Dodaj ten jeden składnik do ciasta – pierogi już się nie rozkleją i będą elastyczne [PRZEPIS]

Martyna Pstrąg-Jaworska
Ile domów, tyle przepisów na ciasto na pierogi. Niektórzy dodają jajko, inni roztopione masło albo parzą wcześniej mąkę. My podpowiadamy, co dodać do ciasta, żeby było idealnie elastyczne i dobrze się sklejające. Wystarczy tylko kilka łyżek oliwy z oliwek, a nigdy nie zrobisz ciasta na pierogi inaczej.
Oliwa w cieście na pierogi sprawi, że będą bardziej elastyczne. Pexels
Ten przepis na ciasto na pierogi jest idealny – wychodzi elastyczne, łatwo je się rozwałkowuje na bardzo cienkie. To ciasto na pierogi świetnie się też skleja i nie rozwala podczas nakładania farszu. No i nie rozkleja się podczas gotowania.

Wiem to, bo przepis jest w mojej rodzinie od kilku pokoleń, robiła z niego pierogi wigilijne moja mama i babcia, a teraz od kilku lat także i ja. Babcia zawsze dodawała rozpuszczone masło, ale ja razem z mamą zmodyfikowałyśmy przepis i używamy oliwy z oliwek – ciasto dzięki niej lepiej się zachowuje podczas zagniatania, jest bardziej elastyczne, no i po ugotowaniu pierogi bardzo długo są świeże i mięciutkie.

Ciasto na pierogi – przepis

To prosty i uniwersalny przepis na ciasto na pierogi – wychodzi zawsze, ma mało składników i sprawdzi się zarówno do uszek do barszczu, pierogów wigilijnych z kapustą i grzybami, ale też do słodkich, np. z serem czy owocami. Właściwie kluczem jest tylko dodanie tego jednego dodatkowego składnika – oliwy.


Z poniższej ilości składników wychodzi około 60 pierogów. Aby przygotować idealnie elastyczne ciasto na pierogi, będziesz potrzebowała:

Ciasto na pierogi – przepis krok po kroku

Na dużym blacie lub stolnicy przesiej przez sitko i usyp kopczyk z mąki, naszykuj sobie wałek, gorącą przegotowaną wodę i szklankę do wycinania kółek na pierogi lub specjalną wykrawaczkę, którą można od razu też sklejać pierogi. Do mąki dodaj sól.

Na środku kopca z mąki zrób dołek i wlej tam oliwę, najlepiej z włoskich lub greckich oliwek. Dolej ¾ szklanki wody i zaczynając wyrabiać ciasto, wlej resztkę wody do końca. Jeśli na początku ciasto jest gorące od wody, możesz zacząć wyrabianie drewnianą łyżką, a następnie ugniatać je dłońmi, gdy nieco przestygnie.

Nie podsypuj zbyt dużo dodatkowej mąki do zagniatania, bo sprawi ona, że pierogi po ugotowaniu będą twardnieć. Potrzeba nieco cierpliwości, a ciasto powinno stać się miękkie, elastyczne i plastyczne – z takiego wychodzą najsmaczniejsze pierogi, podczas robienia ich kółeczka nie rozklejają się.

Gdy ciasto będzie dobrze zagniecione i plastyczne, podziel je na 4-5 części i z każdej rozwałkuj cienki placek. Wycinaj z niego kółka szklanką lub wykrawaczką, nałóż naszykowany wcześniej farsz i sklejaj. By ugotować pierogi, wrzucaj je do wrzącej osolonej wody z dodatkiem 2-3 łyżek oleju rzepakowego lub słonecznikowego, to zapobiegnie ewentualnemu sklejaniu się ich ze sobą w wodzie.

Zanim woda się zagotuje, możesz nakryć gotowe pierogi wilgotną bawełnianą ściereczką, aby za bardzo nie wyschły na wierzchu. Gotuj każdą partię pierogów przez około 2-3 minuty po wypłynięciu na powierzchnię garnka.