Każdego roku, gdy na zewnątrz robi się cieplej, podnoszony jest alarm, by uważać na kleszcze. Zabezpieczać się, odpowiednio ubierać i stosować sprawdzone sposoby, by uniknąć chorób odkleszczowych, bo pasożytów pojawia się coraz więcej. Tym razem eksperci ostrzegają - jesteśmy na nie bardziej narażeni z powodu epidemii koronawirusa.
Eksperci ostrzegają przed rekordową liczbą chorób odkleszowych
Szczególny wzrost zakażeń przewiduje się wirusem kleszczowego zapalenia mózgu (KZM)
To efekt pandemii COVID-19. Jedyne wyjście to szczepienia na KZM.
Rekordy zakażeń KZM
Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej informuje, że ubiegły rok był rekordowy pod względem liczby odnotowanych przypadków zakażeń wirusem kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) przenoszonym przez kleszcze szczególnie w krajach blisko sąsiadujących z Polską.
Eksperci przekonują, że to efekt pandemii COVID-19. Jak to możliwe? Otóż chodzi o izolację i ograniczenia w korzystaniu z różnych miejsc rozrywki. Z tego powodu mieszkańcy krajów, które pogrążone są w lockdownie zmuszeni są do spędzania wolnego czasu głównie na terenach zielonych.
Rekordowy wzrost przypadków w epidemicznym 2020 roku odnotowano w Szwajcarii — aż o 73 proc., a w sąsiednich Niemczech o 60 proc. W Polsce mówi się o spadku o 41 proc. Jednak eksperci przekonują, że w naszym kraju problem ten jest niedoszacowany, a dane z państw sąsiadujących powinny być dla nas ostrzeżeniem.
— W Polsce wciąż wyzwaniem pozostaje niedoszacowanie skali problemu, jaki stanowi kleszczowe zapalenie mózgu. Powodów tej sytuacji jest wiele, m.in. ograniczenie dostępności oraz brak finansowania testów umożliwiających ustalenie czynnika etiologicznego przy diagnostyce wirusowych zapaleń układu nerwowego — podkreśla IPPEZ.
Szczepienia na KZM w dobie pandemii
Przy tym należy również zwrócić uwagę, że jak podaje GIS w latach 2006-2016 odnotowano ponad trzykrotny wzrost zachorowań na boreliozę (z 4 400 do ponad 13 800), a wzrastająca liczba osób zakażonych wirusem KZM nie napawa optymizmem.
Szczególnie należy uważać w dniach okołoświątecznych, na majówkę oraz latem. Dobra pogoda i obostrzenia to bodziec do tego, by spędzić wolny czas z rodziną blisko natury — na łące, w lesie, działce czy w parku. To miejsca, w których roi się od kleszczy.
— Kleszczowe zapalenie mózgu jest groźną chorobą, która prowadzi do poważnych powikłań, a nawet śmierci. Nie ma leku działającego na wirus KZM, ale przed zakażeniem można się uchronić poprzez szczepienia przeciw KZM — informuje IPPEZ.