Prozaiczne, ale bardzo istotne, o czym doskonale wie każda matka. Nie ma nic gorszego dla kobiety w ciąży, niż spędzanie długich godzin na oczekiwaniu pod drzwiami gabinetu. Uciążliwa jest też sytuacja, gdy jesteś dla ginekologa jedynie pozycją do "odhaczenia" w grafiku i po wizycie nie ma dla ciebie czasu.
Pierwsza wizyta
Niezwykle ważne jest wrażenie, jakie odniesiesz po pierwszym kontakcie z lekarzem. Wywiad lekarski nie powinien ograniczać się wyłącznie do suchych danych o pacjentce. Dobry lekarz zainteresuje się twoją sytuacją życiową, zwróci uwagę np. na to, jaki wpływ na twój stan może mieć wykonywany zawód. Tak naprawdę już wtedy możesz ocenić, czy chcesz, żeby o właśnie ten człowiek opiekował się tobą przez kolejne kilka miesięcy
Lekarz czuwa nad prawidłowym rozwojem ciąży, co oznacza, że musisz oczekiwać regularnych wizyt i badań. Nie chodzi tu jedynie o standardowe badania ginekologiczne i USG. Ginekolog powinien zlecać badania laboratoryjne, szczególnie jeśli przyszła matka jest w grupie podwyższonego ryzyka (np. HIV czy cytomegalia).
Relacje między kobietą a prowadzącym jej ciążę lekarzem to klucz do możliwie najmniej stresującego przebycia okresu dziewięciu miesięcy. Warto w pierwszym kroku zasięgnąć opinii znajomych matek, które miały już takie doświadczenia. Ich rekomendacja może być często bardzo pomocna.
Weź udział w naszym plebiscycie