Jak znaleźć hobby? Z tą listą nietypowych i ciekawych pasji na pewno trafisz na coś dla siebie

Redakcja Mamadu
Poczucie zadowolenia i odprężenia. Lepsze samopoczucie i wyższa samoocena. Kreatywnie spędzony czas. To wszystko daje nam hobby. Co, jednak gdy go nie mamy, a bardzo chcielibyśmy mieć? Właśnie. Jak znaleźć hobby?
Lista ciekawych i nietypowych pasji Aurelija Kruminyte/Unsplash
Co robić w wolnym czasie? Jak znaleźć zajęcie, które pomoże się zrelaksować? Jakie można mieć pasje? Codzienny pęd i dziesiątki obowiązków sprawiają, że często zapominamy o tym, że nasze ciało i mózg potrzebują odpoczynku. Wielu zdaje sobie z tego sprawę, trudno im jednak trafić na coś, co całkowicie ich pochłonie, da poczucie spełnienia i zadowolenia.

Bo hobby to właśnie coś, co nas pochłania. Nie wiąże się z przymusem czy poczuciem straconego czasu. To coś więcej niż po prostu lubienie czy interesowanie się czymś. Co, jednak gdy nie ma w naszym życiu hobby? Jak je znaleźć?

Czy każdy ma hobby?

Nie jest oczywiście tak, że posiadanie hobby to obowiązek. Jednak w mniejszym lub większym stopniu każdy z nas na tle innych aktywności i rzeczy potrafiłby wskazać dwie lub trzy, które wyjątkowo go interesują. Dlatego w większości przypadków nie trzeba daleko szukać – hobby najpewniej jest już obecne w naszym życiu, tylko z jakiegoś powodu nie zgłębialiśmy tego tematu.


Jak znaleźć pasję? Najlepiej zacząć od zadania sobie kilku pytań:
Czy chcę realizować hobby w domu, czy na dworze/warsztatach?
Czy chcę robić coś w samotności, czy w grupie?
Co mnie interesuje?
Wolę aktywność fizyczną czy umysłową?
Chcę wrócić do czegoś, co już kiedyś robiłem, czy poznać coś całkiem nowego?
Ile czasu (i/lub pieniędzy) chcę lub mogę przeznaczyć na swoją pasję?
Wolę zajęcie wyciszające czy może dynamiczne/głośne? Następnie można przyjrzeć się kategoriom różnych aktywności: interesuje cię hobby artystyczne, sportowe, techniczne, kolekcjonerskie? Warto zastanowić się i napisać na kartce, co sprawia ci przyjemność. Lubisz słuchać muzyki? Może zatem spróbujesz nauczyć się grać na jakimś instrumencie? Lubisz czytać? Może warto to rozwinąć i zacząć chodzić do lokalnego klubu dyskusyjnego czytelników?

Pasją może być również kolekcjonowanie: kaset, płyt, monet, znaczków, czasopism, staroci. Wbrew pozorom wcale nie musi to oznaczać dużego nakładu pieniędzy. W wielu miastach i miasteczkach odbywają się pchle targi, antykwariaty coraz częściej mają strony internetowe, a wiele przedmiotów sprzedawanych jest za grosze lub oddawane za darmo na grupach.

To bardzo zajmująca pasja, ponieważ nie tylko o zbieranie chodzi – za każdym przedmiotem stroi historia i to właśnie jej zgłębianie stanowi najciekawszą część kolekcjonerstwa.

Jak znaleźć sobie hobby?

W procesie poszukiwania pasji lepiej postawić na praktykę niż teorię – chociaż oczywiście wypisanie potencjalnych zajęć jest bardzo podobne. Potem jednak warto przejść do działania, próbować różnych aktywności i nie wywierać na sobie presji.

Warto jeszcze podkreślić, że nie ma "dobrego wieku" na znalezienie pasji. Może ona pojawić się całkowicie przypadkowo, niezależnie od tego, czy mamy 20. czy 80 lat. Najważniejsze, żeby wybrana czynność sprawiała nam przyjemność.

Poszukiwania można zacząć od sprawdzenia dostępnych darmowych wydarzeń w okolicy. W domach kultury organizowany jest szereg zajęć dla dzieci i dorosłych. W knajpach odbywają się spotkania z ludźmi, którzy opowiadają o swoich doświadczeniach. Warto pójść i zobaczyć, czy może zainteresuje was rozmowa o fotografii lub nurkowaniu, a zajęcia z ceramiki czy robienia wieńców i ozdób pochłoną was do reszty. Dobrym pomysłem jest również rozpoznawanie tematu "na sucho". Internet puchnie od blogów i profili w mediach społecznościowych, na których ludzie z całego świata dzielą się swoimi zajawkami. Przeglądanie zdjęć czy czytanie relacji da ci odpowiedź na ważne pytania: czy mnie to nudzi, czy interesuje? Czy czuję, że chcę wiedzieć więcej? W taki sposób można wpaść na temat, o którym nigdy byśmy sami nie pomyśleli.

Szukanie swojej pasji to również droga do odkrywania siebie i określania swoich preferencji. Hobby nie powinno sprawiać, że czujemy presję czy stres. Zastanówmy się, o jakiej porze lubimy być aktywni, kiedy czujemy się najlepiej i mamy dużo energii. Ranny ptaszek raczej nie odnajdzie się w nocnych wycieczkach po mieście, gdy pomyśli o wczesnej pobudce, a osoba, która rankiem najlepiej czuje się pod kołdrą, nie będzie mieć ochoty, by o 4:00 rano zrywać się na wędkowanie.

Ciekawe hobby dla kobiet i mężczyzn – lista, która pomoże ci znaleźć hobby

–Akwarystyka
– Modelarstwo
– Taniec (np. irlandzki, flamenco, tango)
– Fotografia – niekoniecznie musisz robić świetne zdjęcia. Może bardziej odnajdziesz się w kolekcjonowaniu historycznych kadrów?
– Gotowanie
– Art i bullet journaling
– Robienie kolaży – w sieci znajdziesz również kursy online
– Robienie przetworów
– Robienie nalewek i soków
– Śpiew
– Numizmatyka
– Pisanie pamiętnika – to świetny pomysł na "zatrzymywanie chwil" i skupienie się tylko na sobie
– Filmy i seriale
– Jazda na rowerze/rolkach/wrotkach/nartach/łyżwach
– Zbieranie map
– Nurkowanie – wbrew pozorom to hobby można realizować przez cały rok, a w Polsce jest dużo miejsc, które zapierają dech w piersiach.
– Wycieczki za miasto – Rysowanie – podstaw nauczysz się nawet na YouTubie!
– Malarstwo – znajdź malarza, którego obrazy szczególnie cię poruszają i dowiedz się o nim wszystkiego
– Gra na instrumencie – kalimba czy ukulele to instrumenty, na których można nauczyć się grać w kilka tygodni na YouTubie
– Joga
– Wędkarstwo
– Robienie biżuterii
– Gry karciane i/lub gry komputerowe
– Renowacja starych mebli – ludzie w miastach często wystawiają przy śmietnikach całkiem dobre meble, którym możesz dać drugie życie
– Naprawa starych sprzętów
– Wymyślanie przepisów/Pieczenie chleba
– Szydełkowanie, robienie na drutach swetrów i czapek – Wyszywanie
– Ceramika
– Układanie puzzli
– Rozwiązywanie krzyżówek
– Ogrodnictwo – nie musisz mieć wielkiego ogrodu, możesz zrobić dżunglę na swoim balkonie lub w salonie – Zielarstwo
– Odwiedzanie bazarów i pchlich targów
– Pisanie wierszy lub opowiadań – możesz pisać do szuflady lub publikować swoje utwory w mediach społecznościowych, lub na blogu
– Nauka języka obcego
– Aktorstwo (warsztaty teatralne) – w wielu domach kultury organizowane są kursy dla młodszych i starszych, pamiętaj, że liczą się chęci, a nie wielki talent!
– Architektura – to hobby można połączyć z fotografią i spacerami po mieście w poszukiwaniu zadziwiających budynków.
– Survival/Bushcraft
– Historia – to obszerna kategoria, która rozbita na części na tacy podaje setki pomysłów na hobby – może zainteresują cię gotyckie kościoły, historia Wikingów albo odkryć geograficznych?
– Medytacja
Gimnastyka słowiańska – to dobra okazja, by poznać nowe koleżanki i zgłębić kwestię słowiańskich wierzeń.
– Kultury innych krajów
– Urban exploration
– Książki – to bardzo pojemna kategoria, możesz jednak wybrać gatunek lub autora, który cię zafascynuje i na przykład zacząć prowadzić profil o jego twórczości.
– Tropienie wilków i wycieczki do lasu
Czytaj także: Zabrałam 5-latka na tropienie wilków. Tego, co się wydarzyło, nie da się zapomnieć
– Podróżowanie – lokalne lub globalne; podróżą może być nawet jednodniowy wyjazd do pobliskiej wsi.
– Robienie świec – warsztaty odbywają się również online, więc możesz skorzystać z tej propozycji bez wychodzenia z domu. – Wyszywanie makramów
– Haftowanie/szycie
– Motoryzacja
– Nowe technologie
– Marketing internetowy
– Jazda konna
– Ekologia i zmiany klimatu
– Wolontariat – wizyta w schronisku czy domu dziecka będzie nie tylko rozwijająca, ale bardzo miła dla podopiecznych
– Kaligrafia
– Kursy online
– Origami
– Podcasty
Lista zaproponowanych przez nas hobby jest oczywiście bardzo ogólna, warto mieć jednak na uwadze, że na przykład pod hasłem "książki" kryją się tysiące innych hobby. Jedna lektura może sprawić, że zakochamy się w reportażach i staniemy się w tej kwestii ekspertami. Fascynacja architekturą wyciągnie nas z domu w poszukiwaniu przepięknych okolicznych budowli, na które do tej pory nie zwracaliśmy uwagi.

Również sport, taniec, muzyka czy filmy to kategorie bardzo pojemne. Możemy nie lubić biegania, ale nie wyklucza to wielkiej miłości do tenisa. Możemy nie przepadać za kinem amerykańskim, ale odnajdziemy siebie w niszowym kinie rumuńskim. To, że nie lubimy tańczyć na imprezach, nie oznacza, że nie zakochamy się w stepowaniu lub tańcu irlandzkim. Za każdą najmniejszą propozycją kryje się bowiem historia, która czeka na odkrycie. I to ty możesz być osobą, która ją odkryje.
Czytaj także: Czym Polacy zaczęli interesować się podczas samoizolacji? Ich pasje pozytywnie się zmieniły