Cała prawda o polskich rodzinach. Dane nie pozostawiają złudzeń, co stało się dla nas najważniejsze

Mimo przemian społeczno-ekonomicznych rola rodziny w życiu Polaków nie maleje, ale się umacnia.
Mimo przemian społeczno-ekonomicznych rola rodziny w życiu Polaków nie maleje, ale się umacnia. 123rf.com
Wzrasta liczba rozwodów, odraczamy moment założenia rodziny, coraz później wchodzimy w związki małżeńskie i funkcjonujemy w związkach nieformalnych. W ostatnim czasie zaszło wiele zmian społeczno-kulturowych, które wpłynęły na sposób postrzegania rodziny. To jedna z obserwacji po badaniu CBOS, w którym przebadano 928 osób. Badanie to przedstawia najnowsze dane, opublikowane w poniedziałek (1.04.2019).


Rodzina zdefiniowana na nowo
Ludzie kierują się różnymi wartościami, ale to szczęście rodziny od lat wymieniane jest przez Polaków najczęściej. Tę wartość cenią Polacy bardziej niż zdrowie i spokój. W styczniowym badaniu wskazało na nie w tym kontekście aż cztery piąte spośród ogółu ankietowanych (80%). Podkreślenie znaczenia rodziny różni się w zależności od płci, wykształcenia i pochodzenia.


Szczęście rodzinne jako podstawową wartość codziennego życia częściej akcentują kobiety (86%) niż mężczyźni (74%). Rzadziej wartość szczęścia rodzinnego akcentują mieszkańcy największych miast (68%) i osoby o najwyższych dochodach (74%). Zaszła jednak pewna istotna zmiana – to kiedy i w jaki sposób rodzinę zakładamy.

CBOS chciał zbadać przede wszystkim to, czy Polacy chcieliby kontynuować model rodziny, w którym byli wychowani. 84% twierdzi, że tak. Powielania wzorców uniknąć chce zaledwie 14%. Coraz częściej i chętniej Polacy tworzą rodziny wielopokoleniowe. Badani tworzący duże rodziny wielopokoleniowe w zdecydowanej większości (81%) i nie wyobrażają sobie innej możliwości. Wynik jest istotnie wyższy niż sześć lat temu. Dowodzi to temu, że Polacy nie dążą do zakładania nowych gospodarstw domowych, ale preferują życie w rodzinach wielopokoleniowych.


Od 2013 roku nie zmienił się odsetek Polaków, dla których najbardziej pożądanym typem jest mała rodzina składająca się z rodziców i dzieci – realizuje go 49% badanych, 22% wielopokoleniowy, 11% stanowią osoby z bezdzietnych małżeństw 10% to osoby żyjące samotnie, 3% to osoby żyjące samotnie. 3% deklaruje związek partnerski z osobą odmiennej płci, a 1% – związek homoseksualny
Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć