymasz zalecenia, do których trzeba się stosować do czasu kolejnej wizyty – najczęściej za 4 tygodnie.
Do 28.-30. tygodnia ciąży wizyty odbywają się średnio co miesiąc, a potem nieco częściej (do 36. tygodnia co 2 tygodnie, potem nawet co tydzień). Do 10. tygodnia ciąży trzeba wykonać podstawowe badania krwi i moczu, których wyniki lekarz wpisze do zakładanej na pierwszej wizycie karcie ciąży.
Kogo wybrać: ginekologa czy położną?
Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, tzn. jest fizjologiczna, możesz prowadzić ją nie tylko u lekarza ginekologa, ale również u położnej. Położna ma również wiedzę i kompetencje do tego, by przygotować kobietę do porodu, monitorować rozwój ciąży i pomóc ustalić ciężarnej plan opieki okołoporodowej.
Od 2017 roku w ramach NFZ położna tak samo jak lekarz ginekolog może bezpłatnie prowadzić fizjologiczną ciążę: może zlecać badania i monitorować i analizować ich wyniki, wykonywać KTG, pobierać materiały do badań, a także rozpoznać ciążę i założyć kartę ciąży. Ma obowiązek skierować ciężarną do ginekologa tylko w przypadku konsultacji i badania USG, których położna nie może wykonać samodzielnie.
Jeśli więc twoja ciąża rozwija się prawidłowo, możesz skorzystać z opieki położnej w czasie ciąży. To szczególnie pomocne rozwiązanie dla tych kobiet, które chcą mieć przez całą ciążę, podczas przyjęcia do szpitala, porodu i opieki po porodzie jedną i tę samą osobę przy sobie, bo położna może towarzyszyć ciężarnej we wszystkich tych etapach, jeśli oczywiście ciąża i poród przebiegają prawidłowo. Ta sama położna może również po porodzie pomóc kobiecie z dzieckiem w ramach wizyt patronażowych położnej.
Zaświadczenie o wizycie u ginekologa do becikowego
Podczas pierwszej wizyty u ginekologa w ciąży (albo u położnej) możesz poprosić o zaświadczenie, że byłaś pod opieką lekarza od 10. tygodnia ciąży. To dokument potrzebny później po narodzinach dziecka do tego, by otrzymać tzw. becikowe – jednorazowe świadczenie o wysokości 1000 zł z tytułu narodzin dziecka.
By je otrzymać, jednym z dokumentów, jakie trzeba dostarczyć, jest właśnie takie zaświadczenie, że kobieta w ciąży była pod stałą opieką lekarza. Zaświadczenie to można otrzymać także po porodzie na pierwszej wizycie kontrolnej u lekarza ginekologa po połogu, czyli 6 tygodni po porodzie. Trzeba tylko na kontrolę iść do tego samego lekarza, który prowadził ciążę, by mógł na podstawie swojej dokumentacji i karty ciąży wystawić taki dokument.
Czytaj także: https://mamadu.pl/128995,3-najwazniejsze-rzeczy-ktore-musi-miec-twoj-ginekolog-podpowiadamy-jak-wybrac-dobrego-lekarza