Jest źle, ale rząd ma plan. Teraz będziemy rodzić na potęgę, rodziny będą pławić się w luksusach?

Martyna Pstrąg-Jaworska
Nowy projekt rządu to wprowadzenie Strategii Demograficznej 2040, która ma pomóc rodzinom z dziećmi. Ma to zachęcić Polaków do rodzenia większej liczby dzieci, obiecując lepsze warunki pracy, wsparcie mieszkaniowe i opiekę dla maluchów. Co jeszcze zapisano w projekcie?
Strategia Demograficzna 2040 to plan wieloletni - ma wspomóc rodziny i zwiększyć dzietność w Polsce. Unsplash
Projekt Strategii Demograficznej 2040 ma wyznaczać kierunek polityki rodzinnej na dłuższy czas – tak, by stopniowo zwiększać dzietność polskich rodzin. To spis założeń, pewnego rodzaju plan pracy Ministerstwa Rodziny, który ma wzmocnić rodziny i pomóc im w przeciwnościach, które stoją na przeszkodzie w posiadaniu dzieci. Strategia zakłada wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń.

Założenia projektu przybliża Pełnomocnik Rządu

„To jest pierwszy, kompleksowy program, który odpowiada na wszystkie obszary mające wpływ na dzietność” – powiedziała wczoraj w Programie 1 Polskiego Radia Barbara Socha, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej.


Projekt ma mieć założony plan na 10 różnych sfer, przez które dotychczasowo rodziny nie decydowały się na dzieci lub posiadały np. tylko jedno dziecko. Plan, jak zapewniła pani pełnomocnik, zaczął już wchodzić w życie - jeden z obszarów dotyczył bowiem zabezpieczenia finansowego rodzin, w których jest więcej niż jedno dziecko.

Kolejne cztery sfery są obecnie priorytetem dla Ministerstwa: Wraz z przyjęciem strategii przez rząd, Pełnomocnik Rządu do Spraw Polityki Demograficznej chce zaczął wprowadzać poszczególne punkty z planu w życie. Większość z nich została też uwzględniona w Polskim Ładzie. Na chwilę obecną projekt jest konsultowany m.in. z samorządowcami i różnymi grupami społecznymi (np. pracodawcami).

Jakie obszary rodzinne dokładnie ma wspierać projekt?

„Są to instrumenty dotyczące polityki mieszkaniowej, kwestie związane z przyjaznym, stabilnym rynkiem pracy dla rodziców, rozwój opieki nad dziećmi do lat trzech w postaci Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego” – powiedziała Barbara Socha.

Projekt ma również dotyczyć wspomożenia rodzin w sektorze usług zdrowotnych, a także działaniach, które wspomogą np. edukację kobiet, by te mogły się np. jednocześnie uczyć (studentki i doktorantki) i decydować na powiększenie rodziny. Obecnie jednym z problemów jest również to, że przez proces edukacji decyzja o dzieciach jest przesunięta w czasie, co działa na niekorzyść demografii.

Celem rządowego projektu jest podniesienie warunków życia rodzin

Ogólnie cały program opiera się na 3 fundamentach: wzmocnienie rodziny, zniesienie barier dla rodziców chcących mieć dzieci, podniesienie jakości zarządzania i wdrażania polityk.

Te 3 cele rozszerzone są na kolejne etapy, m.in. wsparcie mieszkaniowe, popularyzacja i rozbudowa kultury sprzyjającej rodzinie, rozwój rynku pracy dla rodziców, wzmocnienie opieki zdrowotnej oraz opieki nad małymi dziećmi (do lat 3), poprawa edukacji i jakości usług skierowanych do rodzin. Wdrażanie planu Projektu Strategii Demograficznej 2040 ma opierać się zarówno na polityce samorządowej, jak i centralnej.

Barbara Socha podkreśla, że jeśli nie podejmiemy przemyślanych, stabilnych, spójnych i kompleksowych działań, grozi nam zahamowanie rozwoju – co niekorzystnie wpłynie na warunki życia polskich rodzin w przyszłości. Nadal jednak rząd uważa, że jest duża szansa na uniknięcie takiego scenariusza.