Tę rymowankę znają wszyscy. Skąd się wzięło i co znaczy "kosi kosi łapci"? [tekst]

Redakcja MamaDu
Nie ma w Polsce dziecka ani rodzica, ani nawet dziadka czy babci, którzy nie znaliby tej rymowanki. Słyszeliśmy ją w dzieciństwie i sami zabawialiśmy nią nasze dzieci. „Kosi kosi łapci” to rymowanka dla niemowląt, która doczekała się bardzo wielu wersji. Oto co znaczy zwrot "kosi kosi łapci" i jak brzmią wszystkie wersje tej słynnej rymowanki.
"Koci koci łapci" - cała rymowanka. Co to znaczy "koci koci łapci"? fot. Unsplash
Wersji popularnej rymowanki "kosi kosi łapci" jest wiele. Niektórzy śpiewają "koci koci łapci” lub "tosi tosi łapci”. Dlaczego? Rymowanka "kosi kosi łapci” przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, zatem w każdej rodzinie obowiązuje ta wersją, której nauczyli nas rodzice.

Kosi kosi łapci – co to znaczy


Co właściwie znaczy tekst „Kosi kosi łapci”? Na to pytanie odpowiedział ekspert, Kazimierz Sikora z uniwersytetu Jagiellońskiego na łamach sjp.pwn.pl:


"Tekst tej zabawianki-rymowanki dla niemowląt znany jest chyba każdemu, służy ona rozwijaniu zdolności pamięciowych i psychomotorycznych dziecka. Istotą zabawy jest korelacja ruchu rączek (np. kołysanie i klaskanie) i słowa (zawiera nie tylko spieszczenie: łapci(e), ale także nagromadzenie miłych dla ucha, pieszczotliwie brzmiących głosek). Słowa powtórzonego kosi, kosi albo tosi, tosi są, według mojej wiedzy pochodzenia gwarowego. Słownik gwar małopolskich zawiera kosiać w znaczeniu ‘klaskać’; Słownik górali polskich na Bukowinie rejestruje w tym samym znaczeniu czasowniki tosiać i tosikać. Koci, koci łapci powstaje drogą asocjacji, przez powiązanie pieszczot z kotkiem, należącym do ulubionych zwierząt naszego dzieciństwa”.
Jak się okazuje "kosi kosi łapci" pochodzi z gwary małopolskiej od słowa "kosiać", czyli klaskać. Całość frazy "kosi kosi łapci" ma też miękkie, miłe brzmienie, charakterystyczne dla gaworzących niemowlaków.

Co ważne, "kosi kosi łapci” to nie tylko rymowanka, ale też zabawa, która wykształca koordynację ruchową, buduje świadomość ciała dziecka poprzez naukę klaskania.

Kosi kosi łapci – jak grać


Melodia "kosi kosi łapci" jest bardzo prosta i powtarzająca się. Rymowanka jest dla dzieci prosta do nauczenia się, ponieważ jej tekst również się powtarza, a rymy są wyraźne. Tak naprawdę, aby bawić się z dzieckiem w "kosi kosi łapci” wystarczy znać jedną zwrotkę. To doskonały pomysł na zabawę z dzieckiem, które potrafi już siedzieć.

Dziecko sadzamy na swoich kolanach, tyłem do nas. Łapiemy je za rączki tak, by pokazać maluchowi jak się klaszcze. Kiedy będziemy robić to w rytm rymowanki, dziecko odpręży się i łatwiej skupi uwagę na tym, co się dzieje z jego ciałem. To wstęp do nauki klaskania.

Podczas zabawy możemy po prostu śpiewać i deklamować słowa rymowanki. To fantastyczny trening nauki mówienia oraz pamięci. Dziecko będzie powtarzać frazy, łatwo zapamięta tekst, który jest zrozumiały nawet dla najmniejszych maluchów.

Cudowną zaletą "kosi kosi łapci” jest również to, że każdy dorosły zna tę zabawę, więc maluch pozostawiony pod opieką babci czy opiekunki może poczuć się bezpieczniej, gdy opiekująca się osoba zaśpiewa to samo, co mama.

Kosi kosi łapcy: cała rymowanka tekst

Najpopularniejszą wersją "kosi kosi łapci" jest:

Kosi, kosi łapci,
Pojedziem do babci,
Babcia da nam mleczka,
Dziadek cukiereczka.
Lub: a dziadek ciasteczka

Jednak wersji znanej rymowanki jest naprawdę wiele. Oto kilka z nich.

Kosi kosi łapci - tekst

Kosi, kosi łapci,
Pojedziem do babci,
Od babci do mamy,
Mama da śmietany.
Kosi, kosi łapci,
Pojedziem do babci,
Od babci do cioci,
Ciocia da łakoci.
Kosi, kosi łapci,

Kosi, kosi łapci,
Pojedziem do babci.
Babcia da nam mączki,
Upieczemy pączki.

Kosi, kosi łapci,
Pojedziem do babci,
Babcia da nam kaszki,
A dziadzio okraszki.

Kosi, kosi łapci,
Pojedziem do babci,
Od babci do dziadka,
Dziadek da dwa jabłka.

Kosi, kosi łapci,
Pojedziem do babci,
Od babci do dziadka,
Na czerwone jabłka.

Kosi, kosi łapci
Pojedziem do babci,
Babcia da pieroga,
Dziadziuś da hot doga.

Kosi, kosi łapci
pojedziem do babci,
Babcia da nam serka,
a dziadek cukierka,
Od babci do mamy,
mama da śmietany,
Od mamy do taty,
jest tam pies kudłaty,
Leży pod łóżkiem,
przykryty kożuszkiem.