Afera o otyłe niemowlęta w "Pytaniu na Śniadanie". Internauci podzieleni

Magdalena Konczal
W jednej z telewizji śniadaniowych pojawił się ostatnio temat otyłości wśród niemowląt. Wzbudził on dużo kontrowersji wśród internautów. Niektórzy podkreślali, że twórcy „Pytanie na Śniadanie” bagatelizują problem, inni – że nie istnieje coś takiego jak otyłość wśród niemowląt.
Czy otyłość wśród niemowląt istnieje? zrzut ekranu z filmu zamieszczonego na Facebooku "PnŚ"

"Pokazują otyłe dzieci na TikToku"

Niedawno na Facebooku "Pytania na Śniadanie" pojawił się post, dotyczący matek, które na TikToku pokazują "dzieci w rozmiarze XXL", a więc otyłe niemowlęta.
– Pokazują otyłe dzieci na Tik Toku i jest ich coraz więcej... Dlaczego rodzice czasami zachowują się idiotycznie?!? – można przeczytać w mediach społecznościowych telewizji śniadaniowej.

Post i krótki filmik wywołał spore zamieszczanie w komentarzach. Niektóre osoby zwracały uwagę na to, że otyłość wśród tak małych dzieci nie jest możliwa. Inni mówili, że jest to poważny problem, z którym powinno się walczyć, a nie chwalić się nim na TikToku.


"Idiotyczny temat, idiotyczne podejście", "Poziom inteligencji tego programu mnie zadziwia", "Na tym TikToku wszystko jest możliwe i dopuszczalne" – czytamy w komentarzach.

Czy otyłość niemowlęca istnieje?

Zagorzała dyskusja między internautami dotyczyła głównie otyłości niemowlęcej. Niektórzy twierdzili, że nie można mówić o otyłości w przypadku dzieci jeszcze niechodzących, inni podkreślali, że jest to poważny problem. Którzy z nich mieli rację?

Okazuje się, że ci drudzy. Jak mówi dr hab. n. med. Artur Mazur z Wydziału Medycznego UR na łamach portalu dla lekarzy mp.pl, otyłość wśród niemowląt jest możliwa.

– Nie należy lekceważyć problemu nadwagi ani otyłości u najmłodszych dzieci. Wiele niemowląt jest stale przekarmianych, czego konsekwencje obserwuje się również w kolejnych latach. Do grupy ryzyka otyłości należą niemowlęta, których matki były otyłe przed ciążą lub w czasie ciąży obserwowano u nich nadmierny przyrost masy ciała – twierdzi lekarz.

Podkreślił również, że na ryzyko otyłości w wieku niemowlęcym bardziej narażone są dzieci urodzone przed terminem porodu, a także te, które nie są karmione piersią. Nie powinniśmy więc lekceważyć otyłości u najmłodszych dzieci, a tym bardziej chwalić się nią na TikToku. To poważny problem, który w razie konieczności należy skonsultować ze specjalistą.