Choć w ostatnich latach częściej się słyszy o rezygnacji uczniów z lekcji religii, to mimo wypisania nadal spotykają się z silnym oddziaływaniem katolicyzmu w życiu szkolnym. Wystawy prac z konkursów religijnych, apele z okazji dni papieskich, tytułowanie szkoły im. Jana Pawła II bądź innych świętych czy krzyże w klasach to nieprawidłowości, które łamią konstytucyjne prawo do wolności wyznania. Fundacja Równość w Szkole stworzyła poradnik dla rodziców, jak podjąć interwencję zaniechania tych naruszeń. Na "mapie nierówności" są setki zgłoszeń.
Fundacja Równość w Szkole stworzyła mapę szkół indoktrynujących religijnie.
Organizacja opublikowała poradnik, w którym radzi, jak podjąć interwencję w związku z dyskryminacją wyznaniową ucznia
Religia w szkole nie jest obowiązkowa, a w placówkach nie powinno być religijnych apeli.
Mapa zbyt katolickich szkół
Fundacja Równość w Szkole poinformowała na swojej stronie, iż otrzymuje wiele wiadomości z prośbą o pomoc i interwencję w kwestiach braku poszanowania wolności sumienia i indoktrynacji religijnej w szkołach publicznych.
Dlatego stworzyła poradnik dla rodziców, który wskazuje im, jak można przeciwstawić się naruszeniom ze strony dyrekcji czy katechetów w szkołach i zapewnić swojemu dziecku wolność i bezpieczeństwo.
Poza poradnikiem dostępna jest również elektroniczna mapa, na której publicznie dostępne są zgłaszane w konkretnych placówkach nieprawidłowości. Najwięcej uchybień jest w Warszawie, a na drugim miejscu plasuje się Poznań.
Najczęściej raportowane są takie naruszenia jak:
"Okienka" spowodowane umieszczeniem katechezy między lekcjami obowiązkowymi
Nieprawidłowości w organizacji zastępstw (np. katecheza lub modlitwa na zastępstwie z przedmiotu obowiązkowego lub zastępstwa z przedmiotów obowiązkowych na katechezie, na której części uczniów ma prawa nie być)
Tego typu zgłoszenia odnotowano w dziesiątkach szkół w Warszawie m.in. w SP nr 103 przy ul. Jeziornej czy XIV LO na Ochocie.
Z kolei w SP nr 358 na Wilanowie ponadto zgłoszono "Trudności w dostępie do lekcji etyki i dyskryminujący sposób organizacji tych lekcji (np. etyki uczy katecheta, lekcje są w bardzo późnych godzinach poprzedzone "okienkiem").
W SP nr 2 Gdańsku zaraportowano nawet problem organizacji mszy, rekolekcji, parareligijnych imprez szkolnych.
Poradnik — czy religia jest obowiązkowa?
W "Poradniku skutecznej interwencji w przedszkolu lub szkole publicznej" fundacja wyjaśniają szereg spraw związanych z religią, katechezą i symbolami kościelnymi w placówkach edukacyjnych.
Znajdujemy odpowiedź na pytanie — czy religia i etyka to przedmioty obowiązkowe?
— Nauka religii i etyki jest organizowana w szkołach na życzenie rodziców bądź pełnoletnich uczniów — czytamy na stornie organizacji.
Co więcej, fundacja zaznacza, że: "Szkoła nie ma prawa domagać się oświadczeń informujących o nieuczestniczeniu ucznia w zajęciach z religii i/lub etyki, natomiast w przypadku rezygnacji z udziału w tych zajęciach konieczne jest poinformowanie szkoły o zmianie decyzji".
Jednym z problemów, który ma miejsce w wielu szkołach, jest kwestia kolejności umieszczenia religii w planie zajęć. Nie ma obowiązku umieszczania religii/etyki na końcu czy na początku zająć.
— Dyrektorzy szkół powinni umieszczać religię/etykę na początku lub na końcu planu zajęć na dany dzień, ze względu na to, iż są to zajęcia nadobowiązkowe. Tylko takie rozwiązanie gwarantuje realną dobrowolność uczestnictwa — podkreśla fundacja.
Apele religijne w szkole
Warto wiedzieć, że dzieci nie muszą uczestniczyć w religijnych apelach szkolnych. Fundacja zaznacza, że taki fakt wynika wprost z Konstytucji: art. 53 punkt 6 "Nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia w praktykach religijnych”.
Z poradnika dowiemy się, że rekolekcje, jasełka, konkursy, dni religijne organizowane w szkole to działania indoktrynujące i wykluczające.
Sprzeciw fundacji budzi też odmawianie modlitwy w trakcie apelu. Choć żaden przepis prawa nie zabrania takiej praktyki, to jak zaznacza organizacja: "Nie powinno się odmawiać modlitw podczas uroczystości ogólnoszkolnych, ponieważ nosi to znamiona wymuszenia wobec mniejszości religijnych i mniejszości bezwyznaniowej."
Na stronie fundacji rownoscwszkole.pl można odnaleźć gotowe wzory, które ułatwią podjęcie interwencji ws. braku poszanowania wolności sumienia i indoktrynacji religijnej w szkołach publicznych m.in.:
Wzór pisma do dyrekcji w sprawie mszy szkolnych i wydarzeń religijnych