Jak zatrzymać smak lata? Przygotuj powidła śliwkowe. Te smakują jak u babci
Powidła śliwkowe świetnie pasują do naleśników, placuszków lub drożdżowej bułki. Ten przepis na powidła przywołuje wspomnienia, bo smakują jak w dzieciństwie - takie właśnie przygotowywała latem babcia.
- Powidła śliwkowe to tak tylko dwa składniki, a ich przygotowanie jest naprawdę proste.
- Sekretem idealnych powideł jest ich powolne gotowanie, a także... dobry garnek.
- Babcine powidła śliwkowe są też świetne w wersji z czekoladą lub przyprawami korzennymi.
Składniki potrzebne na powidła śliwkowe
Sekretem pysznych powideł są dojrzałe śliwki oraz dobrej jakości garnek do ich gotowania. Nie żartuję, duszone śliwki lubią się przypalać, trzeba ciągle je mieszać, a świetny garnek sprawi, że nie będą przywierały. Warto również wspomnieć, że najlepsze do robienia powideł są mocno dojrzałe śliwki, które wręcz zaczynają się marszczyć – mają w sobie wtedy dużo cukru, więc nie będzie trzeba dodawać dużo cukru. Jeśli lubisz korzenne nuty, możesz dodać cynamon i goździki, bo dzięki nim uzyskasz delikatnie piernikowy posmak – idealny na jesienne i zimowe miesiące, bo rozgrzewający. Do przygotowania powideł potrzebujesz:- 2 kg mocno dojrzałych śliwek węgierek
- 1 szklanka cukru (250 g)
- Dodatkowo: pół łyżeczki cynamonu lub kawałek kory, 2-3 goździki
Sposób przygotowania powideł krok po kroku
Umyj śliwki i usuń z nich pestki. Wydrylowane śliwki przełóż do garnka, najlepiej by miał grubsze dno i był przeznaczony do potraw, które gotują się długo i wolno – dzięki temu jest mniejsza szansa na przypalenie owoców. Do owoców wsyp cukier i dosyć dobrze wymieszaj je z nim. Odstaw na ok. 15 minut, bo śliwki puściły sok pod wpływem cukru.Po tym czasie postaw garnek ze śliwkami na bardzo małym ogniu, by powoli zaczęły się gotować. Owoce muszą odparować jak najwięcej wody, dlatego ważne jest, by smażyły się dłuższy czas na malutkim ogniu. Przy dużym ogniu mogą zbyt szybko się przypalić – także z powodu cukru, który do nich dosypaliśmy. Gotuj śliwki na wolnym ogniu, aż do ich rozpadnięcia się i zgęstnienia, co jakiś czas mieszając je drewnianą łyżką. Po ok. 5-6 godzinach powidła śliwkowe są gotowe. Jeśli dodawałaś do nich goździki i korę cynamonu, teraz należy je wyłowić z gotowych powideł.
Zapasteryzowane słoiki z powidłami śliwkowymi można trzymać aż do zimy.•archiwum prwatne
Przełóż je do czystych wyparzonych słoików i szczelnie zamknij. Jeśli chcesz zostawić zapas słoików na zimę, należy przełożyć do słoików jeszcze gorące powidła, zakręcić zakrętki i postawić je do góry dnem aż do wystygnięcia. Jeśli przekładasz wystudzone powidła i chcesz je przetrzymać, musisz je poddać pasteryzacji.
Powidła śliwkowe w wersji z dodatkami
Moja wersja babcinych powideł to taka, do której na etapie odparowania wody dodaje trochę gorzkiego kakao lub kilka kostek gorzkiej czekolady. Ten patent sprawi, że powidła będą smakować nieco jak czekoladowy krem – idealny do różnych placków i naleśników.Może cię zainteresować także: Najprostszy z czarnych porzeczek. Przepis na naturalny dżem bez konserwantów