Cascara – kawa i herbata w jednym? Raz spróbujesz, będziesz pić codziennie

Martyna Pstrąg-Jaworska
Cascara to napój, który dopiero od niedawna znany jest w Europie. To napój, który ma wiele wspólnego zarówno z kawą, jak i herbatą. Zobacz, czym jest cascara i jak ją parzyć.
Cascara to napój, który ma wiele wspólnego zarówno z kawą, jak i herbatą. Pexels
Cascara to pewnego rodzaju produkt uboczny przy produkcji kawy. Kiedyś traktowany był jak odpad, dziś dostał drugie życie wśród kawoszy. To nic innego jak suszone owoce kawowca, czyli skórka otaczająca ziarno kawy. „Cascara” z języka hiszpańskiego oznacza nic innego jak po prostu „łuska”. Podczas procesu produkcji kawy, miąższ owocu kawowca dokładnie oddziela się od ziaren i pozostawia do wysuszenia, podczas gdy samo ziarno trafia do palarni. Gdy owoc wyschnie całkowicie, jest właściwie gotowy do spożycia, tzn. do zaparzenia - tak jak parzymy herbatę.

Jak smakuje cascara?

Napar z cascary ma smak słodkawy, ale równocześnie kwaskowy, owocowy. Zawiera niewielką ilość kofeiny (ok 110 mg /l), co może być plusem lub minusem – zależy czego oczekujecie. Zaparzony miąższ ma nuty miodowe, suszonych śliwek czy jabłek oraz kwasowość wpadającą w słodycz. Właściwie cascara to nic innego jak susz owocowy, który zalany wrzątkiem jest idealny do picia na ciepło by się rozgrzać, ale świetnie też smakuje na zimno.
Susz miąższu kawowca, czyli cascaraPixabay
Cascara tak samo jak kawa, ma smak zależny również od tego, skąd pochodzi, ale nie jest on podobny do kawy. Przypomina nieco herbatę, ale jest tak specyficzna, że jej smaku nie pomylisz z niczym innym, kiedy już raz spróbujesz.

Sposób parzenia cascary

Aby przygotować napar z owoców kawowca, odmierz odpowiednią ilość suszu i zalej ją wrzątkiem. Parzenie powinno odbywać się przez 4-6minut. Po tym czasie jest idealna do picia. Możesz również dolać do niej zimnej wody (proporcje 1:1) i pić po schłodzeniu w lodówce, jak popularny napój idealny na upały, czyli cold brew (kawa parzona na zimno).


Taka wersja na rozwodniona i na zimno może idealnie zastąpić np. lemoniadę. W wersji na ciepło podaje się ją m.in. w Etiopii, Boliwii i Jemenie, gdzie do suszu dodaje się przyprawy takie jak imbir czy cynamon, co sprawia że napar ma korzenny smak i świetnie rozgrzewa.