Ogród bez huśtawki jest jak mieszkanie bez balkonu. Jak wybrać huśtawkę dla dzieci?

Ewa Bukowiecka-Janik
Nie ma takiego dziecka, które nie lubiłoby się bujać. Na huśtawkach dzieci spędzają mnóstwo czasu, piszcząc z radości i bujając w obłokach. Własna huśtawka, wymarzona i bezpieczna wydaje się więc spełnieniem dziecięcych marzeń. W dzisiejszych czasach każdy, kto dysponuje kawałkiem działki czy ogrodu może sobie pozwolić na huśtawkę. Rodzajów huśtawek ogrodowych jest mnóstwo. Jak wybrać dobrą huśtawkę ogrodową? Czy lepszy były drewniany plac zabaw? Podpowiadamy.
Huśtawka ogrodowa dla dziecka. Jak wybrać huśtawkę dla dziecka? fot. Pixabay
Huśtawki w postaci bujającej się ławki były swego czasu nieodłącznym elementem każdego ogrodu. W ostatnich latach silniejszy jest jednak trend na montaż huśtawek ogrodowych dla dzieci, nierzadki widok to również drewniane place zabaw.


W ofercie sklepów budowlanych jest masa huśtawek i placów zabaw, które wystarczy zmontować. Jednak huśtawkę można wykonać również samodzielnie. Bardzo modne w ostatnich latach są huśtawki ze sznurka i drewna, w stylu boho. Ich wielką zaletą jest również fakt, że wykonane są wyłącznie z naturalnych materiałów, dzięki czemu nasz wybór jest przyjazny środowisku. Kiedyś były to głównie hamaki, teraz dołączyły też huśtawki dla małych dzieci oraz jednoosobowe huśtawki, zwane także hamakami brazylijskimi.

Takie produkty, jak i huśtawki wykonane z bali czy kantówek stanowią urozmaicenie w ogrodzie. Są ozdobą, która zamienia ogród w stylowy plac zabaw, czy też przestrzeń do rodzinnego relaksu i wypoczynku.

Huśtawek w ofercie sklepów jest wiele i są przeróżne. Może bujać się na nich więcej niż jedna osoba, huśtawki bywają połączone ze zjeżdżalniami czy domkami na palach, w których dzieci chętnie się chowają. W ogrodzie, w którym stoi plac zabaw i można pobujać się nawet na najprostszej huśtawce nigdy nie ma nudy!

Zatem: co wybrać? Na co zwrócić uwagę, przy wyborze huśtawki ogrodowej?

Rodzaje huśtawek ogrodowych dla dzieci

Po pierwsze, musisz zdecydować, jak duża i z czego wykonana ma być huśtawka ogrodowa dla dziecka. Wiele zależy od tego, jak dużą przestrzenią dysponujesz i w jakim wieku jest twoje dziecko.

W ofercie na rynku jest wiele różnych rodzajów huśtawek ogrodowych. Wśród nich są huśtawki drewniane, metalowe, z bali, plastikowe, a także połączone z innymi elementami, które razem tworzą ogrodowy plac zabaw.

Huśtawka ogrodowa z plastiku
To huśtawka dla dzieci najmłodszych. Siedzisko ma kształt fotelika, zwana jest również huśtawką kubełkową. Dla maluchów to najbezpieczniejsze rozwiązanie, jednak starsze dziecko z takiej huśtawki nie skorzysta. Jednak gdy dziecko wyrośnie z huśtawki kubełkowej, można wykorzystać stelaż i sznurki. Starszaki mogą skorzystać z plastikowych huśtawek, które nierzadko można spotkać na placach zabaw. Siedzisko to plastikowa deseczka.

Takie huśtawki zawiesza się najczęściej na mocnych sznurkach lub linach. Huśtawki dla najmłodszych mają dodatkowo pasy bezpieczeństwa. Huśtawki ogrodowe z plastiku mają tę zaletę, że są lekkie, a ich wybór kolorystyczny jest ogromny.

Huśtawka ogrodowa z metalu
Nie chodzi o wykonanie siedziska z metalu, lecz o stelaż huśtawki. Ten zawsze jest metalowy, nawet jeśli siedzisko jest np. z plastiku. Choć oczywiście wszyscy znamy huśtawki dla dzieci z metalu. Kiedyś między blokami stały tylko takie.

Jeśli dziecko dopiero uczy się samodzielnie bujać, warto wybrać huśtawkę ogrodową na metalowych prętach zamiast na linach czy łańcuchach. Dzięki temu huśtawka będzie stabilniejsza, nie będzie się kołysała, dzięki czemu dziecko będzie bezpieczniejsze i będzie miało większa kontrolę nad huśtawką.

Huśtawka ogrodowa dla dzieci drewniana
Takie huśtawki wielu z nas pamięta z dzieciństwa. Jej siedzisko składa się z kilku listewek, a oparcie i podpórki złożone jest się z ruchomych elementów przewleczonych na linach. By usiąść na takiej huśtawce, trzeba podnieść wszystkie drewniane „klocki” z przodu, a następnie je zasunąć.

Huśtawka drewniana dla dziecka to dobry pomysł głównie do wnętrz. Choć odpowiednio zabezpieczone drewniane huśtawki mogą być użytkowane na zewnątrz, surowe drewno może chłonąć wilgoć.

Drewniane huśtawki ogrodowe są estetyczne, ładnie komponują się z ogrodem. Drewnianą huśtawkę montuje się na sznurku lub częściej na metalowym łańcuchu.

Huśtawka bocianie gniazdo
Modny i często widywany model huśtawki ogrodowej. Ma bardzo charakterystyczny wygląd. Bocianie gniazdo to huśtawka okrągła z plecionego sznurka na dużym kole. Zawieszona jest na grubych linach i montowana w czterech, nie dwóch, miejscach. Zaletą bocianiego gniazda jest to, że huśtać się może na niej więcej niż jedna osoba jednocześnie. To doskonała zabawa i relaks także dla dorosłych.

Huśtawka modułowa
Huśtawka modułowa to inwestycja na kilka lat. Chodzi o to, że siedzisko huśtawki można zmieniać na większe/inne, gdy dziecko rośnie. Huśtawka modułowa często jest elementem małego placu zabaw, w którego skład wchodzi dodatkowo mała zjeżdżalnia i domek.

Huśtawka z bali
To bardzo modny element współczesnych ogrodów i częsty wybór rodziców. Huśtawki z bali są bezpieczne, duże, wygodne i efektowne. Nierzadko spotkać można modele z bujaną ławką, jak i siedziskiem pojedynczym. Na huśtawce z bali może się bujać cała rodzina.

Montaż huśtawki z bali jest dość wymagający. Huśtawkę trzeba porządnie osadzić w ziemi. Huśtawki z bali miewają wiele elementów dekoracyjnych, w tym daszki ze strzechą. Huśtawkę z bali można wykonać samodzielnie, w sieci znajduje się wiele porad i projektów.

Jak wybrać huśtawkę ogrodową dla dziecka?

Gdy wiemy już, jaką chcemy huśtawkę, jaka zmieści się w naszym ogrodzie i spodoba się dziecku, powinniśmy pochylić się nad kwestią bezpieczeństwa. Dobre i bezpieczne dla dzieci huśtawki ogrodowe powinny spełniać określone normy: certyfikat CE i normy PN-EN 1176.

Huśtawka dla dziecka powinna być też dostosowana do jego wieku. Dla starszych dzieci wybierzmy huśtawkę, która nie będzie niższa niż 180 cm. Mniejsze dzieci to niższa huśtawka. Należy również ocenić szerokość huśtawki oraz sprawdzić, jaka jest dopuszczalne obciążenie huśtawki.

Te warunki to podstawa. Jednak o jakości huśtawki decydują również detale. Warto przed zakupem sprawdzić w sklepie stacjonarnym lub oprzeć się na sprawdzonych opiniach, czy dana huśtawka nie ma np. ostrych krawędzi, ma porządne stabilne mocowania, czy małych, niebezpiecznych elementów, które mogą się poluzować i wpaść w małe niepowołane rączki.

Co więcej, bezpieczna huśtawka dla małego dziecka powinna mieć porządnie zamontowaną przegrodę między nóżkami, oparcie oraz zabezpieczenia boczne. Z kolei o drewniane sprzęty trzeba dbać. Należy je konserwować i kontrolować na bieżąco ich stan.

Bardzo ważnym elementem huśtawki są pasy bezpieczeństwa. Występują one w huśtawkach dla najmłodszych. Najlepsze będą pasy pięciopunktowe z regulacją. Kiedy pasy będą zbyt luźne, źle zapięte, nie ochronią dziecka przed upadkiem. Pasy nie są obowiązkowe w huśtawkach dla dzieci powyżej 2 roku życia.

Montaż huśtawki ogrodowej dla dzieci

W tej kwestii kluczowy okazuje się stelaż. Huśtawka zawieszona na gałęzi drzewa, belce tarasowej czy jakimkolwiek niedostosowanym do tego konkretnego celu elemencie (w takim wypadku konieczne są specjalne uchwyty do mocowania huśtawki), będzie mniej bezpieczna niż huśtawka na stelażu.

Stelaż do huśtawki ogrodowej musi być osadzony na specjalnych kotwach, które gwarantują, że huśtawka się nie przewróci, dziecko jej nie przeważy. Warto również sprawdzić, jakie jest maksymalne obciążenie stelażu – musi być ono kompatybilne z ciężarem dziecka i samej huśtawki.

Plac zabaw do ogrodu dla dziecka

Modeli placów zabaw do ogrodu jest masa. Wszystko zależy od tego, jaką przestrzenią dysponujemy. Najpopularniejszym wyborem rodziców jest drewniany plac zabaw z domkiem, zjeżdżalnią i huśtawką. Taki ogrodowy plac zabaw, nawet na niedużym kawałku trawy to dla dzieci wielka frajda.

Wybierając plac zabaw do ogrodu, zwróć przede wszystkim uwagę na to, jak i z czego jest wykonany. To decyduje o bezpieczeństwie dzieci, zatem nie warto oszczędzać na materiałach i jakości wykończenia.

Tworzywo, z którego zrobione są elementy placu zabaw powinno być odporne na uszkodzenia mechaniczne i pogodę. Drewno i plastik to dobry wybór, pod warunkiem, że są wysokiej jakości. Zorientujmy się przed zakupem, czy plac zabaw, który nam się podoba, jest bezpieczny, z czego jest zrobiony, czy posiada wymagane atesty.

Powierzchnie powinny być gładkie i pozbawione ostrych zakończeń oraz drzazg. Śruby powinny mieć płaskie łby. Na łączeniach elementów placu zabaw nie powinno być szczelin. W żadnym wypadku nie powinno być tak, że któryś z elementów się rusza czy chyboce.

Wilgoć, temperatura, wiatr, słońce – wszystko to osłabia materiały. Dlatego plastik, z którego wykonane są elementy placu zabaw powinien mieć stabilizatory UV. Z kolei drewniany plac zabaw powinien być fabrycznie zaimpregnowany. Wszelkie elementy metalowe powinny być wykonane ze stali nierdzewnej.

Stawiając w ogrodzie plac zabaw, koniecznie zadbajcie o odpowiednią ilość miejsca wokół oraz bezpieczną nawierzchnię. Trawa czy piasek są w porządku, jednak warto przemyśleć też sztuczną nawierzchnię. Wykonana z gumy i żywicy w najgorszym wypadku zapewni "miękkie lądowanie".