Dziecko nie dostało się do żadnego przedszkola? Podpowiadamy, co robić
- Rekrutacja uzupełniająca to drugi etap rekrutacji do przedszkola. Każda gmina organizuje ją jeszcze przed wakacjami.
- Warto wiedzieć, że rodzic może również złożyć odwołanie od decyzji komisji, jeśli dziecko nie dostało się do wybranej placówki.
- Gmina ma obowiązek znalezienia miejsca w przedszkolu dla wszystkich 6-latków oraz chętnych dzieci w wieku od 3 do 5 lat.
Rekrutacja uzupełniająca do przedszkola: zasady
Rekrutacja do przedszkoli odbywa się najczęściej na przełomie lutego i marca. Jeśli twoje dziecko podczas niej się nie dostało do wybranego (lub żadnego) przedszkola, możesz się ponownie ubiegać o przyjęcie do wybranej placówki tym razem w rekrutacji uzupełniającej.
Rodzice dzieci przyjętych w pierwszym etapie mają określony czas na zadeklarowanie, czy ich dziecko będzie uczęszczało do placówki, do której się dostało. Część rodziców rezygnuje i zwalniają się miejsca. O te miejsca można się ponownie ubiegać w rekrutacji uzupełniającej.
Na stronie urzędu gminy znajdziesz informacje na temat tego, kiedy i na jakich zasadach będzie odbywać się rekrutacja uzupełniająca. Każda gmina ustala to indywidualnie, jednak jeśli rekrutacja odbywała się w elektronicznym systemie, najpewniej tak samo będzie przebiegała rekrutacja uzupełniająca.
Odwołanie od decyzji
Warto wiedzieć, że zarówno przy pierwszej rekrutacji do przedszkoli, jak i przy rekrutacji uzupełniającej, masz możliwość odwołania się. Najpierw należy do komisji rekrutacyjnej złożyć wniosek o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do placówki. Trzeba to zrobić w ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych. Po otrzymaniu uzasadnienia rodzice mają 7 dni na złożenie do dyrektora wybranego przedszkola odwołania od decyzji komisji.
Jak napisać odwołanie? Przykład
Rodzic w uzasadnieniu powinien podać 2-3 argumenty przemawiające za tym, że jego dziecko powinno trafić właśnie do tej konkretnej placówki. Najlepiej powołać się na brak opieki dla dziecka, w godzinach pracy rodziców. Rodzice często także powołują się na sytuację finansową, która nie pozwala na umieszczenie dziecka w placówce prywatnej.
"W związku z otrzymaną w dniu... decyzją o nieprzyjęciu mojego dziecka... [imię i nazwisko dziecka, PESEL] do... [nazwa placówki] z powodu nieuzyskania wystarczającej liczby punktów, odwołuję się od powyższej decyzji. Uprzejmie proszę o ponowne rozpatrzenie mojego wniosku. Proszę o uwzględnienie...... [uzasadnienie]."
Miejsce w przedszkolu dla każdego
Jeśli maluch nadal się nie dostanie do wybranego przedszkola, ostatnią szansą jest staranie się o przyjęcie dziecka do przedszkola, które w ostatnim tygodniu wakacji posiada jeszcze wolne miejsca. Wykaz takich miejsc będzie dostępny w systemie rekrutacyjnym lub w urzędzie miasta. Część rodziców, próbuje także przenieść dziecko do wybranej placówki, już po rozpoczęciu roku szkolnego.
Warto wiedzieć, że gmina ma obowiązek znalezienia miejsca w przedszkolu dla wszystkich 6-latków oraz dla wszystkich maluszków w wieku od 3 do 5 lat, których rodzice wyrazili taką chęć. O tym, gdzie ostatecznie trafi dziecko, gmina poinformuje listownie. Niestety nie musi to być najbliższa placówka. W dużych miastach zdarza się, że to będzie zupełnie inna dzielnica.
Czytaj także: https://mamadu.pl/162220,dzieci-nie-dostaly-sie-do-przedszkoli-nadzieja-w-rekrutacji-uzupelniajacej