O prawidłowym cyklu możemy mówić wtedy, gdy kobieta miesiączkuje co 21-35 dni. Okres powinien trwać nie więcej niż 7 dni. Lekarze mówią, że najbardziej optymalny jest cykl trwający 28 dni. Zdarza się, że coś zaburza ten stan, a dzień spodziewanej menstruacji wypada wcześniej lub później niż zazwyczaj. Jest kilka przyczyn, które na to wpływają.
Infekcje
Niektóre infekcje mogą mieć wpływ na wstrzymanie miesiączki. Dochodzi wtedy do stanu zapalnego przydatków. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u ginekologa i wykonanie podstawowych badań takich jak cytologia lub wymaz z pochwy.
Także grypa lub zwykłe przeziębienie mogą mieć wpływ na cykl menstruacyjny. Mogą powodować nawet kilkunastodniowe opóźnienie krwawienia. Po wyleczeniu choroby wszystko powinno wrócić do normy.
Stres
Duży stres związany z pracą lub nadmierne przemęczenie organizmu może powodować zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu, a także w cyklu miesiączkowym. Możemy mieć do czynienia z przedwczesnym, opóźnionym, zbyt obfitym lub skąpym krwawieniem. Dopiero po ustąpieniu stresu organizm wraca do normy i zaczyna poprawnie funkcjonować, a miesiączka pojawia się jak zwykle w terminie.
Leki
Zażywaniem antykoncepcji wpływa pozytywnie na regulacje cyklu menstruacyjnego. Niestety sprawa ma się zupełnie inaczej, gdy odstawiamy leki. Lekarze mówią, że nawet do 3 miesięcy po zaprzestaniu brania pigułek, miesiączka może pojawiać się nieregularnie. Z czasem organizm przyzwyczaja się samoistnie.
Niektóre rodzaje leków wpływają negatywnie na cykle. Są to m.in. leki psychotropowe, na nadciśnienie lub zawierające kortykosterydy. W takim przypadku najlepiej skontaktować się z ginekologiem i ustalić dokładną przyczynę zaburzeń.
Tarczyca
To najczęstszy gruczoł powodujący problemy z miesiączkowaniem. Wytwarza on hormony tarczycowe - T3 i T4, których zadaniem jest regulacja pracy jajników. Jeśli ich poziom jest za niski to powoduje wzrost wytwarzania estrogenów a tym samym kompletnie rozregulowuje cykl. Żeby powrócić do poprawnego funkcjonowania, należy udać się do lekarza, dokładnie zbadać poziomy hormonów oraz rozpocząć kurację lekami. Ich składnik to syntetyczne hormony tarczycy, które spowodują podniesienie ich poziomu w organizmie.
Waga
Częstym efektem ubocznym odchudzania są zaburzenia miesiączkowania. Jeśli jesz za mało i zbyt intensywnie chudniesz to istnieje ryzyko, że okres zaniknie. Jedynie racjonalne odżywianie, zbilansowana dieta, częste, ale niewielkie porcje jedzenia oraz aktywność fizyczna są w stanie bezpiecznie pomóc w zrzuceniu niechcianych kilogramów. Okres powinien wrócić, gdy zaczniemy dobrze się odżywiać.
Podobnie jest przy nadwadze. Miesiączka może pojawiać się za wcześnie lub długo po spodziewanym terminie. Dzieje się tak, ponieważ tkanka tłuszczowa wpływa na poziom żeńskich hormonów płciowych, m.in. estrogenu. Zaburzony poziom gospodarki hormonalnej wpływa negatywnie na regularność cyklu.
Silne krwawienie - powodowane zazwyczaj zaburzeniami hormonalnymi, głównie tarczycą, endometriozą, mięśniakami macicy, polipami lub infekcją. Bardzo rzadko jest objawem nowotworu jajnika.
Zbyt skąpa miesiączka - czyli taka, która trwa kilka godzin do dwóch dni. Również są związane z problemami hormonalnymi, ale mogą też być następstwem zespołu policystycznych jajników, małego poziomu hormonu żeńskiego - estrogenu oraz zaburzeń odżywiania. Innymi powodami są uszkodzenia błony śluzowej, uraz mechaniczny lub stan zapalny.
Jeśli okres nam się spóźnia, a nie ma ku temu żadnych z powyższych przesłanek, to warto udać się do apteki po test ciążowy.