6 tys. za wiarę i uczestnictwo w religii! Tak kler przejmuje edukację

Sandra Skorupa
Wliczanie oceny z religii do średniej ocen ucznia od lat budzi mieszane uczucia. Od teraz ocena ta będzie miała jeszcze większe znaczenie. Będzie brana pod uwagę przy przyznawaniu uczniom stypendium z programu finansowanego przez Urząd Marszałkowski. Ta zmiana ma również związek z modyfikacją nazwy tego stypendium, nad którym od tego roku patronat obejmuje św. Jan Paweł II.
Fot. Rafał Michałowski / AG

Ocena z religii a regionalne stypendium

W ramach "Małopolskiego Programu Stypendialnego" od lat przyznawano uzdolnionym uczniom i studentom stypendia. Uczniowie mogą liczyć nawet na 6 tys. zł wsparcia. Od teraz pieniądze będą przyznawane z "Małopolskiego Stypendium im. św. Jana Pawła II dla Mistrzów Edukacji".

Patronat świętego zobowiązuje... Poza zmianą nazwy zmieniają się również nieco kryteria. Do średniej ocen będzie wliczana też ocena z religii. W końcu jak zapowiadał Przemysław Czarnek religia i etyka mają być wkrótce przedmiotami obowiązkowymi.


Zdaniem radnych i ministra obowiązkowość religii i etyki wcale nie dyskryminuje ateistów, bo w końcu etyka nie ma związku z żadnym wyznaniem, a z systemem norm i nurtami filozoficznymi.

Jednak w praktyce trudno oczekiwać równego traktowania osób niewierzących. W końcu w wielu szkołach, szczególnie w mniejszych miastach, etyki i religii uczy ten sam nauczyciel – katecheta bądź ksiądz czy siostra. W wielu przypadkach nie potrafią obiektywnie poprowadzić lekcji etyki.

Małopolskie stypendium im. św. Jana Pawła II

Uczniowie i studenci z Małopolski mogą ubiegać się o "Małopolskie Stypendium im. św. Jana Pawła II dla Mistrzów Edukacji" za szczególne osiągnięcia w: Wysokość stypendiów wynosi: Stypendium przyznawane jest na okres jednego roku szkolnego/akademickiego (12 miesięcy).