Ile snu potrzebuje niemowlę? Sprawdź, czy twoje dziecko nie śpi za mało

Ile śpi niemowlę?
Ile śpi niemowlę? Prawo autorskie: lacheev / 123RF Zdjęcie Seryjne
Ile śpi niemowlę? A raczej ile powinno spać? Sen niemowlaka, ważny dla w jego rozwoju jest zarazem częstym problemem codzienności rodziców. Niemowlę śpi za dużo albo za mało. Każda z opcji wydaje się niepokojąca. Nie wszyscy jednak wiedzą, że przez pierwsze pół roku dziecko ma nieuregulowany zegar snu i czuwania. Około, roku zajmuje mu nauczenie się rytmu okołodobowego. Warto też pamiętać, że w rzeczywistości dzieci śpią tyle, ile potrzebują i wtedy, kiedy potrzebują.


Ile śpi niemowlę? Normy
Normy mają być wskazówką, dzięki którym rodzice mogą wcześnie zareagować, gdy sen jest za krótki i może być objawem poważnej choroby. Mają też dać informację, że sen jest wystarczający i z pewnością wykluczyć można problemy ze snem.

Zalecenia powstały na podstawie dziesięciomiesięcznej analizy i przeglądu 864 badań naukowych, dotyczących związków pomiędzy długością trwania snu a jego wpływem na rozwój mózgu i regenerację dziecka. Informacja została opublikowana w czasopiśmie „Journal Clinical Sleep Medicine”. To pierwsza taka próba opracowania norm.

Od czego zależy długość snu niemowlaka?
Nietrudno sobie wyobrazić niewyspanego rodzica, który słyszy, że czteromiesięczne dziecko znajomych przesypia całe noce, a jego mimo tego samego wieku nie przesypia nawet pół nocy. Jak to wytłumaczyć?
Od tego ile śpi niemowlę, zależy wiek i predyspozycje organizmu. Chwilę po urodzeniu niemowlę śpi prawie cały czas — od 18 do 20 godzin na dobę. W tym czasie rozwija się jego centralny układ nerwowy i regeneruje organizm. Im niemowlę starsze, tym dłuższe są jego okresy czuwania, a czas snu się skraca.


Oprócz głębokości i czasu snu, rodziców niepokoi częste wybudzanie się dziecka. Tu warto wiedzieć, że fazy snu niemowlaka są po prostu krótsze niż starszego dziecka, wszystko po to, by rozwój mógł przebiegać prawidłowo. Dwumiesięczne dziecko powinno przesypiać za jednym razem dwie godziny. Wyjątkiem są wcześniaki i dzieci o mniejszej wadze. Powód to ich żołądki, są zbyt małe, by mogły najeść się na zapas. Częściej mogą się budzić również dzieci, które potrzebują dużo bliskości mamy.

Noworodek w odróżnieniu od starszych dzieci śpi o każdej porze dnia i nocy. Wpływa na to melatonina, a raczej jej brak. Organizm zacznie ją produkować dopiero od około 4. miesiąca życia. Jest to ważny hormon, który reguluje zegar biologiczny człowieka. Uwalniany, gdy się ściemnia, dzięki czemu odczuwana jest w nocy senność. Brak melatoniny powoduje, że dziecko nie jest w stanie odróżnić dnia od nocy.

Płacz dziecka w nocy. Co oznacza?
Niemowlę nie potrafi jeszcze mówić, płacz to zatem jedyny jego sposób komunikowania się ze światem. Przerwanie snu płaczem może świadczyć o:
— złym samopoczuciu
— chorobie
— spadku nastroju
— głodzie
— jest mu zimno lub za gorąco
— potrzebie bliskości rodziców
mają kolce
— przemoczonej pieluszce
ząbkowaniu
— potrzebie zainteresowania (zajrzenia do wózka, porozmawiania, pobawienia)
lęku separacyjnym

Przede wszystkim należy wsłuchać się w potrzeby dziecka i zaufać jego naturalnym potrzebom.

Dlaczego sen jest tak ważny?
Sen przyczynia się do zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka już od narodzin. To podstawa jego rozwoju. Naukowcy podkreślają, jak ważna jest odpowiednia długość i ilość snu dziecka. Zapewnia poprawę zachowania (uspokojenie), większe skupienie uwagi, lepszą pamięć oraz kontrolowanie emocji.

Jak ułożyć dziecku rytm dnia?
Uporządkowany plan dnia noworodka ma ogromne znaczenie w przyzwyczajeniu dziecka do naturalnego rytmu dobowego. Niemowlę śpi mocno, gdy jest zmęczone nadmiarem bodźców, budzi się na karmienie lub z bólu. Podstawą są nawyki wprowadzone od pierwszych dni życia. Pewne rytuały, taki jak: wieczorna kąpiel, masaż przed snem, karmienie przy zgaszonym świetle — to czynności, które powinny pomóc w nauce rytmu okołodobowego.

Niemowlę początkowo przesypia większość część dnia i praktycznie całą noc. Ogólnie rzecz biorąc, dzieci do 6. miesiąca życia zazwyczaj śpią około 16 godzin na dobę.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...