Tradycyjne potrawy wielkanocne
Tradycyjne potrawy wielkanocne: na stole nie może zabraknąć między innymi żurku lub białego barszczu oraz ugotowanych na twardo jajek. FOT. AGATA JAKUBOWSKA / AGENCJA GAZETA
Reklama.
  • Tradycyjne potrawy wielkanocne to m.in.: żurek, faszerowane jaja, kiełbasa biała czy mazurek.
  • Podajemy 8 przepisów na tradycyjne wielkanocne potrawy.
  • Sprawdź, jakie dania główne podać na Wielkanoc, a jakie przystawki i jakie ciasta.
  • Tradycyjne potrawy wielkanocne

    Tradycyjne potrawy wielkanocne są obowiązkowym punktem podczas świąt w wielu domach. Najbardziej znaną tradycyjną potrawą wielkanocną jest żurek. Oprócz tego na wielkanocnym stole nie może zabraknąć faszerowanych jajek, kiełbasy białej czy mazurka lub wielkanocnej baby.

    Żurek wielkanocny: przepis

    Zazwyczaj podaje się go z białą kiełbasą i ugotowanym na twardo jajkiem. Wyjątkowy smak tradycyjnego wielkanocnego żurku zależy od odpowiednio dobranych składników, ich proporcji oraz wykorzystanego zakwasu. Warto samemu go zrobić m.in. z resztek pieczywa według naszego przepisu na zakwas na żurek. Żurek według tego przepisu to obowiązkowy punkt tradycyjnego obiadu wielkanocnego.
    Składniki:
    — 3 szklanki zakwasu
    — 1 cebula
    — 1 pietruszka
    — 1 seler
    — 2 marchewki
    — 1,5 l wody
    — 150 g wędzonego boczku
    — 300 g białej kiełbasy
    — 8 jajek
    — 50 ml słodkiej śmietanki 18%
    — 2 liście laurowe
    — 3 ziarna ziela angielskiego
    — 2 łyżeczki tartego chrzanu
    — 1 łyżka majeranku
    logo
    Tradycyjny żurek wielkanocny - przepis FOT. AGATA JAKUBOWSKA / AGENCJA GAZETA
    Przygotowanie:
    Marchew, pietruszkę i seler należy oczyścić i obrać, pokroić na mniejsze kawałki i umieścić w garnku wypełnionym 1,5 l wody. Następnie pokroić w kostkę cebulę i boczek oraz białą kiełbasę i razem z liściem laurowym i zielem angielskim i wszystko dodać do wywaru.
    Po ok. 30 minutach gotowania należy wlać zakwas i dodać 1 łyżkę majeranku. Całość gotować jeszcze 10 minut i na końcu wlać śmietankę. Przed podaniem należy ugotować jeszcze na twardo jajka. Po ugotowaniu należy przekroić je na 4 części i przełożyć w takiej postaci do pustych głębokich talerz i zalać świąteczną zupą.

    Faszerowane jajka na Wielkanoc

    Jedną z potraw wielkanocnych idealnych na śniadanie są faszerowane jajka. W zależności od regionu Polski i zwyczaju, jajka faszeruje się na różne sposoby i z użyciem różnych dodatków. My podajemy przepis na jaja faszerowane pieczarkami.
    Składniki:
    — 10 jajek
    — 500 g pieczarek
    — 1 cebula
    — ząbek czosnku
    — 1 łyżka oliwy z oliwek
    — 1 łyżka bułki tartej
    — szczypiorek
    — pieprz
    — sól
    logo
    Jaja faszerowane - przepis FOT. AGATA JAKUBOWSKA / AGENCJA GAZETA
    Przygotowanie:
    Jajka należy ugotować na twardo. W tym czasie obieramy pieczarki i ścieramy je grubych oczkach tarki. Cebulę kroimy w drobną kostkę, a czosnek przeciskamy przez praskę i podsmażamy na oliwie na patelni razem z pieczarkami.
    W tym czasie ugotowane na twardo jajka przekroić na pół i wyciągamy z nich żółtka. Rozgniatamy je widelcem w osobnym naczyniu i dodajemy do nich masę z patelni. Całość mieszamy, doprawiając pieprzem i solą. Taki nadzień nadaje się do faszerowania jajek. Na końcu wystarczy pokroić szczypiorek i posypać nim jajka.

    Pieczona kiełbasa z jabłkiem – przepis

    Pieczona biała kiełbasa często podawana jest na wielkanocny obiad. Warto przygotować tę wielkanocną potrawę według przepisu z jabłkiem. Nie może jej zabraknąć na waszej wielkanocnej liście potraw!
    Składniki:
    — 5 surowych białych kiełbasek
    — 2 duże cebule
    — 2 jabłka
    — czosnek
    — majeranek
    — sól
    — pieprz
    — 2 łyżki oleju.
    logo
    Przepis na kiełbasę wielkanocną FOT. AGATA JAKUBOWSKA / AGENCJA GAZETA
    Przygotowanie:
    Jabłka umyj, osusz, obierz, zetrzyj na tarce. Czosnek obierz i drobniutko posiekaj. Wymieszaj ze startym jabłkiem. Dodaj olej oraz połowę cebuli. Wszystko dokładnie wymieszaj razem ze szczyptą majeranku, soli i pieprzu. Połowę przygotowanej masy wyłóż na dno żaroodpornego naczynia.
    Na rozłożoną masę połóż kiełbaski, dodaj resztą cebuli i posyp majerankiem. Wstaw naczynie do piekarnika rozgrzanego do temp. 180 stopni C. Piecz około godziny, aż cebula nabierze ładnego złotego koloru.

    Mazurek orzechowy wielkanocny – przepis

    Jednym z najważniejszych wielkanocnych ciast jest mazurek. Co ciekawe, mazurek orzechowy wpisany jest na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Takie ciasto według formalnego, oficjalnego opisu jest "na kruchym spodzie, płaskie, niewysokie z warstwą kremu na wierzchu, udekorowane bakaliami". Mazurek jest świetnym uzupełnieniem tradycyjnego obiadu wielkanocnego.
    Ciasto:
    — 3 szklanki mąki
    — 3/4 szklanki cukru pudru
    — 1 jajko
    — 25 dag masła
    — cukier waniliowy.
    logo
    Mazurek wielkanocny - przepis FOT. ARKADIUSZ SCICHOCKI / AGENCJA GAZETA
    Masło utrzeć z cukrem i żółtkami. Następnie połączyć z mąką i zagnieść ręcznie ciasto w jednolitą kulkę. Owinąć masę folią spożywczą i włożyć do lodówki na ok. 60 minut. Po tym czasie ciasto należy rozwałkować na papierze do pieczenia, wyciąć prostokąt i przełożyć do blaszki.
    Kajmak:
    — 1 szklanka cukru pudru
    — 1 szklanka śmietanki kremówki
    — szczypta soli
    — 50 g orzechów włoskich
    — 50 g migdałów
    — 50 g smażonej skórki pomarańczy.
    Wszystkie składniki należy zagotować w rondelku, cały czas mieszając. Po zgęstnieniu należy przelać masę na wcześniej przygotowane ciasto. Skórkę pomarańczy zetrzeć na drobnych oczkach tarki i posypać wiórkami wielkanocnego mazurka.

    Przepis wielkanocny na sernik

    Sernik to bardzo uniwersalne ciasto podawane na różne okoliczności. Sprawdzi się, jako wielkanocny deser dla gości, którzy wolą nieco lżejsze wypieki.
    Ciasto:
    — 1,5 szklanki mąki
    — 1/2 szklanki cukru pudru
    — 1/2 margaryny
    — 2 żółtka
    — 1,5 łyżki proszku do pieczenia
    — 1,5 łyżki gorzkiego kakao
    Żółtka utrzyj z cukrem i margaryną. Następnie dodaj mąkę i pozostałe składniki. Całość wymieszaj i zagnieć z masy ciasto. Owiń je folią i włóż na całą noc do lodówki.
    Masa serowa:
    — 1 kg sera
    — 1 kostka masła
    — 2 szklanki cukru pudru
    — skórka z cytryny
    — sok z całej cytryny
    — 8 jajek.
    Twaróg, cukier, masło ucieraj, dodając żółtka. Następnie dodaj drobno startą skórkę z cytryny, a na koniec pianę z białek i delikatnie wymieszać. Zetrzyj na tarce o średnich oczkach pół przygotowanego wcześniej ciasta kakaowego, na to wylej masę serową i na górę zetrzyj drugą część ciasta.
    Piecz w 170 — 175 stopni, ok. 35 - 40 minut. Gdy masa zgęstnieje, ostudź i skrop z góry sokiem z cytryny.

    Sałatka z rzeżuchy na Wielkanoc

    Rzeżucha to składnik, który typowo kojarzy nam się z wiosną i Wielkanocą. Święta to doskonały czas, by wykorzystać kiełki do przygotowania sałatki z rzeżuchy. Ta lekka potrawa wielkanocna w towarzystwie łososia i rzodkiewki sprawdzi się, jako danie na śniadanie wielkanocne.
    Składniki:
    — 100 g liści szpinaku
    — 200 g wędzonego łososia
    — pęczek rzodkiewek
    — 2 garści rzeżuchy
    — 100 g chudego twarożku
    — 250 g pomidorków koktajlowych
    — 2 łyżki musztardy
    — 1 łyżka chrzanu ze słoiczka.
    logo
    Sałatka na wielkanoc unsplash.com
    Przygotowanie:
    Rzodkiewkę oraz łososia należy pokroić w kostkę, a pomidorki koktajlowe przepołowić. Liście szpinaku warto rozdrobnić i całość wymieszać z pozostałymi składnikami.

    Sałatka jarzynowa na Wielkanoc – przepis

    Sałatek na Wielkanoc nigdy za wiele. Jedną z najpopularniejszych podawanych podczas różnego rodzaju świąt i okoliczności w Polsce jest sałatka jarzynowa, która doskonale sprawdzi się także w roli tradycyjnej wielkanocnej potrawy. Niektórzy żartują, że z sałatką jarzynową jest jak z rosołem i każda gospodyni domowa ma swój własny przepis. My jednak prezentujemy wyjątkowy oryginalny przepis z 1894 roku.
    Składniki:
    — połowa włoszczyzny z tacki
    — duży korniszon
    — dwa ziemniaki
    — 3-4 liście sałaty
    — 3 ogony raków
    — łyżeczka kaparów
    — 3-5 oliwek
    — 1/4 szklanki pokrojonej w kostkę galaretki mięsnej
    — 1,5 łyżki sosu prowansalskiego, czyli majonezu
    Przygotowanie:
    Włoszczyznę oraz ziemniaki ugotuj i pokrój w kosteczkę. Ogórek i ogonki raków pokrój również w kosteczkę. Składniki te wymieszaj w jednej misie z liśćmi sałaty, kaparami, oliwkami, mięsną galaretką i majonezem.

    Wielkanocne babeczki – przepis

    Wielkanoc bez babki, to nie Wielkanoc. Jak zrobić odpowiednio mokrą babkę i sprawić, by nie była za sucha? Podajemy przepis na wielkanocne babeczki, które zdecydowanie najlepiej smakują po tradycyjnym wielkanocnym obiedzie.
    Składniki:
    — dowolne batony czekoladowe, mogą być orzechowe (ok. 250 g)
    — 100 g masła
    — 3 szklanki ryżu preparowanego
    — do dekoracji: draże, jajeczka wielkanocne
    Przygotowanie:
    Natłuść i wyłóż papierem do pieczenia 10 foremek do muffinów. Baton pokrój i razem z masłem włóż do rondelka. Podgrzewaj na małym ogniu, mieszając, aż baton i masło się rozpuszczają (ok. 5 minut). Wymieszaj.
    Wsyp ryż preparowany do żaroodpornego naczynia. Dodaj rozpuszczone masło z batonem i wymieszaj. Odstaw, aby masa trochę ostygła. Przełóż je do foremek. Zrób w babeczkach zagłębienia, aby powstały gniazdka.
    Wstaw do lodówki, aby masa dobrze stężała. Przechowuj w lodówce do momentu podawania. Tuż przed podaniem wyjmij gniazdka z foremek, przełóż na paterę i napełnij drażami w kształcie jajeczek. Podobne babeczki możesz zrobić z herbatników zmiksowanych i wymieszanych z masłem.