Jak wybrać dobry wózek dla dziecka? Mamy wymieniły 10 funkcji, które ratują życie

Redakcja MamaDu
Nie oszukujmy się, idealny wózek dziecięcy, który spełni potrzeby każdego dziecka i rodzica po prostu nie istnieje, bo niektóre cechy i funkcje po prostu się wykluczają. Jednak każdy rodzic ma nieco inne oczekiwania i potrzeby, może więc znaleźć wózek idealny... dla siebie. Na co warto zwrócić uwagę, gdy wybieramy wózek dla dziecka? Zapytaliśmy doświadczonych rodziców, które funkcje wózków przydały im się najbardziej i dlaczego. Oto one!
Jaki wózek dla dziecka wybrać i na jakie funkcje zwrócić uwagę? Odpowiedziały doświadczone mamy. 123rf

Jaki wózek dla dziecka?

Jaki wózek dla dziecka wybrać zastanawia się wielu przyszłych rodziców. Jeśli to wasze pierwsze dziecko, nie wiecie jeszcze, na co zwracać uwagę przy wyborze wózka dla dziecka, bo nie macie doświadczenia w prowadzeniu go na co dzień. Na wybór odpowiedniego wózka dziecięcego wpływa wiele czynników.


Niektórzy rodzice mieszkają w mieście, inni na wsi. Cześć mieszka w bloku na najwyższym piętrze, a inni w domach jednorodzinnych. Część mam jeździ na co dzień samochodem, a inne – komunikacją miejską. To wszystko sprawia, że każdy rodzic powinien wybierać inny wózek dla siebie i swojego dziecka, bo te różne czynnik zewnętrzne sprawiają, że każdemu są potrzebne w wózku dla dziecka inne funkcje.

Na co zwracać uwagę? Cechy dobrego wózka dla dziecka

Wózek dla dziecka powinien być zwrotny, bezpieczny i wygodny. To podstawowe cechy, które musi mieć wózek. Dodatkowo ważne jest solidne zawieszenie, koła, które poradzą sobie na chodniku, piaskowych drogach i nierównym podłożu (zależnie od tego, gdzie najczęściej będziecie chodzić z wózkiem) i pojemny bagażnik czy kosz na zakupy.
Można wybrać samodzielną gondolę, a następnie lekką spacerówkę, ale najczęściej rodzice decydują się na kompaktowe rozwiązania, czyli wózki 2w1 i 3w1. W takich modelach można do ramy wózka wpiąć gondolę, stelaż spacerówki, a w wersji 3w1 - także fotelik samochodowy.

Spacerówka dla niemowlaka po gondoli - kiedy zmienić wózek?

Pierwszym wózkiem, jaki wybieramy dla noworodka, a potem niemowlaka, jest gondola. W gondoli dziecko jeździ na leżąco całkiem na płasko na materacyku. Gondola jest dookoła zabudowana, więc to najbezpieczniejsza opcja także tak niemowlaka, który w 3. i kolejnych miesiącach staje się bardziej ruchliwy, próbuje się przewracać na boki itp.

Dzięki wyższym ściankom gondoli noworodek jest też osłonięty np. od wiatru. Gondolę można zmienić na spacerówkę, gdy dziecko będzie już siedziało - bo w spacerówce w podstawowym ustawieniu dziecko jeździ w wózku na siedząco. Spacerówka ma oczywiście opcję położenia siedziska, gdy dziecko uśnie. Zaleca się, żeby gondolę wymienić na spacerówkę po 6. miesiącu życia, dopiero, gdy dziecko stabilnie i samodzielnie siedzi.

W późniejszym czasie, gdy maluch będzie już samodzielnie chodził i biegał, spacerówkę z zestawu 2w1 lub 3w1 można wymienić na lekką spacerówkę tzw. parasolkę. Taki lżejszy wózek będzie wygodniejszy, gdy będzie trzeba podążać z nim za chodzącym o własnych siłach dzieckiem.

Cechy dobrego wózka dla dziecka


Dla przyszłych rodziców zebrałyśmy doświadczenia innych mam i ojców. Oto najważniejsze cechy dobrego wózka dla dziecka, które okazały się dla doświadczonych rodziców kluczowe.

1. Wypinana gondola

Mamy, które mieszkają na wyższych piętrach w bloku, zwróciły uwagę na to, że najważniejszą rzeczą w wózku dziecięcym była w ich przypadku wypinana gondola. Czasami bywa tak, że odbywamy długi spacer z dzieckiem, podczas którego ono zasypia. Nie chcemy go wówczas budzić, ale chcemy lub musimy wrócić do domu.

Nie da się wejść z wózkiem na 4. piętro (ba, nawet na 1.), gdy w bloku nie ma windy. W takiej sytuacji wypinana gondola może okazać się prawdziwym wybawieniem. Wówczas wystarczy zostawić stelaż na dole klatki schodowej, wypiąć gondolę i wejść razem z dzieckiem po schodach aż do mieszkania. Nie jest to łatwe zadanie, bo gondola plus dziecko to duże obciążenie. No ale... da się.

Kiedy jest zima, można zostawić dziecko np. na balkonie lub przy otwartym oknie. W takich warunkach dziecko może dalej spokojnie spać. Sytuacja jest jeszcze prostsza latem i wiosną.

2. Duży kosz w wózku

Każda mama, która kiedykolwiek robiła zakupy z dzieckiem, wie, dlaczego tak ważny jest duży kosz. Wiedzą o tym także osoby, które widziały kobiety z wózkami zapakowanymi po brzegi papierem toaletowym i siatkami pełnymi zakupów.

Jeśli już robimy zakupy z dzieckiem w wózku, potrzebna jest duża przestrzeń pod gondolą (czy później spacerówką), by móc zapakować zrobione zakupy i móc swobodnie prowadzić wózek, bez zawieszonych na dłoniach czy nadgarstkach dodatkowych siatek. Większy kosz w wózku to ułatwienie dla każdej mamy.

3. Skrętne koła

Dla doświadczonych mam ten element wózka może okazać się banalny, jednak skrętne koła to podstawa. Powinni się na nie zdecydować szczególnie rodzice, którzy będą spacerować po lasach, nierównych ścieżkach czy wyboistych chodnikach.

Niektóre mamy decydują się na zakup oryginalnych wózków retro. Warto jest wówczas przed zakupem zapytać, czy taki sprzęt posiada skrętne koła. Spora część designerskich modeli po prostu ich nie ma. Wózek ze skrętnymi kołami to też łatwość prowadzenia i manewrowania, szczególnie w ciasnych alejkach sklepowych, co jest sporym ułatwieniem.

4. Szybkość w składaniu - ważna cecha dobrego wózka

Wózek powinien być tak skonstruowany, by szybko można go było złożyć i najważniejsze, aby zrobienie tego nie było skomplikowane. Ta funkcja będzie przydatna zwłaszcza dla osób, które na co dzień poruszają się samochodem. Spędzanie 30-40 minut na odkręcaniu poszczególnych części naprawdę nie jest dobrym pomysłem, jeśli obok siebie mamy marudzące dziecko.

Z doświadczenia wiem, jak uciążliwym procesem jest rozkładanie poszczególnych części wózka, by po 15 minutach jazdy musieć znów główkować się nad tym, jak połączyć ze sobą stelaż i kółka, żeby sprzęt mógł ruszyć. Warto też zwrócić uwagę na to, jaka jest wielkość wózka po złożeniu i zadbać o to, by wybrać model, który spokojnie zmieści się w bagażniku naszego auta.

5. Pompowane koła z dobrą amortyzacją

Kolejnym ważnym elementem, na który zwracają uwagę mamy, jest to, by koła były pompowane i z dobrą amortyzacją. Jest to szczególnie ważne, gdy mieszkamy na wsi, wokół leśnych terenów i wokół mamy piaszczyste i wyboiste drogi. A nawet typowo wyboiste polskie chodniki.

Pompowane koła chwalą także mamy, które mieszkają w mieście. Sztywne, piankowe koła i brak amortyzacji sprawiają, że trudno jest prowadzić wózek, a na zwykłej kamienistej ścieżce cały wózek i dziecko z nim będą podskakiwały. I choć piankowe koła również mają swoje plusy (wózek jest lżejszy i łatwo się go prowadzi po miejskich chodnikach oraz nie ma ryzyka przebicia koła np. na potłuczonym szkle), to większość mam wybiera jednak koła pompowane.

6. Odpowiednia torba przy uchwycie

Mamy twierdzą, że dobrze dobrana torba to podstawa. Na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę? Najważniejsze są zewnętrze kieszenie, by nie trzeba było wszystkiego odpinać, chcąc znaleźć podręczne rzeczy. Ważne jest to, by dostęp do przedmiotów był łatwy. Sprawdźmy, czy suwak się nie zacina i zastanówmy się, czy torba jest wystarczająco duża.

Pamiętajmy, że muszą się tam zmieścić nie tylko rzeczy dziecka, ale że przez najbliższe miesiące to "torba wózkowa" będzie naszą torebką, bo w niej zazwyczaj trzymamy portfel, telefon i klucze do domu. Ważnym elementem torby do wózka jest to rodzaj zapięcia, którym przyczepiamy ją do wózka.

Jeśli uchwyty będą zrobione na plastikowych haczykach, prawdopodobieństwo ich połamania czy uszkodzenia jest ogromne, bo torbę do wózka wciąż się przypina i odpina. Warto więc wybrać taki wózek i torbę do niego, które będą wykonane z metalowych elementów.

7. Zdejmowane pokrycie gondoli - cecha dobrego wózka dla dziecka

W wózku dziecięcym przydatne okazuje się też zdejmowane pokrycie gondoli, szczególnie jeśli zdecydowaliśmy się na wybór sprzętu w jasnym kolorze. Niemowlak może bardzo łatwo zabrudzić poszczególne elementy wózka, dlatego mieć możliwość szybkiego zdjęcia materiału i uprania go w pralce.

Są takie modele - szczególnie w przypadku spacerówek, w których nie ma całkowicie możliwości zdjęcia siedziska czy obicia wokół ochronnej rączki przed dzieckiem. W sytuacji zabrudzenia wózka czy wylania czegoś na siedzisku, trzeba korzystać np. z usług prania odkurzaczem piorącym.

8. Uchwyt na parasolkę jest niezbędny latem

Uchwyt na parasolkę to bardzo przydatna i praktyczna opcja w wózku dziecięcym. Wie to każda mama, którą zaskoczyło słońce podczas spaceru. Ochrona przed deszczem wydaje się oczywista, a o tej przed słońcem łatwo zapomnieć. Parasolka jest niezbędna szczególnie latem, by dziecku nie świeciło w wózku słońce.

Nigdy w gondoli nie zakrywaj dziecka od słońca z pomocą pieluszki narzuconej na daszek, bo to niebezpieczne. Zamiast tego zawsze najlepiej w torbie lub koszu pod wózkiem wozić ze sobą parasolkę, którą przypnie się do wózka, by osłonic malucha od słońca.

9. Wysuwana moskitiera

Moskitiera to pomocny element wózka dla dziecka. W ten sposób zabezpieczamy maluszka przed ukąszeniami komarów czy pszczół, przydaje się też, gdy zostawiamy dziecko śpiące na dworze, tarasie lub balkonie. Warto więc zapytać lub przeczytać, czy aby na pewno znajduje się w wyposażeniu wózka dla dziecka, który chcemy kupić.

W niektórych wózkach moskitiera jest wbudowana, co jest dużym ułatwieniem – najczęściej jest schowana w daszku wózka i żeby jej użyć trzeba rozsunąć 1 lub 2 suwaki. Jeśli nie ma jej wbudowanej w konstrukcję, do wielu modeli można oddzielnie dokupić moskitierę, którą wpina się do daszku gondoli.

10. Wózek powinien być lekki

Tutaj znów wraca kwestia różnych potrzeb, bo nie każdy musi codziennie wnosić wózek na 3. piętro w bloku. Ale nawet zwykłe złożenie i włożenie wózka do samochodu może być bardzo utrudnione, jeśli wózek waży naprawdę dużo kilogramów. Lekki wózek jest zwyczajnie praktyczniejszy i jeśli wiesz, że często będziesz musiała go podnosić, weź to pod uwagę!