Mój sposób na przedłużenie lata – aromatyczne leczo, które można zawekować

Martyna Pstrąg-Jaworska
To leczo można zrobić nie tylko na dzisiejszy obiad, ale też po to, by zatrzymać smak lata. Przygotuj z tego przepisu leczo w słoikach na jesienne czy zimowe obiady.
Leczo to węgierski sos warzywny, ale w polskiej kuchni jest już bardzo dobrze znany - my mamy przepis na wersję z cukinią, która trochę przypomina ratatouille. Unsplash
Ta węgierska potrawa podbiła serca Polaków – jest szybka, jednogarnkowa i idealna na teraz - można dzięki niej wykorzystać sezon, kiedy warzywa są najsmaczniejsze. Leczo to warzywny sos na bazie papryki, cebuli i pomidorów, smażonych na smalcu i z dodatkiem słoniny czy innego mięsa. Ja najbardziej lubię moją autorską wersję – z kilkoma szczyptami wędzonej papryki, cukinią i podsmażoną kiełbasą.

Taka spolszczona wersja jest aromatyczna, idealna na rozgrzanie w jesienne, deszczowe popołudnie. Na Węgrzech leczo podaje się w towarzystwie np. kotleta schabowego, ale ja wolę wkroić mięso do środka lub zrobić wersję bezmięsną. Taką bezmięsną wersję można bez problemu włożyć do słoików, zapasteryzować i trzymać przez kilka miesięcy

Leczo – przepis

Moja wersja leczo zawiera cukinię lub bakłażana, dzięki czemu trochę przypomina ratatouille. By przygotować warzywny sos, czyli prawie węgierskie leczo, będziesz potrzebować:

Przepis na leczo – przygotowanie

W dużej misce ułóż ponacinane pomidory i zalej je wrzątkiem, by pozbyć się z nich skóry. Po chwili wyjmij je z wody, obierz i pokrój pomidory na ćwiartki. Cebulę obierz i pokrój w ćwiartki lub pióra, a cukinię i paprykę umyj i wysusz. W dużym garnku rozgrzej olej i wrzuć do niego pokrojoną cebulę. Gdy się zeszkli, przeciśnij praską czosnek i dorzuć pokrojoną w grubą kostkę paprykę oraz pomidory.


Cukinię przekrój wzdłuż na pół, a następnie pokrój ją w plastry o grubości ok. 1 cm i dorzuć do reszty warzyw, gdy papryka nieco zmięknie. Taki sos gotuj do czasu, aż wszystkie warzywa będą miękkie, a następnie możesz go przełożyć w czyste i wyparzone słoiki i zapasteryzować. Jeśli planujesz od razu zjedzenie leczo, możesz go zjeść w towarzystwie ugotowanego ryżu albo wykonać następny krok – uzupełnić mięsem.

Pokrój w talarki pętko kiełbasy i podsmaż ją na patelni z odrobiną tłuszczu – tak by krążki zarumieniły się. Po usmażeniu, przełóż kiełbasę do garnka z warzywami. Teraz leczo z mięsnym akcentem jest gotowe do zjedzenia. Smacznego!