Przez tę jedną rzecz mleko smakuje, jak mydło. Nie dziw się, że dziecko nie chce go pić

Sandra Skorupa
Wszystkie w końcu trafiamy na dzień, gdy dziecko nie chce pić mleka matki. Czasami nawet na długi ciąg dni, gdy odrzuca nasz pokarm. Jest markotne, płacze i mimo głodu, nie chce pić. Pieluchy suche, temperatura w normie, to jeszcze nie ząbkowanie, więc o co może chodzić? Może o "mydlany" smak mleka? Nikt nie chciałby czegoś takiego pić...
Mydlany smak mleka matki a przechowywanie w lodówce i rozmrażanie pokarmu 123RF

Mydlany smak mleka a podgrzewanie

Mamy dzielą się na forach dla rodziców spostrzeżeniami odnośnie mydlanego smaku mleka. Zastanawiają się, czy ma on wpływ na chęć dziecka do przyjmowania pokarmu, czy jest bezpieczny i przede wszystkim skąd się bierze taki aromat.
Odciągnięte mleko matki, które w związku ze sposobem przechowywania zmieniło smak na mydlany, jest w porządku i można je podać dziecku. Jednak czasami pojawia się problem, gdyż dziecko ma prawo nie smakować mleko o smaku mydła...


Mydlany smak mleka pojawia się podczas obróbki termicznej. Gdy przechowujemy odciągnięty pokarm w lodówce i przed podaniem dziecku podgrzewamy go lub gdy zamrozimy mleko, a następnie rozmrozimy.

Jednak mleko mleku nierówne i pojawienie się mydlanego smaku zależy od zawartości lipazy w pokarmie mamy. To enzym rozkładający tłuszcze, jedne kobiety mają go mniej, inne więcej. Dlatego jedno mleko stanie się mydlane już po podgrzaniu, a inne dopiero po rozmrożeniu.

Co zrobić, by mleko z piersi nie smakowało jak mydło

Uniknąć "zmydlenia" mleka można dzięki zastosowaniu metody prób i błędów, sprawdzając smak i zapach mleka po upływie kilku godzin, by ustalić optymalny czas przechowywania swojego pokarmu.

Jednak Fundacja Mlekiem Mamy podaje, że istnieje jeszcze jeden sposób na wyeliminowanie zmydlenia pokarmu przez usunięcie z niego lipazy.

— Przed przelaniem mleka do woreczka i jego zamrożeniem, można pozbyć się lipazy przez doprowadzenie mleka do punktu wrzenia. Czekamy, aż na brzegach garnka pojawią się drobne bąbelki. Następnie pozostawienie go do ostygnięcia, przelanie do woreczka lub pojemnika na mleko i zamrożenie. Mamy potwierdzają, że tak przygotowane mleko, po rozmrożeniu, ma lepszy smak i zapach w porównaniu do mleka bezpośrednio zamrożonego — informuje fundacja.

Przechowywanie mleka z piesi — zamrażanie

Każda obróbka termiczna mleka kobiety działa na pokarm negatywnie, odejmując wartości odżywcze. Niemniej, jak podkreśla fundacja mrożenie i rozmrażanie mleka oraz przechowywanie w lodówce to lepsze rozwiązanie pod kątem wartości niż mleko modyfikowane.

Mamom, które decydują się na odciąganie mleka, przydadzą się orientacyjne wytyczne dla konkretnych sposobów przechowywania mleka. Jak długo przechowywać mleko z piersi w lodówce, a jak długo w zamrażalniku oraz jak podawać odciągnięte mleko matki.

Mleko matki w temperaturze pokojowej — zaleca się, by mleko przechowywane w 16-25 stopniach C podawać najpóźniej w ciągu 4-6 godzin po odciągnięciu. Im szybciej, tym lepiej.

Mleko matki w lodówce — zaleca się, by mleko przechowywane poniżej 4 stopni C podawać najpóźniej w ciągu 3-5 dni po odciągnięciu.

Mleka matki zamrożone — zaleca się, by mleko przechowywane poniżej -18 stopni C podawać najpóźniej 6-9 miesięcy od zamrożenia.

Mleko matki rozmrożone — zaleca się, by mleko rozmrożone podawać do dwóch godzin w temperaturze pokojowej lub do 24 z lodówki. Nie należy zamrażać rozmrożonego mleka ponownie.