Ostuda ciążowa może dotknąć każdą z nas. Sprawdź, czy jest groźna i jak ją leczyć
- Ostuda ciążowa to przebarwienia charakterystyczne dla przyszłych mam. Pojawiają się na twarzy w okolicy nosa, ust, podbródka, czoła i policzków. Mają barwę brązową lub szarą i pojawiają się symetrycznie.
- Problem ten może dotykać nawet 50-70 proc. kobiet w ciąży. Jednak z leczeniem i usuwaniem tych zmian trzeba poczekać, aż na świat przyjdzie dziecko. Kosmetyki, które są do tego wykorzystywane, zawierają składniki szkodliwe, których stosowanie w ciąży jest niewskazane.
- Ostuda ciążowa zazwyczaj znika sama od kilku do kilkunastu tygodni po porodzie. Jeśli chcemy jej zapobiec, to pamiętajmy o ochronie przeciwsłonecznej.
Ostuda ciążowa
Ostuda ciążowa, zwana inaczej melasmą, może przysporzyć zmartwień niejednej przyszłej mamie. Te charakterystyczne dla kobiet w ciąży przebarwienia najczęściej lokalizują się na twarzy w okolicy nosa, czoła, podbródka, policzków i ust. Powstałe plamki mają odcień brązu lub są lekko szarawe, często pojawiają się symetrycznie.
Choć ich nagłe pojawienie się może wywołać lęk, to ostuda ciążowa nie jest niczym groźnym i jest problemem wyłącznie natury estetycznej. Może nasilić się pod wpływem słońca, dlatego ważne jest, by pamiętać o pielęgnacji przeciwsłonecznej twarzy o każdej porze roku.
Ostuda ciążowa: przyczyny
Szacuje się, że przebarwienia w ciąży, czyli ostuda ciążowa lub tzw. maska ciążowa, dotyka aż 50-70 proc. przyszłych mam. Jak wskazuje dr nauk medycznych Małgorzata Marcinkiewicz dla portalu biotechnologia.pl, przyczyn powstania ostudy ciążowej jest kilka.
"Ostuda ciążowa to nieregularne przebarwienia zlokalizowane na twarzy. Te hiperpigmentacje skóry wynikają z działania: hormonu stymulującego melanocyty (MSH), estrogenów i progesteronu. Ostudę dodatkowo prowokują promienie słoneczne i predyspozycja genetyczna" – tłumaczy i dodaje, że najistotniejszym elementem pielęgnacji skóry twarzy kobiet w ciąży jest ochrona przeciwsłoneczna. "Codziennie rano warto pamiętać o aplikowaniu kremów z filtrami przeciwsłonecznymi mineralnymi, nawet jeśli ciąża trwa w porze jesienno-zimowej" – podkreśla.
Ostuda ciążowa: zapobieganie przebarwieniom
Ostuda ciążowa powstaje na tle hormonalnym, ale te przebarwienia ciążowe potęguje działanie promieni słonecznych, przed którymi powinniśmy się chronić nie tylko w ciąży. Ochrona przed szkodliwym działaniem słońca jest też podstawową i w gruncie rzeczy jedyną profilaktyką powstawania tego typu przebarwień w ciąży. Krem z filtrem 50 powinien na stałe zagościć w naszych kosmetyczkach. Nie tylko latem.
Ostuda w ciąży: kiedy się pojawia
Przebarwienia w ciąży najczęściej pojawiają się na początku drugiego trymestru ciąży i ustępują samoistnie dopiero po porodzie. Zazwyczaj trwa to od kilku do kilkunastu tygodni, w niektórych przypadkach proces ten może się wydłużyć do roku.
Ostuda ciążowa - zdjęcie melasmy
Na tym zdjęciu widać rozległą zmianę barwnikową na czole. To częste miejsce, na ktorym pojawia się ostuda ciążowa:
Co na przebarwienia w ciąży?
Wiele przyszłych mam zastanawia się, jak leczyć przebarwienia w ciąży. Ostudę ciążową faktycznie można leczyć, używając specjalnych preparatów rozjaśniających, jednak na ich stosowanie musimy poczekać aż dziecko przyjdzie na świat. Zawierają bowiem substancje szkodliwe lub niewskazane do stosowania podczas ciąży. Pomocne w przywróceniu skórze dobrej kondycji okazują się też niektóre peelingi i zabiegi oparte na złuszczaniu naskórka kwasami lub laserem.