3 najważniejsze rzeczy, które musi mieć twój ginekolog. Podpowiadamy, jak wybrać dobrego lekarza

Prawo autorskie: dolgachov / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: dolgachov / 123RF Zdjęcie Seryjne Dobry lekarz ginekolog to najważniejsze dla kobiety w ciąży i jej dziecka.
Wybór ginekologa, który będzie towarzyszył kobiecie w trakcie ciąży, to jedna z ważniejszych decyzji. W końcu chodzi o człowieka, któremu będziesz zwierzała się z najbardziej skrytych obaw i tajemnic, a od którego fachowości zależy bardzo wiele. Podpowiadamy, czym się kierować, gdy szukasz takiego lekarza.

Nie jest tajemnicą, że nie każdy ginekolog podchodzi do prowadzenia ciąży z najwyższą starannością i nie do każdego przyszła matka może mieć pełne zaufanie. Istnieje jednak kilka kryteriów, na podstawie których możesz ocenić, czy dany ginekolog to właśnie TEN.

1. Dostępność
Prozaiczne, ale bardzo istotne, o czym doskonale wie każda matka. Nie ma nic gorszego dla kobiety w ciąży, niż spędzanie długich godzin na oczekiwaniu pod drzwiami gabinetu. Uciążliwa jest też sytuacja, gdy jesteś dla ginekologa jedynie pozycją do "odhaczenia" w grafiku i po wizycie nie ma dla ciebie czasu.

Co zrobić? Wybrać lekarza, do którego będziesz się zapisywać na konkretną godzinę. I tego powinnaś wymagać nie tylko w prywatnych, ale i publicznych placówkach. W Polsce coraz częściej spotyka się sytuacje, gdzie kobieta chce, by opiekujący się nią lekarz towarzyszył jej podczas porodu. Rozwiązaniem może być znalezienie fachowca w szpitalu, gdzie chcesz rodzić.


W przypadku ginekologów przyjmujących prywatnie wskazane jest też, by lekarz był dyspozycyjny również poza gabinetem. Oznacza to możliwość kontaktu przez telefon, gdy zauważysz cokolwiek niepokojącego. W ten sposób zagwarantujesz sobie poczucie bezpieczeństwa.

Pierwsza wizyta
Niezwykle ważne jest wrażenie, jakie odniesiesz po pierwszym kontakcie z lekarzem. Wywiad lekarski nie powinien ograniczać się wyłącznie do suchych danych o pacjentce. Dobry lekarz zainteresuje się twoją sytuacją życiową, zwróci uwagę np. na to, jaki wpływ na twój stan może mieć wykonywany zawód. Tak naprawdę już wtedy możesz ocenić, czy chcesz, żeby o właśnie ten człowiek opiekował się tobą przez kolejne kilka miesięcy

2. Dbałość i wiedza
Lekarz czuwa nad prawidłowym rozwojem ciąży, co oznacza, że musisz oczekiwać regularnych wizyt i badań. Nie chodzi tu jedynie o standardowe badania ginekologiczne i USG. Ginekolog powinien zlecać badania laboratoryjne, szczególnie jeśli przyszła matka jest w grupie podwyższonego ryzyka (np. HIV czy cytomegalia).

Rzetelna wiedza i znajomość tematu to podstawa. Jeśli na przykład matka ma powyżej 35 lat, lekarz musi jej udzielić informacji o możliwości przeprowadzenia badań w kierunku wag o podłożu genetycznym i wypisać skierowanie.

Ciężarna może też łatwo skontrolować, czy ginekolog niczego nie przeoczył. Wystarczy zapoznać się z kalendarzem badań i wizyt kontrolnych w czasie ciąży, który został ustanowiony rozporządzeniem ministra zdrowia. Wtedy będziesz wiedziała, jak i w którym okresie ciąży trzeba się badać.

3. Zaufanie
Relacje między kobietą a prowadzącym jej ciążę lekarzem to klucz do możliwie najmniej stresującego przebycia okresu dziewięciu miesięcy. Warto w pierwszym kroku zasięgnąć opinii znajomych matek, które miały już takie doświadczenia. Ich rekomendacja może być często bardzo pomocna.

A co z zaufaniem u kobiety? Pamiętaj, że lekarz musi ci poświęcić tyle czasu, ile potrzebujesz. Kłopotliwa będzie współpraca z lekarzem, który jest małomówny, nie chce tłumaczyć okołociążowych zawiłości i z góry zakłada, że powinnaś mu wierzyć na słowo, bo "wszystko będzie dobrze". Idealny ginekolog to taki, który rozumie, że nie jesteś ekspertem, ale cierpliwie wyjaśnia i odpowiada na pytania, bo chce, byś czuła się poinformowana i bezpieczna.

Zaufanie to też wiara w kompetencje ginekologa. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a lekarz mówi, że standardowe trzy badania USG wystarczą, nie ma sensu dopraszać się o taką diagnostykę przy co drugiej wizycie. Podobnie, gdy pacjentka zgłasza się z objawami (np. bólami brzucha) i słyszy, że można je leczyć zachowawczo w domu. Działa to też w drugą stronę - przy wzorowej współpracy ginekolog ufa kobiecie, że będzie się stosowała do zaleceń.

Weź udział w naszym plebiscycie

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE