Zmiany w szczepieniach młodzieży. Od teraz można szczepić nie tylko Pfizerem

Martyna Pstrąg-Jaworska
Resort zdrowia wydał zgodę na szczepienie dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym 12-18 lat preparatem Moderna - dotychczas była możliwość szczepienia tej grupy tylko preparatem Pfizera.
Od 13 sierpnia dzieci i młodzież mogą być szczepione dwoma preparatami: firmy Pfizer oraz Moderna. Krzysztof Ćwik / Agencja Gazeta
Ministerstwo Zdrowia zdecydowało - od 13 sierpnia dzieci i młodzież można szczepić drugim preparatem przeciw COVID-19. Badania wykazały, że szczepionka od Moderny (Spikevax) działa na grupę wiekową 12-18 podobnie jak na dorosłych.

Od teraz dla dzieci i młodzieży dwie szczepionki przeciw COVID-19

Szczepienia przeciw COVID-19 dotychczas odbywały się tylko jednym preparatem, który został dopuszczony dla tej grupy wiekowej przez Europejską Agencję Leków (EMA). Była to szczepionka firmy Pfizer. Agencja pod koniec lipca dopuściła drugi preparat, którym można szczepić dzieci i młodzież w wieku 12-18 lat. Teraz Ministerstwo Zdrowia przekazało informację, że od 13 sierpnia istnieje możliwość zaszczepienia tej grupy wiekowej szczepionką Spikevax od firmy Moderna.


Firma Pfizer rekomenduje, aby ich szczepionkę podawać w 2 dawkach z odstępem 21 dni. Jeśli chodzi o Modernę, odstęp pomiędzy dawkami powinien wynosić 28 dni.

Szczepienia mogą złagodzić kolejne fale pandemii

W komunikacie opublikowanym przez resort zdrowia minister apeluje, aby - jeśli to tylko możliwe - nie wydłużać odstępów pomiędzy dawkami szczepionek, ponieważ dzięki temu możemy uzyskać maksymalną ochronę przed wirusem i złagodzić 4 falę SARS-CoV-2, która może być szczególnie niebezpieczna przez wariant Delta.

Minister Edukacji zaznaczył jednak w komunikacie z 13 sierpnia, że nie będzie obowiązkowych szczepień dla dzieci powyżej 12. roku życia, a także dla nauczycieli. Minister podtrzymał też wcześniejsze stanowisko resortu o normalnym powrocie uczniów do szkół od 1 września.

Szczepionka Moderna: działanie u dzieci i młodzieży


Szczepienie preparatem firmy Moderna w badaniach EMA wykazało, że szczepionka ma takie same skutki jak preparat firmy Pfizer. Ponadto sprawdzono, że szczepionka na dzieci i młodzież działa tak samo skutecznie jak na dorosłych.

Tak samo jak w przypadku dorosłych, w grupie wiekowej 12-18 lat występują działania niepożądane, które są ryzykiem wpisanym w szczepienia. U badanych pojawiły się ból i obrzęk ręki, zmęczenie, bóle głowy, bóle mięśni i stawów, powiększenie węzłów chłonnych, dreszcze, nudności, wymioty i gorączka. Niepożądane objawy są łagodne i umiarkowane, ustępują po ok. 2-3 dniach.

Dorośli w Polsce mogą być szczepieni 4 preparatami: Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Jannsen (Johnson&Johnson - szczepionka jednodawkowa). Dotyczy to osób powyżej 18. roku życia.