Aromatyczny zapach cynamonu kojarzy mi się głównie ze świętami Bożego Narodzenia, no i może jeszcze z ciastem marchewkowym. Fajnie podkręca smak wypieków i zimowej herbaty. Najczęściej wybieram tan w lasce, sporadycznie w proszku. Do dziś byłam wręcz przekonana, że cynamon to cynamon. Brałam z półki pierwszy lepszy i na nic więcej nie zwracałam szczególnej uwagi. Popełniałam błąd.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Cynamon to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i uniwersalnych przypraw, która od wieków gości w kuchniach na całym świecie. Jego słodko-korzenny aromat kojarzy się przede wszystkim ze świętami, domowym ciastem i ciepłą atmosferą zimowych wieczorów. Ale cynamon to coś więcej niż tylko przyprawa – to prawdziwy skarb natury o wyjątkowych właściwościach zdrowotnych i szerokim zastosowaniu.
Moc cynamonu
Cynamon doskonale sprawdza się zarówno w daniach słodkich, jak i wytrawnych. Jest niezastąpionym składnikiem świątecznych wypieków, takich jak pierniki czy szarlotki. Dodaje głębi smaku gorącym napojom, a w kuchni orientalnej wykorzystywany jest także w daniach mięsnych.
Cynamon posiada też szereg właściwości zdrowotnych: wspomaga trawienie, poprawia krążenie krwi, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, a także reguluje poziom cukru we krwi. Cynamon wykorzystywany jest także w kosmetyce. Jednak by przynosił korzyści, a nie szkodził, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.
Ważne jest pochodzenie
No właśnie, na co? Dietetyczka Patrycja Cesarz opublikowała w mediach społecznościowych filmik, w którym zdradza, na co zwrócić uwagę podczas wybierania laski cynamonu.
Zwinięta laseczka cynamonu pusta w środku to cynamon chiński.
– Cynamon ten to cynamon chiński. Taki cynamon zawiera związek o nazwie kumaryna, który wykazuje właściwości hepatotoksyczne, czyli uszkadzające komórki naszej wątroby – mówi Patrycja Cesarz.
Dobrym wyborem jest cynamon cejloński, który składa się z wielu zwiniętych warstw.
– Dlatego w swojej kuchni używaj tylko cynamonu cejlońskiego, ponieważ to on zawiera właściwości prozdrowotne między innymi obniżające poziom glukozy we krwi, a toksyczny związek kumaryna znajduje się tam w znikomych ilościach. Cynamon cejloński różni się w wyglądzie od chińskiego. Jego kora jest krucha i można ją połamać w rękach – dodaje.