Tak jak w przypadku 500+, jeśli rodzice nie pozostają w związku i prowadzą opiekę naprzemienną, każde z nich może złożyć wniosek i otrzymać połowę świadczenia, czyli 150 zł. Jeśli, dziecko nie pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z obojgiem rodziców - wniosek składa ten rodzic, który faktycznie opiekuje się dzieckiem.
Urlop macierzyński/tacierzyński i rodzicielski
Każde z powyższych świadczeń przyznaje się jednemu z rodziców dziecka, które przebywa na urlopie macierzyńskim, a potem rodzicielskim. Takie świadczenia, gdy nie jest się zatrudnionym, stają się zasiłkiem, który wypłaca ZUS. Zasiłki macierzyński i rodzicielski mają wysokość 1000 zł, wypłacane są przez 52 tygodnie od narodzin dziecka dla jednego z rodziców.
Urlop ojcowski (2 tygodnie przysługujące po narodzinach dziecka) i rodzicielski przysługują tylko ojcu takiego dziecka, które zostało przez niego uznane i musi go wykorzystać przez 24 miesiące życia dziecka.
Świadczenia i zasiłki rodzinne finansowane z budżetu państwa
Zasiłki przysługują rodzicom bez formalnego związku tak samo jak tym, którzy mają ślub. Natomiast podczas składania wniosków o takie świadczenia, należy rozliczać progi dochodowe na realną liczbę członków w rodzinie – nie pomijając jednego z rodziców, nawet jeśli nie posiada się ślubu.