Zamiast czekolady i wylegiwania w łóżku. 7 naprawdę skutecznych sposobów na ból okresowy

Agnieszka Miastowska
Niektóre z nas w czasie okresu ocierają się o śmierć, bo jak inaczej nazwać migrenę, ból brzucha, wymioty czy słabości... czasem jednocześnie? Szczęściary doświadczają jedynie bólu brzucha, który jednak i tak przydałoby się wyciszyć. Każda z nas zna jakiś sposób na ból okresowy, ale nie każdy sprawdzi się na każdym organizmie. Warto więc się nimi podzielić. Oto 7 moich sprawdzonych sposobów na ból podczas okresu.
Ból okresowy - jak się go pozbyć? 7 sposobów na ból menstruacyjny Pexels.com
1. Tabletka przed pierwszym skurczem. Są dwie szkoły. Jedna mówi, żeby korzystać najpierw z naturalnych sposobów uśmierzania bólu. Masażu, ciepłego okładu, picia ziół, a dopiero, gdy te sposoby zawiodą, sięgnąć po leki przeciwbólowe.
Druga, że jeszcze przed pierwszym skurczem, gdy przez mrowiące i ciepłe uczucie w podbrzuszu wyczuwamy, że okres się zbliża, powinniśmy wziąć tabletkę o działaniu rozkurczającym.

Ja czasem sięgam po nią już dzień czy dwa przed oczekiwanym okresem, by zmniejszyć ból w czasie PMS. Jeśli wasz okres bywa bardzo bolesny, sięgnijcie po tabletkę jak najwcześniej.


2. Ciepła kąpiel. Gorąca kąpiel ogólnie nie jest zbyt zdrowa, a w czasie okresu staje się po prostu niebezpieczna. Wzmaga krwawienie, a w zaparowanej łazience łatwo może zrobić nam się słabo. Jednak ciepłe kąpiele nie rozrzedzają krwi ani nie powodują krwotoku. Wręcz przeciwnie – rozluźniają mięśnie, pomagają się zrelaksować i złagodzić ból. Krew miesiączkowa jest sama w sobie jałowa i nie zawiera bakterii, więc jeśli nie przeszkadza nam widok krwi w wodzie, nie ma powodu, by rezygnować z relaksujących kąpieli.

3. Ciepły okład. To tradycyjny sposób, o którym często zapominamy. Najlepiej wykorzystać do niego termofor, ale jeśli nie masz go pod ręką wystarczy plastikowa butelka z gorącą wodą.

Obwiń ją w papierowy lub materiałowy ręcznik i przyłóż do brzucha. Na przemian przykładaj ciepły okład i masuj. Powinno pomóc. Trzeba jednak pamiętać, że termofor nie powinien zbyt długo być trzymany na brzuchu, ponieważ emitowane przez niego ciepło może rozrzedzić krew i doprowadzić do zwiększenia obfitości krwawienia.

4. Nie ćwiczenia, ale joga. Gdy słyszę, że na ból okresowy dobrze wpływa wysiłek fizyczny, mam ochotę się zaśmiać. Mało kto zwijając się z bólu ma ochotę na przysiady albo bieganie. Ale nic nie działa tak rozluźniająco jak joga.

I zanim was to zniechęci, chodzi o kilkunastominutową lekcję, podczas której głównie leżycie na macie i przyciągacie nogi do brzucha. Jeśli nawet 10 minut luźnej jogi to za dużo, spróbujcie jednej pozycji. Połóżcie się na macie albo grubym kocu czy dywanie na plecach. Przyciągnijcie nogi do brzucha, łapiąc się za zgięte kolana. W takiej pozycji "orzeszka" pobujajcie się na prawo i lewo. Rozmasujecie kręgosłup lędźwiowy a nogi przyciągnięte do brzucha dadzą ulgę skurczonym mięśniom.

5. Napar z rumianku Czy wiedziałyście, że w czasie okresu i przed nim warto unikać pewnych produktów spożywczych, by zmniejszyć ból okresowy? Ich listę znajdziecie w artykule: Masz okres i marzysz o uldze? Nie sięgaj po te produkty, tak robisz sobie krzywdę. Warto także pić napoje, które nam w tym pomogą, a są nimi oczywiście zioła. Moim ulubionym ziołem, który pomaga na dolegliwości okresowe, jest rumianek.

Parzone rośliny nie zadziałają oczywiście niczym najszybszy lek, dlatego warto je popijać około tydzień przed spodziewanym okresem, jak i w jego trakcie. Wystarczą 3 filiżanki każdego dnia.

6. Aromaterapia. Działanie olejków eterycznych na nasz organizm nadal bywa zupełnie niedocenione. Zapach jednak także może uśmierzyć ból, a olejkami, które są do tego szczególnie polecane jest olejek lawendowy, herbaciany, rumiankowy lub goździkowy. Wystarczy dodać kilka jego kropel do ciepłej (nie gorącej) kąpieli lub rozpylić za pomocą nawilżacza czy kominka zapachowego.

Zbawienny może także okazać się masaż stóp przy użyciu jednego z olejków eterycznych. Dobrze wykonany masaż stóp ma wpływ na rozluźnienie całego ciała, a wyraźny zapach pomoże nam się zrelaksować i przytłumić ból.

7. Seks. Seks podczas okresu przestaje już być tematem tabu. Mnóstwo kobiet w tym czasie z powodu działania hormonów odczuwa większe podniecenie seksualne niż w inne dni, ich szansa na orgazm jest większa, a współżycie czy masturbacja w czasie okresu mogą zadziałać na nasz organizm zbawiennie.

Wiele kobiet podkreśla łagodzący wpływ seksu na występujące w tym czasie bóle podbrzusza czy dolnego odcinka pleców. Jeśli nie planujecie dzieci nie można jednak zapominać o antykoncepcji, bo okres nie równa się brakowi cyklu. Warto także użyć prezerwatywy, bo w czasie okresu rośnie ryzyko złapania infekcji intymnej. Każdy sposób, który uśmierzy nasz ból w czasie okresu, jest warty wypróbowania, ale nasze ciało najbardziej wdzięczne będzie nam wtedy, gdy posłuchamy jego potrzeb.

Skończymy wcześniej pracę, zrobimy sobie drzemkę, odwołamy spotkanie ze znajomymi, jeśli naprawdę czujemy, że to nie nasz dzień. Albo pójdziemy na basen, siłownie czy jogę, jeśli wiemy, że dokładnie to nam teraz pomoże.