Nie będziemy pisać o tym, że jesień jest zimna, wietrzna i mokra. To wie każdy. Ale nie każdy wie, że by pokochać – no dobra, polubić tę porę roku – nie potrzeba wiele. Zanim odpalisz Netfliksa, założysz milutki sweter, przyrządź aromatyczną jesienną herbatę — sok malinowy i cytryna to przepis dla amatorów. Kasia i Radek z klubokawiarni Łoskot Cafe w Sochaczewie zdradzili nam przepisy na cztery rozgrzewające herbaty dla prawdziwych jesieniar.
1. Waniliowy Rooibos. Ta herbata to mój zdecydowany faworyt. Głęboka i delikatna nuta wanilii przełamana jest kwaśnym grejpfrutem i intensywnym imbirem. Herbata ma jednocześnie korzenny posmak dzięki dodatkowi rozmarynu.
Jak ją przyrządzić? Proporcje są kwestią smaku i fantazji, ważne, by zachować wszystkie składniki, które stworzą niezapomniane połączenie aromatów. Składniki: podstawa to waniliowy Rooibos, poza tym potrzebne będą nam grejpfrut, cytryna, świeży imbir oraz rozmaryn.
Herbatę (jak każdą w tym tekście) parzymy minutę, potem dodajemy właściwe składniki. Tutaj będą to dwa plasterki grejpfruta, jeden cytryny, kilka cienkich plasterków imibiru (w zależności od tego, jakiej intensywności napar chcemy uzyskać), a na koniec słodzimy miodem. By nie stracił w gorącej herbacie swoich zdrowotnych właściwości.
2. Wiśnia z rumem. To o wiele bardziej tradycyjna propozycja, która sprawdzi się na te najzimniejsze wieczory – wichrowe i jesienne oraz snieżne i zimowe. Smak rumowego syropu szczególnie kojarzy się z czasem świąt.
Jednak degustację warto rozpocząć już w październiku. Co będzie nam potrzebne do przygotowania rumowo-wiśniowego naparu? Czarna herbata, owoce wiśni (mogą być mrożone), płatki róży, anyż, syrop wiśniowo-rumowy.
Tradycyjne smaki wiśni i rumu po prostu przywołują na myśl złotą jesień. Tak przygotowana herbata może świetnie udawać grzaniec bez kropli alkoholu! Płatki róż sprawiają za to, że wygląda naprawdę... instagramowo. Z takim napojem możesz bez wstydu opatrzyeć swoje zdjęcie na Instagrama hasztagiem jesieniara.
3. Śliwka z goździkami. Śliwka to smak, który rzadko pojawia się w jesiennych herbatach, a to wielki błąd. Herbata śliwkowo-goździkowa jest o wiele bardziej intensywna niż ta z wanilią, świetnie skomponuje się z delikatnym ciastem.
Będziemy do niej potrzebować herbaty earl grey, soku śliwkowego z owocami śliwki, pomarańczy i goździków. Do zaparzonej herbaty wrzucamy składniki według uznania i intensywności, jaką chcemy uzyskać.
4. Herbata zielona z jabłkiem. Zielona herbata zdecydowanie jest innowacją w tym jesiennym zestawieniu. Ta naprawdę skradnie wasze serca i kubki smakowe. Dzięki jabłku jest kwaśna i orzeźwiająca, jednak cynamon i kardamon nadają jej wyraźnego korzennego posmaku.
Składniki do przygotowania tego aromatycznego napoju to: zielona herbata, kilka plasterków jabłka, suszona żurawina, cynamon, anyż, kardamon i miód.
Każda z herbat idealnie sprawdzi się na długie wieczory. Czas przestać narzekać na jesienną aurę i udać się do kawiarni lub sklepu po niezbędne składniki. Jestem pewna, że żaden letni drink nie dostarczy wam tyle przyjemności, co te aromatyczne herbaty w szaro-bury dzień.