8 rzeczy, które musisz wiedzieć o związku z jedynakiem. Jaki w relacji jest facet bez rodzeństwa?

Agnieszka Miastowska
Nasze dzieciństwo ma wielki wpływ na to, jak będzie wyglądało nasze dorosłe życie i kontakty z innymi. A szczególny wpływ na dziecko ma to, czy wychowuje się z rodzeństwem czy samo. Zastanawiałaś się kiedyś czy związek z jedynakiem szczególnie różni się od związku z mężczyzną z dużej rodziny? Oto 8 rzeczy, które mogą cię zaskoczyć w związku z jedynakiem.
Związek z jedynakiem - 8 wad i zalet relacji z facetem bez rodzeństwa Pexels

1. Mają silną więź z rodzicami

Nie oznacza to, że są maminsynkami, no przynajmniej nie zawsze. Chociaż często zdarza się, że mężczyzna wychowywany bez rodzeństwa budzi w swoich rodzicach nadopiekuńczość i staje się rozpieszczany przez mamę, która w jego dorosłym życiu odgrywa najważniejszą rolę.
Może być to zarówno wada, jak i zaleta. Co ciekawe wielu jedynaków umie skutecznie odciąć pępowinę, bo zostali wychowani także na indywidualistów, którzy chcą podejmować decyzję samodzielnie.

2. Nie są najlepszymi współlokatorami

Umówmy się, mało kto pragnął dzielić pokój z rodzeństwem, jednak wielu z nas nauczyło to pokojowego rozwiązywania konfliktów, dzielenia się i odnajdywania przestrzeni prywatnej nawet tam, gdzie jej nie było. Jedynacy często czują się przytłoczeni przebywaniem non stop z kimś w jednym pomieszczeniu, nie są najlepsi w sprzątaniu i dzieleniu się, a początkowo nie czują się nawet swobodnie, przebywając z kimś 24 godziny na dobę.

3. Szanują twój czas dla siebie

Wiedzą, czym jest prywatna przestrzeń i czas na odpoczynek od ludzi. Gdy byli nastolatkami, po prostu zamykali się w pokoju ze słuchawkami na uszach, nie zważając na młodszego brata ani starszą siostrę, którzy dobijali się do drzwi. Dlatego przy jedynaku będziesz mogła odpocząć w ciszy bez pytań o to, czy już ci się znudził, skoro potrzebujesz czasu dla siebie.

4. Są ambitni

Często wyrastają na pracoholików, osoby o wielu pasjach, traktujące swoje hobby bardzo poważnie. Nawet jeśli ich rodzice nie byli specjalnie wymagający, to i tak wiedzieli, że są jedynymi osobami do spełnienia ich oczekiwań. Zazwyczaj czuli ciężar presji i starali się ich nie zawieść. Jako dorośli pamiętają o oczekiwaniach rodziców, często też stawiają je sobie sami, a poprzeczkę lubią mieć zawieszoną wysoko.

5. Mają bliskie grono przyjaciół

Jedynacy nie mieli okazji poznawać przyjaciół starszego rodzeństwa, jako maluchy musiały otaczać się rówieśnikami, by mieć się z kim bawić. Byli indywidualistami szukającymi towarzystwa, które towarzyszy im też w dorosłym życiu. Nie zawsze mogli odnaleźć sprzymierzeńca w rodzinie, co zaowocowało wieloma relacjami. Jedynak pozna cię więc ze swoim dużym gronem znajomych.

6. Może mieć problem z dzieleniem się

Bo nigdy nie musiał tego robić. Jedynak często woli kupić dwa egzemplarze tej samej rzeczy, by nie czekać na jej używanie. Ceni sobie swoją własność i niespecjalnie lubi, gdy ktoś inny z jej korzysta. I może to dobra taktyka? Po co konfliktować się o dzielenie, gdy można po prostu się nie dzielić?

7. Bywa bardzo opiekuńczy

Często we własnej rodzinie czuł się samotny, często chciał mieć więcej towarzystwa lub móc się kimś zająć. Jedynak często nauczony był mocnego okazywania uczuć, by był oczkiem w głowie rodziców. Dlatego to samo będzie chciał okazać partnerce. Wyłączność, opiekę, troskę, zaangażowanie. Za to będziesz jedynakowi wdzięczna.

8. Jest wymagający

Wymaga od ciebie zaangażowania w związek, często chce być traktowany jak mały chłopiec. Potrzebuje dużo uwagi, czułości, okazywania miłości wprost. Nie jest raczej typem mężczyzny, którego trzeba przekonywać do pieszczot czy spędzania czasu blisko siebie. Czasem możesz usłyszeć, że to ty poświęcasz mu zbyt mało uwagi. Taki jest związek z jedynakiem.