Balonik do wywołania porodu: co to jest i kiedy lekarz może go użyć?

Marta Lewandowska
Balonik do porodu – brzmi egzotycznie? W praktyce to proste urządzenie, które używane jest do wywoływania porodu. Jest w pełni bezpieczne dla mamy i dziecka, niewielkie i kosztuje grosze.
Balonik do porodu używany jest w celu wywołania porodu, gdy naturalnie nie pojawiają się skurcze Jimmy Conover/unsplash

Balonik do porodu - jedna z metod wywołania akcji porodowej

Poród najczęściej następuje pomiędzy 37. a 42. tygodniem ciąży. Zdarza się jednak, że ten czas zostaje przekroczony, a czynności skurczowe macicy nadal się nie rozpoczynają. Stosuje się wtedy różne metody wywoływania porodu:

Balonik do porodu: jak wygląda i jak działa

Balonik do porodu fachowo nazywany jest cewnikiem Foleya i kiedyś stosowany był głównie w urologii, później zaczęto go używać w położnictwie. Za jego pomocą prowokuje się szyjkę macicy do rozwierania się – dzieje się to poprzez działanie mechaniczne, ale wspiera to również wydzielanie hormonu prostagladyny, wywołującego między innymi skurcze macicy, które ułatwiają poród.


Cewnik Foleya opatentowany został w latach 30. XX wieku przez amerykańskiego chirurga Fredericka Foleya. Wykonany jest z elastycznych materiałów, najczęściej silikonu lub lateksu. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wygląda balonik do porodu, to jest to cienka rurka wyposażona w balonik, który wprowadza do pęcherza moczowego lub szyjki macicy, a następnie wypełnia się solą fizjologiczną. Cewnik jest jednorazowego użytku.
Cewnik Foleyawikipedia.org
Istnieje jeszcze jeden rodzaj balonika (Aniball), który służy do ćwiczeń mięśni dna miednicy. Wykorzystuje się go podczas przygotowań do porodu lub już po, by wspomóc regenerację dna miednicy.

Kiedy się używa balonika do porodu?

Warunkiem użycia cewnika Foleya jest wystąpienie minimalnego samoistnego rozwarcia szyjki macicy (co najmniej o średnicy 1 cm). Wówczas lekarz może zdecydować o wprowadzeniu balonika, który zostaje napełniony płynem, co sprawia, że szyjka macicy jest uciskana od wewnątrz i zaczyna się stopniowo rozwierać.

Ten proces może być dla kobiety nieprzyjemny, warto jednak podkreślać, że nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa ani dla niej, ani dla dziecka. Zazwyczaj cewnik zakłada się na około 24 godziny. W tym czasie podaje się również oksytocynę, czyli kolejny hormon, który odpowiada za wywołanie skurczów. Skuteczność cewnika jest bardzo wysoka, jednak zdarzają się przypadki, że ta metoda nie działa. Trudno również oszacować, w jakim czasie od założenia balonika zacznie się akcja porodowa.
Czytaj także: "Dobry poród to więcej niż zdrowe dziecko". O tych zaleceniach niewiele kobiet ma pojęcie
Sygnałem, że balonik do porodu spełnił swoje zadanie, jest najczęściej samoistne jego wypadanie – szyjka się rozszerza i balonik wypychany jest przez skurcze. Dlatego w większości przypadków nie ma potrzeby, by lekarz interweniował i go usuwał.

Balonik do porodu: wskazania

Balonika do porodu używa się, gdy
– mija 41. tydzień ciąży i nie dochodzi do naturalnych skurczów (ciąża przenoszona);
– następują skurcze, jednak nie prowadzą one do rozwierania się szyjki macicy;
– wywołanie porodu jest konieczne ze względu na stan zdrowia matki lub dziecka;
– stan dziecka się pogarsza;
– dziecko nie może samodzielnie przebyć drogi przez kanał szyjki macicy
– niektóre choroby, np.: nadciśnienie, cukrzyca, cholestaza.

Balonik porodowy bywa również używany w trakcie cesarskiego cięcia – wtedy jednak zmienia się jego funkcja. Służy do odprowadzania moczu z pęcherza. W tym przypadku mogą również pojawić się nieprzyjemne powikłania – bardzo rzadko zdarza się, że dochodzi do zakażenia dróg moczowych, mechanicznych urazów macicy, szyjki macicy, cewki lub pęcherza.

Balonik do porodu - przeciwwskazania


Przeciwwskazaniem jest mała ilość wód płodowych, pęknięcie pęcherza płodowego, łożysko przodujące lub nisko położone, krwawienie z dróg rodnych, ostra infekcja. Odradza się to również, gdy występuje hipotrofia płodu (wewnątrzmaciczne ograniczenie wzrastania płodu) lub wyraźne pogorszenie się jego stanu zdrowia, w tym zanikanie tętna.

Cewnik Foleya – jak się go zakłada?

Balonik zakładany jest przez lekarza. Musi znaleźć się powyżej ujścia szyjki macicy. Gdy lekarz ma pewność, że został prawidłowo umieszczony, wypełnia się go solą fizjologiczną. Wszystkie te czynności nie są skomplikowane, wymagają jednak nieustannego monitorowania reakcji organizmu kobiety. Po włożeniu balonika rodząca powinna być aktywna – aktywność zwiększa szansę na szybsze wywołanie porodu.
Kobiety często zastanawiają się, czy założenie balonika do porodu boli. Samo założenie cewnika nie jest bolesne, może jednak wywoływać dyskomfort i być nieprzyjemne. Kobiety zgłaszają, że odczuwają wtedy chłód, ucisk, szczypanie, pieczenie, mają poczucie obciążenia.