Kleszcze już obudziły się na dobre. Weterynarze ostrzegają: są głodne i... bardzo złe

Dominika Bielas
Wzmożoną aktywność kleszczy zazwyczaj obserwuje się w okresie wiosenno-letnim (maj-czerwiec) oraz jesiennym (wrzesień-październik). Jednak w sprzyjających warunkach atmosferycznych okres zagrożenia może się wydłużyć. Niestety ocieplenie klimatu, mniej srogie zimy sprawiły, że kleszcze od kilku lat są aktywne nawet zimą. I niestety mamy złą wiadomość, właśnie się obudziły i są wygłodniałe.
Zaledwie kilka przejawów wiosny wystarczyło, by kleszcze, po zimowej przerwie ruszyły na żer. fot. Pexels/Facebook

Wygłodniałe kleszcze ruszyły na żer


"Ostrzeżenie!!! Kleszcz już obudziły się na dobre. Są głodne i złe. Wiadomo, kleszcz głodny to kleszcz zły. Zabezpieczajcie swoje zwierzaczki!" - można przeczytać pod zdjęciem pełnym kleszczy, jakie zamieściła na swoim facebookowym profilu Lecznica Weterynaryjna z Ząbek.

Niestety wystarczyło kilka dni z plusową temperaturą, by te pajęczaki poczuły wiosnę i powróciły do życia. Choć kleszcze najczęściej można spotkać w lasach czy na łąkach, to coraz częściej żerują także na miejskich trawnikach czy na placach zabaw. Dobrym zabezpieczeniem jest długi rękaw czy nogawka, o co oczywiście nie jest trudno zimą, ale jeśli masz czworonoga, nie zapominaj, że do domu także on może przenieść nieproszonego gościa.

Chroń swoją rodzinę i pupila


Lekarze weterynarii apelują, by zabezpieczać psy przed pasożytami także zimą. Opiekunowie psów, którzy mają w domu małe dzieci, czasem rezygnują z użycia obroży ze względu na częste dotykanie psa przez dziecko. Substancja mogłaby trafić na dziecięce rączki, a z nich do oka czy buzi malucha. Nie można jednak zapominać, że ten maleńki pajęczak jest niezwykle niebezpieczny, gdyż przenosi groźne choroby.


Jak wynika z najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, kleszcze stanowią coraz większe zagrożenie. W 2021 roku w Polsce wykryto 12 427 przypadków boreliozy. Kleszcze mogą także zarazić wirusem kleszczowego zapalenia mózgu, a nieleczone choroby odkleszczowe mogą doprowadzić do poważnych problemów neurologicznych.

U zwierząt najczęściej roznoszą babeszjozę, która może nawet doprowadzić do śmierci psa. Jeżeli podejrzewasz, że twój czworonóg został ukąszony przez kleszcza, warto zgłosić się do lekarza weterynarii w celu diagnostyki ewentualnych chorób odkleszczowych.