Kończysz karmienie piersią i chcesz zatrzymać laktację? Są na to sprawdzone domowe sposoby
Kobieta decyduje się przestać karmić piersią albo musi zakończyć laktację z różnych powodów. Czasami jest to konieczność ze względu na poważną chorobę, ale może być też świadomą decyzją mamy. Jednak niezależnie od motywacji, laktację trzeba umiejętnie zatrzymać. Jak to zrobić? Są na to bezpieczne domowe sposoby.
- Jak zatrzymać laktację – to pytanie spędza sen z powiek niejednej mamie. Niektóre z nich decydują się na naturalne środki zakończenia laktacji, inne sięgają po sprawdzone domowe sposoby.
- Jedną z naturalnych metod zatrzymania laktacji jest odstawianie malucha od piersi. Należy regularnie wydłużać czas między kolejnymi karmieniami.
- W zatrzymaniu laktacji pomocne okazują się także zioła takie jak szałwia czy mięta.
Jak zatrzymać laktację?
Jak zatrzymać laktację – z tym pytaniem mierzy się niejedna mama, która postanowiła zrezygnować z karmienia piersią. Kobieta może podjąć taką decyzję na różnych etapach życia maluszka i z różnych powodów. Niektóre mamy decydują się na zatrzymanie laktacji, gdy uznają, że dziecko jest już za duże na karmienie piersią lub gdy mają problemy z karmieniem piersią i produkcją pokarmu. Są też mamy, które mają przeciwwskazania do naturalnego karmienia. Oto niektóre przyczyny:- zakażenie wirusem HIV
- nieleczona aktywna gruźlica
- opryszczka na brodawce piersiowej aż do wyleczenia
- przyjmowanie narkotyków
- choroba psychiczna
- ciężka niewydolność krążenia
- radio- lub chemioterapia
- przyjmowanie niektórych leków, m.in. onkologicznych
- zakażenie wirusem HTLV-1 lub HTLV-2
Przeciwwskazaniem do karmienia piersią mogą też być niektóre schorzenia występujące u niemowlaków. Wśród nich są m.in. niektóre wady serca i choroby neurologiczne oraz rozszczep podniebienia.
Zatrzymanie laktacji po porodzie
Jeśli świeżo upieczona mama nie chce karmić dziecka piersią, powinna o tym poinformować personel szpitala jeszcze przed porodem. Naturalne karmienie jest promowane, ponieważ pokarm matki jest najbardziej wartościowym i odżywczym pożywieniem dla niemowlaka i przez pierwsze pół roku dziecko powinno być karmione tylko w ten sposób. Jednak zdarza się, że kobieta z różnych powodów musi zatrzymać laktację po porodzie.Warto pamiętać, że na zatrzymanie laktacji potrzeba kilku dni lub tygodni – jest to proces. Kiedyś panowało przekonanie, że sposobem na zatrzymanie laktacji jest krępowanie piersi bandażami, opatrunkami i ciasną bielizną. W żadnym przypadku nie powinno się tak postępować! To praktyka, która nie dość że jest nieskuteczna, to jeszcze niebezpieczna dla zdrowia mamy.
Zatrzymanie laktacji: sposoby
By zatrzymać laktację, niektórzy korzystają z pomocy farmaceutyków. Lekarze na zatrzymanie laktacji mogą wypisać receptę na tabletki antykoncepcyjne, mające w swoim składzie hormony hamujące laktację. Na rynku dostępne są też leki zawierające bromokryptynę lub karbegolinę, jednak powoli odchodzi się od ich stosowania – ze względu na liczne skutki uboczne występujące u kobiet, które stosowały je tuż po porodzie.Na pewno bezpieczniejsze są domowe sposoby na zatrzymanie laktacji. Wykorzystuje się w nich m.in. odpowiednie zioła czy własnoręcznie przygotowanie okłady. Oto domowe sposoby na zahamowanie laktacji:
- stopniowe odstawianie dziecka od piersi – należy wydłużać przerwy między kolejnymi karmieniami i nie opróżniać piersi do końca
- napary z szałwii lub mięty – można pić taką herbatkę nawet trzy razy dziennie
- wyłączenie z diety produktów pobudzających laktację, m.in. płatków owsianych i siemienia lnianego
W przypadku naturalnych sposobów zahamowanie laktacji może potrwać nieco dłużej niż podczas stosowania leków na zatrzymanie laktacji. Jednak są to metody naturalne, skuteczne i bezpieczne.