Wraca istna epidemia w żłobkach i przedszkolach. Ten jeden objaw może świadczyć o początkach choroby

Iza Orlicz
W ostatnim czasie wielu rodziców skarży się, że w ich żłobku lub przedszkolu panuje bostonka. To choroba wirusowa, której charakterystycznym objawem jest wysypka, głównie na dłoniach i stopach dziecka. Zanim jednak się ona pojawi, możemy rozpoznać chorobę bostońską po jednym nietypowym symptomie.
To nietypowy, ale jeden z pierwszych objawów bostonki 123rf.com


Bostonka to bardzo zaraźliwa choroba, którą wywołują enterowirusy. Atakuje co roku w sezonie jesiennym, zwykle młodsze dzieci, których układ odpornościowy kształtuje się. Stykanie się dzieci w placówkach żłobkach czy przedszkolnych sprzyja szybkiemu rozprzestrzenianiu się choroby.


Bostonka - nietypowy objaw


Czas jej wylęgania może trwać nawet do 5 dni, dlatego rodzicom czasem trudno stwierdzić, co dolega dziecku. Osłabienie, złe samopoczucie, czasem ból gardła wskazuje na zwykłe przeziębienie, tymczasem może to być rozwijająca się bostonka.

Jeden objaw jest nietypowy, ale pojawia się na samym początku choroby, dlatego powinien wzbudzić nasz niepokój – to nagła utrata apetytu u dziecka.

Skąd się bierze ten symptom i dlaczego może świadczyć o bostonce? Pierwsze zmiany przypominające afty lub owrzodzenia pojawiają się na języku, podniebieniu, dziąsłach i wewnętrznej stronie policzków. Dziecko zaczyna odczuwać ból podczas jedzenia, dlatego następuje nagła utrata apetytu.

Objawy i leczenie bostonki


Dlatego, gdy na początku nie występują inne objawy (np. gorączka), warto zajrzeć do buzi dziecka i zobaczyć, czy nie ma jakiś niepokojących zmian.

Dopiero po kilku kolejnych dniach występują najbardziej charakterystyczne objawy bostonki, czyli pęcherzykowata wysypka na dłoniach, stopach, czasem też w pachwinach lub na pośladkach dziecka. Wtedy jednak choroba jest już w pełni rozwinięta. To umiejscowienie wysypki różnicuje bostonkę od ospy i alergii.

Gdy podejrzewasz u dziecka bostonkę, zgłoś się do lekarza, by zapobiec dalszemu rozwojowi choroby. Małym pacjentom podaje się leki przeciwgorączkowe, przeciwwirusowe i przeciwbólowe. Jeśli pojawiły się pęcherzyki, należy osuszać tak jak przy ospie. Stosuje się fiolet gencjanowy albo zalecone przez pediatrę płyny i kremy dostępne w aptekach.