Końskie zaloty to też przemoc. Ten spot otwiera oczy na przemoc w związkach

Marta Lewandowska
Lato sprzyja pierwszym miłościom, pocałunkom, pierwszym razom. Jak zaznacza Centrum Praw Kobiet, sprzyja też pierwszym doświadczeniom przemocowym w związku. Stąd też kampania "Równe związki mają lepiej", która od najmłodszych lat ma wyjaśniać dziewczynkom (ale i chłopcom) czym jest przemoc w związku.
Pewne zachowania, to tak zwane "czerwone flagi", mogą zwiastować późniejszą przemoc domową. Fot. Screen z kampanii "Równe związki" Centrum Praw Kobiet

Przemoc domowa zaczyna się wcześniej niż dom

Jak zaznaczają twórcy kampanii, przemoc domowa, nie zaczyna się nagle. Znacznie wcześniej, bo już w pierwszych relacjach damsko - męskich dziewczynkom zdarza się doświadczać różnych rodzajów przemocy. To "czerwone flagi", ostrzeżenia, które każdy powinien potraktować poważnie, bo one z biegiem czasu mogą przeistoczyć się właśnie w przemoc.


"Kampania została pomyślana jako poświęcony związkom krótki kurs, w którym każdy odcinek prowadzony jest przez inną edukatorkę lub twórczynię internetową. Do współpracy zaprosiłyśmy Natalię Skoczylas, Maję Staśko, Hannę Sywulę, Martynę Kaczmarek, Magdalenę Nowacką i Kasię Męciński – każda z nich opowiada o innym etapie i aspekcie związku oraz ostrzega przed „czerwonymi flagami” - czytamy na stronie CPK.

Końskie zaloty to też przemoc

W pierwszym odcinku, który już jest dostępny TUTAJ, Maja Staśko tłumaczy, że to, co przez lata nazywano "końskimi zalotami" to forma przemocy, której doświadczają już dziewczynki w szkole podstawowej. Aktywistka tłumaczy, że nie można się na to godzić, że wychowywanie dziewczynek na grzeczne, a chłopców na walecznych, bezpośrednio przekłada się na to, jak kobiety są potem traktowane w dojrzałych związkach.

Kampania Równe związki ma na celu pokazanie młodym ludziom, jak wyglądać powinien prawidłowo funkcjonujący związek. Począwszy od zalotów, przez randkowanie, pierwsze doświadczenia seksualne, aż po BHP rozstania. To nie tylko teoria, to ciekawe filmiki, które w krótkiej i przystępnej formie pokazują, co dokładnie jest przemocą w związku i jak się od niej uwolnić.

W kolejnych odcinkach zostaną poruszone kwestie, jak powinna wyglądać zdrowa relacja, jak wyobrażenia o związku mają się do rzeczywistości, ekspertki poruszą też kwestie randkowania, pierwszych (i kolejnych) doświadczeń seksualnych, ale i rozstania oraz równości po nim.

Każdy nastolatek, niezależnie od płci powinien obejrzeć ten kurs. Ponieważ często z domu wynosimy bardzo stereotypowy obraz tego, jak powinna wyglądać relacja damsko-męska. A stereotypy najczęściej nie mają nic wspólnego z równością i zdrową relacją.