Mam obudzić noworodka, który ledwo zasnął? Lekarka ostrzega: nie popełnij tego błędu
Nocne karmienie to temat, który budzi wątpliwości mam. Z jednej strony wiemy, że noworodek powinien jeść nie rzadziej niż raz na 3 godziny. Z drugiej strony wiele mam powtarza: "śpij, kiedy dziecko śpi, jak będzie głodne, to cię obudzi". Lekarka Agata Wójcik-Sęp mówi jednak wprost: wybudzanie dziecka na nocne karmienie to kwestia jego zdrowia. Dlaczego jest to takie ważne?
- Lekarka Agata Wójcik-Sęp podkreśla, że należy wybudzać dziecko na nocne karmienie.
- Przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka może być potrzebne pilnowanie nocnego karmienia, zwłaszcza przez około 8 pierwszych tygodni.
- Noworodek powinien zjadać na "żądanie", nie rzadziej niż co 3 godziny, a niekarmienie przez całą noc może być także szkodliwe dla laktacji.
Nocne karmienie – czy noworodek tego potrzebuje?
Dziecko przebywające w brzuchu mamy zostało przyzwyczajone do tego, że składniki odżywcze są mu dostarczane regularnie. Gdy noworodek jest już na świecie, także potrzebuje pokarmu w odpowiednich porach i niekoniecznie jest w stanie sam się o niego upomnieć.Niektóre mamy doradzają innym niewybudzanie dziecka. Mówią, że należy spać, gdy dziecko śpi, a gdy będzie głodne, obudzi się samo. Nie zgadza się z tym neonatolożka i doradczyni laktacyjna prowadząca instagramowy profil agata_dla_noworodkaAgata Wójcik-Sęp.Może cię zainteresować także: "Syndrom drugiej doby" dotyka każdego niemowlaka. Lekarze o nim nie uprzedzają
Przez pierwsze 6 miesięcy życia należy pilnować 8 karmień na dobę, co może oznaczać konieczność nakarmienia dziecka w nocy.
– Kluczowe są natomiast zwłaszcza pierwsze 2 miesiące. Nocne karmienie w pierwszych tygodniach życia dziecka jest niezwykle ważne zarówno dla jego zdrowia, jak i dla utrzymania laktacji, ponieważ karmiąc w nocy najbardziej ją pobudzamy – dodaje.
Ile czasu noworodek może pozostać bez pokarmu?
Agata Wójcik-Sęp podkreśla, że najdłuższa przerwa pomiędzy karmieniem, jaką możemy zrobić noworodkowi, to 3 godziny i to pod warunkiem ośmiokrotnego karmienia na dobę. Czy głodne dziecko nie wybudzi się samo, gdy poczuje łaknienie?– Zdarzają się niemowlęta, które zjadają wystarczającą ilość kalorii w ciągu dnia i późnym wieczorem, więc mogą przesypiać więcej godzin w nocy, ale musimy być pewne, że wszystkie wskaźniki skutecznego karmienia są spełnione, a oprócz tego dziecko w odpowiednim tempie przybiera na masie ciała. Dzięki temu możemy pozwolić niektórym niemowlętom na przesypianie nocy, ale nie noworodkom – dodaje ekspertka.
Karmienie w nocy jest zdrowe dla laktacji
Lekarka podkreśla, że zbyt długi czas bez pokarmu nie jest dla noworodków naturalny, może także zaszkodzić mamie.– Całonocne przerwy od karmienia mogą być szkodliwe w okresie rozwijania laktacji. W najlepszym przypadku może dojść do wyciszenia laktacji, co może generować niedobór pokarmu. W najgorszym przypadku może to być to szkodliwe dla dziecka – dodaje Agata Wójcik-Sęp.
– W okresie wyłącznego karmienia piersią, czyli przez 6 miesięcy życia dziecka, musimy pilnować, żeby jadło 8 razy na dobę, w tym w nocy. Zdarza się, że niemowlak może przespać dłużej, ale musimy być pewne, że prawidłowo przybiera na wadze, a laktacja jest na dobrym poziomie. Jednak noworodek powinien zjeść mleko przynajmniej raz w nocy – podsumowuje lekarka.
Może cię zainteresować także: To niezwykłe, co potrafi ciało matki! "Backwash" to magiczna wymiana między mamą a dzieckiem