Eksperci z Instytutu Matki i Dziecka apelują, że nadwaga i otyłość wśród dzieci stanowią wyzwanie dla instytucji promujących zdrowie. To jednak przede wszystkim rodzice powinni zmienić swoje podejście. Wiadomo, że własne dziecko jest najpiękniejsze, jednak nadwaga nie zniknie sama. Jeżeli zauważyłaś, że twoja pociecha cierpi z powodu dodatkowych kilogramów, podejmij odpowiednie środki zapobiegające otyłości.
Jesteśmy otyłym narodem
Z raportu CBOS pt. „Czy Polacy jedzą za dużo?” wynika, że tak – ponoszą tego konsekwencje. W 2014 r. co drugi Polak (51 proc.) miał problemy z nadwagą, z czego aż 17 proc. stanowiły osoby otyłe. Prawidłową wagą mogło pochwalić się tylko 46 proc. badanych, a 3 proc. populacji stanowiły osoby z niedowagą. Co ciekawe, na przestrzeni pięciu lat dane te zmieniły się minimalnie. W 2010 r. również 17 proc. społeczeństwa stanowiły osoby otyłe, 34 proc. – ludzie z nadwagą, 46 proc. – Polacy o prawidłowej wadze ciała, a 2 proc. – osoby z niedowagą.
Czy te dane są wiarygodne? Jak najbardziej. Prawidłową wagę ciała bada się za pomocą współczynnika BMI. Aby go obliczyć, należy podzielić masę ciała podaną w kilogramach przez wzrost podniesiony do kwadratu.
Komu grozi nadwaga?
Z badań przeprowadzonych przez CBOS można wysnuć wniosek, że wraz z wiekiem zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z nadwagą. Ponadto płeć brzydka częściej ma powód, aby skarżyć się z powodu dodatkowych kilogramów. Panowie z nadwagą stanowią większość już wśród mężczyzn w wieku 25 – 34. Tymczasem panie z nadwagą dominują dopiero w grupie kobiet powyżej 55. roku życia.
Nadwaga problemem społecznym
Jeżeli uważasz, że problem nie dotyczy twoich dzieci, jesteś w błędzie. Nadwaga to realne zagrożenie, z którym borykają się uczniowie w większości polskich szkół. Do takich wniosków doszła Narodowa Izba Kontroli po zmonitorowaniu gminnych placówek edukacyjnych.
To problem bagatelizowany przez rodziców i nauczycieli, podczas kiedy w skrajnych przypadkach może być konsekwencją poważnych zaburzeń psychicznych. Przykładowo, nastolatki o nieprawidłowej wadze często cierpią na bulimię lub anoreksję, które wymagają leczenia psychologicznego.
„Nadwaga i otyłość u dzieci i młodzieży szkolnej, mimo że wiążą się z poważnymi zagrożeniami dla zdrowia, nie są postrzegane w społeczeństwie, w tym w skontrolowanych gminach i szkołach publicznych, jako istotne problemy zdrowotne skutkujące również wysokimi kosztami społecznymi.” – alarmowała NIK kilka lat temu w publikacji, która ukazała się po przeprowadzonej kontroli.
Od nadwagi do otyłości
Czy naprawdę jest czego się bać? Nadwaga może prowadzić do otyłości, która jest uważana za chorobę przez Światową Organizację Zdrowia. Jej konsekwencji nie wolno bagatelizować. Osoby otyłe częściej niż reszta społeczeństwa borykają się z alergiami, nowotworami złośliwymi, reumatoidalnym zapaleniem stawów, zespołem jelita drażliwego, cukrzycą typu 2, nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami hormonalnymi czy chorobami układu krążenia. Dzieci z nadwagą lub otyłością znajdują się także w grupie ryzyka niedoboru witaminy D.
Osoby z nadwagą i otyłością częściej niż reszta społeczeństwa zmuszone są korzystać z opieki lekarzy specjalistów. Niestety mają ograniczony dostęp do świadczeń zdrowotnych.
3 kroki w walce z nadwagą
Kłopot z uzyskaniem prawidłowej wagi nie zniknie sam. To rodzice muszą zadbać o zdrowie i prawidłowy rozwój swojego dziecka. Nie oczekuj też, że o twoje dziecko zadba wychowawca czy przedszkolanka. Za miast czekać na to, aż twoje dziecko z tego „wyrośnie”, przeanalizuj trzy punkty, które stanowią początek w walce z nadwagą.
1. Aktywność Fizyczna
Czy twoje dziecko ma wystarczającą ilość ruchu? Jest on niezbędny dla jego prawidłowego rozwoju. Ociężałe, stroniące od gier ruchowych dzieci, można posłać na zajęcia sportowe.
2. Odpowiednie odżywianie
Czy ograniczasz swojemu dziecku spożycie tłustych pokarmów i tłuszczów z cukrami? Nadmierna ilość soli, cukru, tłuszczów nasyconych oraz innych substancji sprzyja tyciu.
3. Poradnictwo specjalistyczne
Czy zasięgnęłaś porady dietetyka? Mimo naszych dobrych chęci nie zawsze potrafimy samodzielnie ustalić zbilansowaną dietę odpowiednią dla swojego dziecka. Dlatego najlepiej jest udać się z nim do specjalisty, zanim problem z nadwagą stanie się bardziej widoczny.
Polskie grubaski
Aby zapobiegać zjawisku otyłości wśród dzieci, Ministerstwo Zdrowia realizuje rozmaite projekty badawcze i edukacyjne. Zalecania na temat prawidłowego odżywiania wydaje Instytut Żywności i Żywienia. Instytucja ta ostrzega, że już co piąte dziecko w wieku szkolnym (22 proc.) ma nadwagę.
Zanim kupisz dziecku batonik na drogę, ale zaprosisz na kolejną do pizzerii, zastanów się, czy nie zrobisz mu w ten sposób krzywdy. Rodzice nie tylko kształtują nawyki żywieniowe swoich pociech, ale także stanowią dla nich przykład do naśladowania. Przeanalizuj więc nie tylko zawartość jego, ale również własnego talerza.