Prowadzę aktywny tryb życia, regularnie zaczęłam ćwiczyć, ale waga stoi. Dlaczego nie mogę schudnąć?

Martyna Pstrąg-Jaworska
Od kilku miesięcy starasz się regularnie ruszać i ćwiczenia stały się już dla ciebie stałym elementem dnia. Mimo wysiłku i chęci schudnięcia, waga nie drgnęła nawet o pół kilograma? Zobacz, co być może robisz źle.
Regularnie ćwiczysz, a i tak nie możesz schudnąć? Być może popełniasz któryś z tych błędów. Unsplash
Postanowiłaś – chcę zrzucić parę kilogramów. Dla zdrowia, dla lepszego samopoczucia, lżejszej głowy i ciała. Zaczynasz ćwiczyć, mija tydzień, miesiąc czy dwa, a waga nie drgnęła? Być może popełniasz błędy, przez które nie ubywa ci na wadze, bo aby schudnąć, potrzebne jest kilka czynników. Oto lista rzeczy, które być może robisz źle.

Ujemny deficyt kaloryczny

Same ćwiczenia nie wystarczą, trzeba sobie to jasno powiedzieć. Najczęściej, by zrzucić kilka kilogramów, potrzebne jest połączenie aktywności fizycznej oraz odpowiedniej diety. Nie chodzi o to, żeby teraz pić tylko wodę i zagryzać ją jabłkiem, ale należy przyjrzeć się swojemu sposobowi odżywiania, bo to 70% sukcesu (a ćwiczenia to tylko 30%).
Najczęściej potrzebny jest po prostu deficyt kaloryczny, czyli mniej kalorii w posiłkach niż dotychczas, a więcej ruchu. Jeśli jesz zbyt wiele, organizm nie jest w stanie wszystkiego spalić, więc to co zostanie, odkłada się w formie tkanki tłuszczowej. Pułapką jest również myślenie, że jeśli się ćwiczy, to potrzebuje się więcej energii i jedzenia.


To błąd, bo podczas ćwiczeń nie wykorzystujemy całego zapasu kalorycznego i wtedy właśnie mimo regularnych treningów nasza waga może stać w miejscu, a nawet się zwiększać. Dołącz do jadłospisu kwasy tłuszczowe, owoce morza, nasiona i bakalie, witaminy C i E oraz ogranicz pokarmy tłuste: sery, ciasta, wędliny, chipsy itp.

Źle dobrane ćwiczenia

Jeśli regularnie ćwiczysz po 2-4 razy w tygodniu, a waga nadal stoi w miejscu, być może ćwiczenia, które wybrałaś, nie służą ci. Zamiast ciężkich treningów siłowych, które wpływają na rozwój mięśni, wybierz lżejsze cardio lub bieganie, dzięki którym spalisz więcej kalorii. Dobór ćwiczeń powinien być zależny od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć.

Pływając, wzmocnisz mięśnie pleców, joga – oprócz fizycznych korzyści – pomoże ci ukoić nerwy, dzięki bieganiu spożytkujesz energię i pozbędziesz się złych emocji. Przy doborze aktywności należy skupić się nie tylko na swoim wyglądzie zewnętrznym, ale i emocjach, które ci towarzyszą.

Ponadto źle dobrane ćwiczenia często zamiast pomóc schudnąć, sprawią, że przybędzie nam masy mięśniowej, co w efekcie będzie prowadziło do wyższej wagi zamiast do niższej. Najlepiej skonsultuj się z trenerem, który jest specjalistą od aktywności fizycznej, on pomoże ci dobrać takie ćwiczenia, dzięki którym uzyskasz pożądany efekt.

Za słaba regeneracja

Odpoczynek jest tak samo ważny jak trening, dlatego pozwól sobie na dni, gdy w ogóle nie ćwiczysz. Nie powinno to wywoływać u ciebie wyrzutów sumienia, bo regeneracja jest dla mięśni ważna, gdy chcesz uzyskać efekty widoczne gołym okiem.

Odpowiednio zaplanowany odpoczynek sprawi, że nasze ciało podczas kolejnego treningu będzie miało większe możliwości – zwiększy się jego siła. Dzieje się tak, ponieważ regeneracja pomaga w zwiększeniu zasobów energetycznych – jest odpowiedzialna za to, że z treningu na trening mamy więcej siły na wykonywanie ćwiczeń.

Problemy hormonalne

Ćwiczysz, trzymasz dietę i regularnie odpoczywasz, a mimo tego waga nadal nie drgnęła. Sprawdź swoje hormony. To one są często powodem, przez który od miesięcy nie możesz schudnąć. Umów się na wizytę u endokrynologa, bo być może twoja stojąca waga jest efektem problemów z tarczycą.

Niektóre choroby z nią związane sprawiają, że zahamowana jest możliwość utraty wagi, a w ekstremalnych przypadkach – mimo regularnego ćwiczenia – waga może nawet się zwiększać. Jeśli leczysz się hormonalnie, to utrata wagi również może być problemem, bo leki przeciwdepresyjne, antykoncepcyjne, reumatyczne i na tarczycę, a także zastrzyki z insuliny, mogą blokować spadek wagi.