Są prawie niewidzialne, gryzą, gdy śpimy. Te insekty to plaga, sprawdź, jak się ich pozbyć

Aneta Zabłocka
Kilka małych czerwonych kropeczek na nodze czy plecach łatwo zignorować. Może coś mnie lekko uczuliło, może to dziwne zadrapanie? Powodem krostek mogą być pluskwy. A przy nich nie m co się zastanawiać, tylko trzeba działać.
Pluskwy - objawy ugryzienia i zwalczanie insektów Fot. 123rf

Jak wygląda pluskwa?

Dorosła pluskwa ma tylko 5 mm długości. Jest owalna, bezskrzydła i niemal przezroczysta. Dopiero po "posiłku" nabiera bardziej wyraźnego koloru. Łatwo ją przeoczyć.


Samica może złożyć dziennie nawet do 20 jaj, z których po 5-6 tygodniach wyklują się młode. Dorosły osobnik pluskwy może przetrwać w naszym meblach bez jedzenia nawet rok.

Gdzie chowają się pluskwy?

To właśnie meble, materace, zwinięte pościele są ulubionymi miejscami, gdzie chowają się pluskwy. Mogą przechodzić pomiędzy mieszkaniami przez gniazdka elektryczne i dziury w ścianach.

Aby odkryć czy nasz dom został zainfekowany przez insekty, musimy przyjrzeć się materacowi, na którym śpimy. Małe brunatne plamki, będące śladami odchodów albo zaschnięte kropelki krwi, będą świadczyły o tym, że insekt urządza sobie na nas ucztę.
Czytaj także: https://mamadu.pl/zdrowie/137627,powszechna-u-dzieci-choroba-pasozytnicza-jak-zapobiegac-i-leczyc-wszawice

Czy ugryzienie jest groźne dla zdrowia?

Ślady po ugryzieniach pluskwy są mniejsze niż te zostawione przez komara. Jednak potrafią swędzieć o wiele dotkliwiej. To małe plamki o wyraźnym środku ugryzienia, o którym będzie świadczyć lekko brązowa kropka na wzgórku. Pluskwy gryzą w sekwencjach trzech ugryzień jedno po drugim w linii prostej albo w kształcie trójkąta.

Choć samo ugryzienie pluskwy nie jest groźne dla zdrowia, to już mocne zgęszczenie kąsań może prowadzić do wystąpienia pokrzywki, gorączki czy ogólnego osłabienia organizmu.

Dzieci o wiele mocniej reagują na ugryzienie, ponadto nie potrafią opanować uczucia swędzenia, co prowadzi do rozlania krostek, a w przypadku długotrwałego drapania mogą pojawić się krwawe ranki.

Jak pozbyć się pluskiew?

Najlepszym sposobem na pobycie się insektów, jest wypranie całej pościeli w wysokiej lub niskiej temperaturze. Na pluskwy działają skrajne temperatury, bo dobrze odnajdują się w przyjemnie ciepłych i wilgotnych miejscach. Musi prać poduszki i kołdry co najmniej 2 godziny, aby zabić insekty.

Możemy też wystawić pościel na balkon. Pluskwy zdechną, jeśli przewietrzymy ją przez 5 dni w temperaturze -5 stopni Celsjusza. By zabić niewyklute z jaj pluskwiaki, musielibyśmy wymrozić je w -26 stopniach.

W sieci bez problemu kupimy ziemię okrzemkową, która odstrasza i zabija pluskwy. Jeśli podejrzewamy, że zagnieździły się w łóżku czy kanapie, wystarczy wsypać trochę ziemi na pokrywkę od słoika i postawić pod nogą mebla. Im dłużej ziemia tam będzie, tym lepiej.

Niestety samo odkurzanie mebli nic nie da. Może zmniejszyć populację pluskiew, ale nie wytępi ich całkowicie. Jeśli pluskwy zadomowiły się głęboko w materacu, potrzebna będzie pomoc profesjonalnej ekipy. Łóżka nie da się już uratować. Materac nadaje się tylko do spalenia.

W przypadku zagnieżdżenia się pluskiew w ścianach musimy wezwać ekipę, która dokona dezynsekcji mieszkania. Aby pluskwy nie uciekły po kablach do innych mieszkań, trzeba poinformować administrację budynku, aby przeprowadziła całkowitą dezynsekcję bloku.