Nowa wypożyczalnia na Opolszczyźnie podzieliła internautów. "A gacie po kimś byś nosił?"

Sandra Skorupa
Na mapie polski powstała kolejna, już 14 pieluchoteka. Tym razem wypożyczanie wielorazowych pieluch będzie możliwe również dla mieszkańców województwa opolskiego. Pomysł ten podzielił mieszkańców i wzbudził kontrowersje. Rodzice podzieleni na dwa obozy.
Afera wokół wypożyczalni wielorazowych pieluch. Czym są pieluchoteki? 123RF

Pieluchoteki w Polsce - wypożyczanie pieluch wielorazowych

Pieluchoteka to ogólnopolski projekt prowadzony przez Fundację STIM, którego celem jest promowanie wielorazowego pieluchowania. Takie działania prowadzone są poprzez bezpłatne wypożyczenie testowych zestawów pieluszek.


Afera z pieluchotekami

Wielu rodziców cieszy się z powstawania tego miejsca na Opolszczyźnie. Część jednak odrzuca taką formę przewijania dziecka, wskazując na niehigieniczność, dyskomfort podczas podróży i fakt, że jednorazowe pieluchy są po prostu wygodne. Dlatego wiele matek najzwyczajniej wypisuje się z tetrowego macierzyństwa.

Na Facebooku Nowej Trybuny Opolskiej informacja o powstaniu pieluchoteki wręcz wywołała aferę, a w komentarzach pojawiło się wiele krytycznych słów dla tej inicjatywy.

— Chciałbym zobaczyć jak kiedyś powstanie wypożyczalnia gaci czy tak chętnie będziecie nosić po kimś... — grzmi jeden z internautów.

— Ciekawe czy mamy nie miałyby psychicznego hamulca gdyby ktoś kazał im nosić gacie, w które ktoś wcześniej pierdział — ironizuje kolejny komentujący.

— Widać, że ciemnogród aż uszami wypływa. Nie macie pojęcia czym są pieluchy wielorazowe to nie pitolcie o wypierdzianych gaciach. Lepiej pampersa-ceratę 24h na dobę zakładać dziecku, która rozkłada się na śmietniku 400 lat — broni pomysłu inny internauta.

Jak i gdzie działaja pieluchoteki?

Niemniej osoby, które są zainteresowane, aby móc wypożyczyć pieluchę, muszą wypełnić formularz, podając wiek, wagę dziecka i rozmiar pieluch. Istotne jest również wskazanie, czy posiada się własny odkażacz do pieluch. Jeśli nie, można go kupić za 10 zł. Korzystanie z wielorazowych pieluch jest darmowe i trwa ok. 10 dni. Konieczne jest jedynie wpłacenie zwrotnej kaucji w wysokości 150 zł. Zestawy można odebrać osobiście, bądź otrzymać za pośrednictwem wysyłki Dzięki temu projektowi mamy mogą sprawdzić konkretne marki i zobaczyć, czy taki sposób pielęgnacji dziecka w ogóle im się spodoba. Z pieluchotek można obecnie korzystać w: Ponadto fundacja oferuje pomoc certyfikowanych doradców oraz prowadzi warsztaty z wielorazowego pieluchowania.