Chcesz, by twoje dziecko poszło do przedszkola w 2024 roku? Sprawdź te terminy, rekrutacja do przedszkola na rok 2024/2025 już trwa. Edukacja przedszkolna jest obowiązkowa dla sześciolatków, ale młodszym dzieciom także przysługuje miejsce w publicznym przedszkolu – to prawo mają maluchy w wieku 3, 4 i 5 lat. Podpowiadamy, jak zapisać dziecko do przedszkola.
Reklama.
Rekrutacja do przedszkoli 2024/2025 obejmuje nie tylko sześciolatków, dla których edukacja przedszkolna jest obowiązkowa. O przyjęcie do przedszkola mogą się starać także młodsze dzieci.
Jest pięć kryteriów ustawowych, które są brane pod uwagę przy kolejności przyjmowania dzieci do publicznego przedszkola. W 2024 roku pierwszeństwo mają m.in. dzieci z rodzin wielodzietnych i dzieci z niepełnosprawnością.
Zapisać dziecko do przedszkola może tylko jego rodzic lub opiekun prawny. Rekrutacja 2024/2025 będzie prowadzona przez internet lub stacjonarnie.
Rekrutacja do przedszkoli 2024/2025
Wszystkie sześciolatki mają obowiązek edukacji przedszkolnej. Dlatego w ich przypadku gmina lub miasto ma obowiązek zapewnić dziecku miejsce w publicznym przedszkolu. Ta sama zasada dotyczy także czterolatków i pięciolatków, których rodzice chcą, by ich dzieci chodziły do przedszkola. Oznacza to, że jeśli dzieci nie dostaną się do wybranych przez siebie placówek, gmina lub miasto musi wskazać im alternatywę. To nie zwalnia jednak dzieci z przystąpienia do rekrutacji do przedszkoli na rok 2024/2025.
O tym, czy dziecko się dostanie do wybranej przez nas placówki, decyduje m.in. liczba punktów zdobytych w rekrutacji czy liczba wolnych miejsc. Można starać się o przyjęcie do kilku placówek, jednak na pierwszym miejscu należy wskazać przedszkole, na którym najbardziej nam zależy. Jest to tzw. przedszkole pierwszego wyboru.
Harmonogram rekrutacji do przedszkoli 2024/2025
W większości miast rekrutacja do przedszkoli w 2024 roku rusza pod koniec lutego albo na początku marca. Zapisy te dotyczą roku szkolnego 2024/2025. Choć do września jeszcze daleko, jeśli chcemy, by nasze dziecko poszło do przedszkola państwowego, już teraz musimy dopilnować wszelkich formalności.
W niektórych miejscach rekrutacja odbywa się tak wcześnie, że w marcu dzieci już są zapisane do placówek (w Dębnie, woj. zachodniopomorskie, rekrutacja odbyła się w dniach 9-19 stycznia 2024 r.). Terminy rekrutacji do przedszkoli najlepiej sprawdzać bezpośrednio w placówce, która nas interesuje lub na stronie internetowej urzędu gminy albo wydziału edukacji naszej miejscowości.
Oto harmonogram rekrutacji do przedszkoli 2024/2025 w wybranych miastach dla dzieci, które po raz pierwszy idą do placówki:
Rybnik – od 4 do 15 marca
Warszawa – od 5 do 20 marca
Białystok – od 26 lutego do 8 marca
Płock – od 19 do 26 lutego
Opole – od 18 do 29 marca.
Jak zapisać dziecko do przedszkola
Jeśli twoje dziecko już chodzi do przedszkola, wystarczy złożyć deklarację o kontynuacji edukacji w wybranym przedszkolu. Natomiast jeśli dziecko idzie do przedszkola w 2024 roku po raz pierwszy, musi wziąć udział w rekrutacji. Informacje o procesie rekrutacyjnym są podane na stronach internetowych poszczególnych gmin.
Dziecko do przedszkola może zapisać tylko jego rodzic lub opiekun prawny. W każdej gminie zapisy do przedszkola i rekrutacja wyglądają nieco inaczej – niektóre przedszkola prowadzą rekrutację przez internet, a w innych wnioski rekrutacyjne będzie trzeba złożyć osobiście. W różnych gminach są też inne daty rekrutacji do przedszkoli, choć z reguły jest to początek marca.
Kryteria przyjęcia do przedszkola
Kolejność zgłoszeń do publicznego przedszkola nie zwiększa szansy na dostanie się dziecka do wybranej placówki. Za to jest pięć odgórnych kryteriów, które są brane pod uwagę przy zapisach do przedszkoli. Według strony rządowej w pierwszej kolejności do przedszkola kwalifikują się:
dzieci pochodzące z rodzin wielodzietnych
dzieci z niepełnosprawnością
dzieci, których rodzeństwo lub rodzice są osobami z niepełnosprawnością
dziecko, które wychowuje tylko jeden rodzic
dziecko, które wychowuje się w rodzinie zastępczej.
Gmina może ustalić dodatkowe kryteria przyjęć do przedszkoli. Za ustawowe kryteria dziecko może zdobyć maksymalnie 260 punktów, które są brane pod uwagę w rekrutacji.
Wyniki przyjęcia do przedszkola
Wyniki przyjęcia od przedszkola najczęściej pojawiają się w maju, ale każda gmina może ustalić inny harmonogram rekrutacji do przedszkola. Wtedy rodzic musi potwierdzić zgłoszenie dziecka i dopełnić wszelkich formalności takich jak skompletowanie potrzebnych dokumentów. Jeśli dziecko nie dostało się do wybranego przedszkola, można odwołać się od tej decyzji w ciągu 7 dni. Często organizowane są także rekrutacje uzupełniające.