Leki na przeziębienie i niektóre przyprawy mogą hamować laktację. Sprawdź, co jeszcze wpływa na produkcję mleka

Każda mama może trafić na różne przeszkody w karmieniu piersią.
Każda mama może trafić na różne przeszkody w karmieniu piersią. Fot. Lim Yong Tick/123rf.com
Jeśli jesteś mamą, która niedawno urodziła dziecko, z pewnością o karmieniu piersią wiesz już bardzo dużo. Przekonałaś się też, że nie jest to prosta sprawa. Drogą do sukcesu jest przede wszystkim regularne przystawianie malucha. To jego odruch ssący ma największy wpływ na laktację. Są jednak także inne czynniki, które mogą pomóc lub przeszkodzić w karmieniu piersią.

Alergia i leki na przeziębienie
Pseudoefydryna, lek używany najczęściej w leczeniu alergii i przeziębienia, może zmniejszyć produkcję mleka. Jest to bardzo zła wiadomość dla mam cierpiących na alergie sezonowe. Kiedy laktacja ustabilizuje się, można w razie konieczności stosować ten lek. Jednak w pierwszych kilku tygodniach karmienia piersią, należy go unikać.

Krwotok poporodowy
Krwotok po porodzie jest bardzo złym doświadczeniem. Niestety hamuje też laktację w bardzo wczesnym stadium. Jednym powodem jest stres związany z traumatycznym porodem, drugim znaczna utrata krwi. Szczególnie zły wpływ na karmienie piersią ma też oddzielenie matki od dziecka po takim incydencie.

Niski poziom hormonów tarczycy
Niski poziom hormonów tarczycy również zahamuje laktację. Są one ważne w regulacji produkcji prolaktyny i oksytocyny - dwóch najważniejszych hormonów wpływających na produkcję kobiecego mleka. Jeśli zauważasz, że twojemu dziecku nie wystarcza pokarmu, powinnaś sprawdzić poziom TSH.


Niektóre zioła i przyprawy
Pewnie słyszałaś o ziołach, takich jak kozieradka, które wzmagają laktację. Są też takie, które mogą ją hamować. Szałwia, mięta, oregano, pietruszka i tymianek jedzone w dużych ilościach będą źle wpływać na podaż mleka. Jeśli jednak używasz ich tylko jako przypraw, nie musisz się bać. W niewielkich ilościach nie powinny mieć wpływu na karmienie piersią.

Antykoncepcja hormonalna
Większość metod antykoncepcyjnych nie wpływa na karmienie piersią. Jednak jest kilka, które mogą hamować laktację. Jeżeli decydujesz się na antykoncepcję hormonalną, wybierz tą jednoskładnikową, zawierającą jedynie progesteron. Estrogeny mogą negatywnie wpływać na ilość produkowanego mleka.
Źródło: www.parents.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE