Nie wyrzucaj piętki chleba! Zrobisz z niej zakwas na obłędny żurek [PRZEPIS]
Zakwas na żur na pieczywie to idealny sposób na przygotowanie aromatycznej zupy na Wielkanoc. W dodatku dzięki użyciu czerstwego pieczywa nic nie marnuje się w kuchni. By przygotować idealny zakwas na żur, nastaw słoik z pieczywem i ziołami 3 tygodnie przed świętami. Zakwas na żurek, który przedstawiamy w tym przepisie, nastawisz w 5 minut.
- Zakwas na żurek na czerstwym pieczywie zapewni intensywny i aromatyczny smak zupy.
- Zakwas na żurek przygotowany na starym chlebie warto nastawić kilka tygodni przed Wielkanocą.
- Do nastawienia zakwasu na żurek potrzebujesz: wody niegazowanej, pieczywa i aromatycznych przypraw.
Zakwas ze starego chleba na żurek
Najprościej i najszybciej będzie nastawić zakwas na żur na czerstwym chlebie. Zakwas na żurek na pieczywie czy ziarnach zbóż jest podstawą żuru, który tradycyjnie serwuje się w święta wielkanocne.
Ten zakwas na żur ze starego chleba nastawicie w 5 minut. Resztę pracy wykonają przyprawy, zboże i woda.
Zakwas z chleba
Każdemu z nas zostają czasem resztki pieczywa. Twarda jak kamień piętka, chleb z czarnuszką, który okazał się niezjadliwy dla rodziny, poobgryzane pojedynczo przez dzieci kajzerki.Dzięki temu przepisowi na zakwas ze starego chleba nic się nie zmarnuje. Zamiast wyrzucać chleb albo zanosić go do parku i męczyć kaczki monotonną dietą, zrób prawdziwy wielkanocny zakwas na żurek, w którym zakocha się twoja rodzina, a ty otagujesz słoik na Intagramie i Facebooku #zerowaste i #kisimy.
Przepis na zakwas z resztek pieczywa
Zakwas na żurek na starym pieczywie ma ten plus, że możecie przygotować go, kiedy tylko chcecie, a kwaśna zupa kojarzona z Wielkanocą może towarzyszyć wam cały rok. Każdego dnia dorzucajcie do słoja kolejne piętki i kromki czerstwego chleba, a on dalej będzie pracował na swój smak.Składniki:
- czerstwe pieczywo;
- czosnek;
- olej rzepakowy tłoczony na zimno;
- woda niegazowana;
- przyprawy do wyboru - liście laurowe, goździki, ziele angielskie, pieprz czarny, kminek, czarnuszka, kolendra, wszystko, co lubicie.
Jak zrobić zakwas na żurek na pieczywie?
Do słoika wrzucacie połamany czerstwy chleb, tak aby zajął 3/4 wysokości szkła. Rozgniatacie pojedyncze ząbki czosnku (5-6) lub przekrajacie całą główkę na pół i wrzucacie do słoika. Do tego przyprawy w ilości jaką lubicie.
Zalewacie chleb wodą tak oraz 2-3 centymetrową warstwą oleju rzepakowego. Tak, aby do szyjki słoika zostało ok. 5 centymetrów wolnej przestrzeni. Zakręcacie.
Przez pierwszy tydzień codziennie musicie otworzyć zakwas i go przemieszać, inaczej czeka was w kuchni nieciekawa eksplozja. Otwieracie, mieszacie trochę i dajecie mu pracować.
Pamiętajcie, że przy każdym odkręceniu słoika z zakwasem na żur, możecie dołożyć kolejną piętkę chleba. Im więcej nowego pieczywa, tym zakwas będzie łagodniejszy w smaku.
Zakwas na żur jest gotowy po 2-3 tygodniach. Gdy tylko otworzycie nakrętkę i powąchacie go, będziecie wiedzieli, że kręcący z nosie zapach czosnku, przypraw i kwasu chlebowego to niebo w gębie.
Jakiego pieczywa nie używać do zakwasu na żur?
Do zakwasu na pieczywie możecie użyć praktycznie każdego wypieku piekarniczego. Mogą to być chleby razowe, na zakwasie, pszenne bułki, a nawet piernik. Im pieczywo ma lepszy skład, tym lepiej. Więc ostrożnie z bułkami napakowanymi konserwantami. Jednak jeśli widzicie, że zamiast się psuć, schną i kruszeją na blacie, śmiało wrzucajcie. Pieczywo z ziarnami, suszonymi pomidorami czy oliwkami też może być.Po żadnym pozorem nie wrzucamy chleba, który jest nadpsuty, pleśniejący i ma podejrzane plamki na skórce. Nie dajemy też chleba tostowego, który nie ma tak naprawdę nic wspólnego z pieczywem.
Może cię zainteresować: "Sałatka teściowej" odmieni tę Wielkanoc. Ta potrawa zrobi furorę na świątecznym stole