Nie musisz cierpieć. Są naturalne sposoby na ból głowy w ciąży

Marta Lewandowska
Ból głowy w ciąży może mieć różne podłoża. W pierwszym trymestrze najczęściej odpowiedzialne są za niego hormony. Na szczęście wiele kobiet, które cierpiało na sine migreny przed ciążą, zauważa w tym okresie znacznie mniejszą częstotliwość ataków, a nawet ich ustanie. Jednak jeśli boli cię głowa i chcesz sobie ulżyć, jest na to kilka prostych sposobów, dzięki którym unikniesz brania tabletek.
Odpoczynek w zaciemnionym pomieszczeniu może przynieść ulgę na ból głowy w ciąży. Flickr.com

Ból głowy w ciąży: przyczyny

Ciężarne zwykle zmagają się z lekkim i umiarkowanym bólem głowy, jednak potrafi on skutecznie uprzykrzyć życie. Większość przyszłych mam nie chce przyjmować leków, których nie zapisał lekarz i jest to prawidłowa postawa, bo w tym szczególnym okresie, be konsultacji nie powinniśmy tego robić.

Jeśli ból głowy w ciąży jest łagodny i nie towarzyszą mu inne objawy, można przypuszczać, że przyczyną są zmiany hormonalne, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Możesz wtedy zaobserwować, że ból pojawia się przy zmianie pozycji.


Częściej na tę przypadłość skarżą się też przyszłe mamy, które przed ciążą piły mocną kawę lub paliły papierosy. Zdarza się również, że przyczyną jest niedostateczne przyjmowanie płynów, stres lub zmęczenie.

Domowe sposoby na ból głowy w ciąży

Na ból głowy, nie tylko w ciąży, jest kilka bezpiecznych sposobów, które często pomagają uniknąć przyjmowania leków. Warto przyjrzeć się swojej diecie, często do bólu głowy prowadzi przyjmowanie zbyt dużej ilości cukrów, oraz słabe nawodnienie organizmu.

Ze względu na zwiększone zapotrzebowanie lekarze zalecają, aby ciężarne piły przynajmniej 2,3 litra płynów dziennie.

Kiedy jednak mimo właściwej diety i nawodnienia organizmu męczy cię ból głowy, warto przewietrzyć mieszkanie, zasłonić okna i położyć się w chłodnym zaciemnionym pokoju. Dobrym rozwiązaniem będzie też spacer, choć lepiej unikać ostrego słońca, bo może potęgować dolegliwości. Ulgę przyniesie też chłodny okład na skronie.

Warto znaleźć sposób na rozluźnienie, ból wynikający ze stresu i napięcia najczęściej ustępuje w czasie piętnastominutowej kąpieli, jeśli nie masz wanny, z pomocą przyjdzie też zanurzenie stóp w misce z ciepłą (ale nie gorącą) wodą.

Jeśli ból dopadnie cię, kiedy w domu jest np. partner, poproś go o delikatne rozmasowanie karku i ramion, jeśli jesteś sama, możesz pokusić się o rozmasowanie skroni.

Warto też spróbować delikatnych praktyk jogi, które pomogą zwalczyć ból, a jednocześnie odprężą ciało i umysł.


Jak zapewnia lek. Magdalena Pikul, doraźnie, jeśli bólowi głowy w ciąży nie towarzyszą inne objawy, a naturalne sposoby zawiodą, można wziąć jedną tabletkę paracetamolu.

— Jest bezpieczny dla kobiet w ciąży, w pierwszych dwóch trymestrach można też sięgnąć po ibuprofen, ale ten lek jest przeciwwskazany w trzecim trymestrze, gdyż może doprowadzić do przedwczesnego zamknięcia się przewodu tętniczego.

Jeśli jednak ból się nasila i towarzyszą mu inne objawy, jak podwyższone ciśnienie tętnicze, zawroty głowy, ból w nadbrzuszu, zaburzenia widzenia, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ może być to początek stanu przedrzucawkowego.