Zły nastrój, smutek, brak energii? Sprawdź, czy w twojej diecie nie brakuje tego składnika

Martyna Pstrąg-Jaworska
Witamina D to jedna z witamin rozpuszczalna w tłuszczach. Jej główną funkcją jest utrzymanie prawidłowego poziomu wapna i fosforu w organizmie, ale okazuje się, że może mieć też pozytywny wpływ na leczenie depresji i nasz nastrój.
Przy stanach depresyjnycgh, leczeniu depresji czy przyjmowaniu antydepresantów warto sięgnąć po witaminą D, by wspomóc leczenie choroby. Pexels

Witamina D niezbędna dla funkcjonowania organizmu

Witamina D jest niezbędna do rozwoju kości i zachowania ogólnie dobrego samopoczucia i zdrowia. Jej niedobór może prowadzić do krzywicy i osteoporozy.


Jest też potrzebna układom nerwowemu i mięśniowemu, ma pozytywne działanie na układ odpornościowy i działa też przeciwbakteryjnie. Witamina D3 poprawia też funkcjonowanie układu krążenia, mięśnia sercowego oraz zapewnia utrzymanie szczupłej sylwetki.

W naszej szerokości geograficznej, przez cały rok, a szczególnie jesienią i zimą, zalecane jest suplementowanie witaminy D, ponieważ jej pobór z pokarmów i słońca może być w organizmie niedostateczny.

W związku z niedoborami witaminy D możemy odczuwać też złe samopoczucie, osłabienie organizmu i spadki nastroju. Możemy to sobie też wytłumaczyć tak, że kiedy brakuje nam słońca, spada też poziom witaminy D w organizmie, nie mamy wtedy energii.

Witamina D poprawia też funkcjonowanie układu krążenia, mięśnia sercowego oraz zapewnia utrzymanie szczupłej sylwetki. By witaminę D organizm produkował sam, wystarczy codzienna ekspozycja na słońce (co może być trudne w Polsce) – już 20 minut dziennie wystarczy, by uniknąć niedoboru witaminy D.

Suplementacja witaminy D – zasady

Witaminy D nie powinno się przyjmować na czczo, bo najlepiej wchłania się do organizmu razem z tłustymi pokarmami. Warto więc witaminę D łączyć z makrelą, tuńczykiem, masłem, serem żółtym, wątróbką i jajkami. Jej wchłanianie poprawia też witamina A, E oraz magnez.

Niski poziom magnezu w organizmie sprawia, że witamina D przestaje być skuteczna. Dlatego ważne jest przy suplementowaniu witaminy D, by sprawdzić także przez badanie krwi poziom magnezu w organizmie.

Być może razem z tabletką witaminy D trzeba będzie przyjmować preparat z magnezem. Witamina D powinna być łączona z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, z wapniem i witaminami A, B6, C i E.

Magnez warto też przyjmować w posiłkach. Dużą zawartością magnezu charakteryzują się: Są też składniki, których raczej nie powinno się łączyć z witaminą D. Wchłanianie witaminy D jest gorsze w połączeniu z lekami przeciwpadaczkowymi, ryfampicyną, cholestyraminą, parafiną ciekłą, tiazydami, glikozydami naparstnicy i glikokortykosteroidami.

Witamina D a depresja

Duże dawki witaminy D może zalecić lekarz, gdy mamy jej niedobór albo odczuwamy ogólny spadek nastroju. Istnieją też sygnały, które mówią o zbawiennym wpływie dużych dawek witaminy D podczas depresji i leczenia stanów depresyjnych (wspiera też działanie antydepresantów).

Wielu lekarzy wskazuje na to, że sama witamina D ma poniekąd działanie antydepresyjne. Warto więc ją suplementować, gdy przyjmujemy leki antydepresyjne lub gdy leczymy się w kierunku depresji czy posiadamy choroby przewlekłe, które często depresji towarzyszą: choroba Parkinsona, nowotwory, cukrzyca, choroba wieńcowa i zawał serca.