Reklama.
Dzięki temu, że spędziłam w lockdownie ponad miesiąc w domu z synkiem (naprawdę mało wychodziłam, byłam w ostatnim miesiącu ciąży…), mogłam gotować i piec do woli. Testowałam proporcje produktów, by bułki były jak najbardziej mięciutkie i nie robiły się twardymi kamieniami już tego samego dnia na wieczór.
500 g mąki
35 g świeżych drożdży
6 łyżek oleju lub rozpuszczonego masła
1 łyżeczka cukru
½ łyżeczki soli
300 ml letniej wody
Mój przepis na bułki śniadaniowe
Możesz je przygotować tego samego dnia lub wieczorem, żeby były na śniadanie następnego poranka. Przygotowanie razem z pieczeniem zajmuje jakieś 20 minut, więc można je zrobić nawet rano przed samym podaniem śniadania! Żeby przygotować ok. 8 bułeczek, będziesz potrzebować:Krótka instrukcja robienia bułek śniadaniowych
Drożdże razem z wodą i cukrem mieszam w rondelku (w nim podgrzewam nieco wodę) aż do rozpuszczenia składników. Odstawiam tak przygotowany zaczyn. Mąkę przesiewam do miski, dodaję sól i robię dołeczek w mące, do którego wlewam zaczyn z drożdży. W tym momencie są dwie drogi: możesz poczekać, aż drożdże zaczną pracować, ale nie musisz.Ja przetestowałam obie wersje i gdy zagniatam od razu ciasto bez czekania na urośnięcie drożdży, bułki wychodzą równie dobre, miękkie i wyrośnięte. Po połączeniu powyższych składników, zagniatamy ciasto. Gdy uzyskamy już jednolitą masę, dodajemy olej lub rozpuszczone masło. Wyrabiamy drożdżową masę do czasu aż ciasto przestanie się kleić do rąk. Zapewniam, że ten moment nastąpi.
Z zagniecionego ciasta formujemy około 8 kuleczek i układamy je na blaszce z papierem do pieczenia lub obsypanej mąką. Po wierzchu smarujemy bułeczki mlekiem i posypujemy sezamem lub makiem, ale ten krok można równie dobrze pominąć. Wstawiamy blaszkę do nagrzanego do 200 stopni piekarnika na około 20-25 minut, aż do zarumienienia się bułek. Po tym czasie – śniadanie gotowe! Najlepsze są na świeżo z twarożkiem i miodem, ale różne wytrawne wersje kanapek też będą super.
Wskazówki dla początkujących piekarzy
- Podczas wyrabiania ciasta, starajcie się nie podsypywać ciasta zbyt dużą ilością mąki – przez to pieczywo właśnie tak szybko twardnieje po upieczeniu.- Ja czasem do wyrobienia ciasta używam robota kuchennego ze specjalnym hakiem do wyrabiania ciasta, taką opcję również polecam.
- Pieczywo można też od razu po upieczeniu wyciągnąć z piekarnika, nie trzeba czekać aż wystygnie wewnątrz pieca.