Do czyszczenia zmywarki niezbędna jest... wykałaczka? Oto świetny trik, by dobrze domywała naczynia

Martyna Pstrąg-Jaworska
Mimo, że zmywarka sama wykonuje czynność mycia swojego wnętrza, warto co jakiś czas umyć ją jeszcze dodatkowo. Niestety, nie wystarczy raz na jakiś czas nastawianie programu myjącego ze specjalnym płynem do czyszczenia zmywarek, choć taki zabieg oczywiście nie zaszkodzi. By wyczyścić zmywarkę, będziesz potrzebować... wykałaczki.
Zmywarka, mimo tego że wewnątrz niej myją się naczynia, musi być co jakiś czas wyczyszczona - nie wystarczy, że nastawisz program ze środkiem czyszczącym. Pexels
Oprócz standardowego dbania o zmywarkę poprzez regularne używanie środków do mycia i pielęgnacji (sól do zmywarki, nabłyszczacz i kapsułki do mycia naczyń), a także stosowania co jakiś czas produktów typowo czyszczących (płyny do czyszczenia), zmywarkę warto czasami dokładnie wyczyścić ręcznie samemu.

Jeśli myjesz w zmywarce bardzo brudne i tłuste naczynia, a także gdy nie opłukujesz talerzy przed załadowaniem, czyszczenie zmywarki należy robić nieco częściej.

Umycie zmywarki – czy to potrzebne?

Zmywarka, mimo że myje naczynia i jej wnętrze jest raczej czyste, to są newralgiczne miejsca, które warto co jakiś czas wyczyścić ręcznie. Do gruntownego wyczyszczenia zmywarki będziesz potrzebować wykałaczek lub patyczków do szaszłyków, a także gąbki do zmywania lub szczoteczki i płynu do naczyń. Po otwarciu i wyjęciu ze zmywarki naczyń, wysuń jej półki i odepnij kręcące ramiona, które rozprowadzają podczas mycia wodę. Umyj je gąbką i płynem do naczyń w bieżącej wodzie.


W tych skrzydłach są małe otwory, którymi woda pryska podczas mycia. Musisz udrożnić wszystkie te dziurki za pomocą wykałaczki, bo to tam najczęściej zalegają jakieś resztki jedzenia, które zapychają dziurki, a zmywarka wtedy nie domywa i nie wypłukuje naczyń. Po wyczyszczeniu nalej od góry do wnętrza skrzydeł wodę – jeśli wszystkimi dziurami dobrze wypływa, to znaczy, że czystsza już nie będzie ;)

Następnym elementem jest filtr oraz metalowa osłonka dookoła niego – warto je wyjąć, rozłożyć elementy filtru i zalać w misce gorącą wodą z octem. Zostaw do namoczenia na jakieś 15 minut, by część brudu odmiękła. Po tym czasie umyj części filtra za pomocą gorącej wody, gąbki lub szczoteczki i płynu do naczyń, a następnie umieść je z powrotem na swoim miejscu w zmywarce.

Na koniec zmoczoną w wodzie z płynem do naczyń ściereczką umyj wszystkie brzegi i ranty w drzwiczkach zmywarki, dolej nabłyszczacza, dosyp soli i gotowe. Ciesz się czystą zmywarką, do której teraz możesz załadować brudne naczynia ;-)