Nie znam dziecka, które ich nie uwielbia – drożdżowe racuchy z jabłkami

Martyna Pstrąg-Jaworska
Robię je dzieciom na drugie śniadanie, na podwieczorek czy kolację. Sprawdzają się o każdej porze dnia, nawet zapakowane w śniadaniówce na spacerze. No i razem z dziećmi podjada je cała rodzina – smak drożdżowych racuchów kojarzy się z dzieciństwem i tym, jak babcia przygotowywała je w towarzystwie szklanki mleka.
Racuchy z jabłkami to prosty sposób na pyszne drugie śniadanie czy podwieczorek. Przygotuj je z naszego przepisu - jest banalnie prosty. Pixabay
Takie racuszki są szybkie w przygotowaniu, zawierają składniki, które prawie zawsze są w domu. Dzieciaki, ale i dorośli kochają je jeszcze ciepłe albo na zimno z cukrem pudrem.

Racuchy z jabłkami drożdżowe – przepis


Jak nie mam pomysłu na drugie śniadanie czy podwieczorek dla dzieci, szybko wrzucam składniki do miski, kroję owoce (najlepiej jabłka, ale mogą być też banany, truskawki, gruszki) i smażę na złoto. Żeby przygotować racuchy z jabłkami, potrzebujesz:

Jak zrobić racuchy z jabłkami – przepis


Do rondelka pokrusz drożdże, wsyp cukier i wlej mleko – całość podgrzej cały czas mieszając. Gdy mleko będzie ciepłe, ale nie gorące, zestaw garnuszek z kuchni i mieszaj całość aż do rozpuszczenia drożdży. Odstaw mieszankę na 15 minut do wyrośnięcia drożdży, a w tym czasie do większej miski przesiej mąkę i wbij jajko. Po wyrośnięciu zaczynu drożdżowego, wlej go do mąki i całość wymieszaj, najlepiej trzepaczką.


Dobrze wymieszaną masę, gdy składniki będą na pewno ze sobą połączone, przykryj bawełnianą ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na kolejne 15 minut. W tym czasie możesz obrać i pokroić w kostkę owoce (jeśli dodajesz banana, wystarczy pokrojenie w plastry). Jabłka czy gruszki najlepiej pokroić w drobną kostkę, ale jabłko można również zetrzeć na tarce na grubych oczkach.

Po ponownym wyrośnięciu ciasta, dodaj do masy pokrojone owoce i wymieszaj całość. Na patelni rozgrzej tłuszcz i nabieraj ciasto na racuchy z jabłkami łyżką. Ja robię to zwykłą łyżką stołową, taką jak do zupy. Jeśli zależy ci na większym rozmiarze placuszków – nabieraj więcej ciasta lub wybierz większą łyżkę do nakładania ciasta na patelnię. Smaż z każdej strony na złoty kolor, a po zdjęciu z patelni, ułóż je na półmisku czy talerzu wyłożonym ręcznikiem papierowym.

Dzięki temu odsączysz racuchy z jabłkiem z nadmiaru tłuszczu. Gdy nieco przestygną, przełóż na czysty talerz i posyp cukrem pudrem. Racuchy z jabłkami jak u babci gotowe. Smacznego!