Czy będąc w ciąży można robić hybrydę? Ekspertka zwraca uwagę na jeden wyjątek

Magdalena Konczal
Niektóre kobiety nie wyobrażają sobie życia bez pięknie zrobionych paznokci. Czy jednak powinnyśmy decydować się na hybrydę, gdy jesteśmy w ciąży? Okazuje się, że tak, ale nie w każdym przypadku.
Czy można robić hybrydy w ciąży? Instagram ewa_majewska_kosmetyka

Hybryda – kiedy lepiej jej nie robić?


Zazwyczaj manicure hybrydowy w ciąży jest bezpieczny. Powinniśmy jednak pamiętać o ogólnych przeciwwskazaniach, takich jak grzybica czy drożdżyca paznokci. Jeśli na płytce paznokciowej pojawiły się jakiekolwiek alergie lub stany ropne, lepiej jest wstrzymać się z wykonywaniem hybrydy.



Podobnie, gdy widzimy, że nasze paznokcie są zniszczone i łamliwe. Lepiej jest wówczas najpierw o nie zadbać i je odżywić.

Paznokcie hybrydowe w ciąży – czy to bezpieczne?


Kosmetolodzy zgodnie twierdzą, że robienie paznokci hybrydowych w ciąży jest bezpieczne.

– Robienie paznokci hybrydowych w ciąży jest bezpieczne, gdy wykonuje się ten zabieg w odpowiedni sposób. Jeżeli mamy nieodpowiednie produkty, to nawet dla kobiet, które nie są w ciąży, może okazać się to niebezpieczne. Warto więc zwrócić uwagę na to, kto wykonuje zabieg i w jaki sposób – mówi kosmetolożka Ewa Majewska.

Szczególną ostrożność powinny jednak zachować osoby, które borykają się z różnego rodzaju alergiami. Nie zaleca się też wykonywania tego zabiegu pielęgnacyjnego w ciąży, jeśli wcześniej nie mieliśmy z nim do czynienia.

– Warto jest obserwować siebie, ponieważ organizm kobiety w trakcie ciąży się zmienia. Należy zwrócić uwagę, czy nie mamy alergii po wykonaniu zabiegu. Jeżeli nic nie dzieje się z paznokciem, to możemy spokojnie nosić taki manicure. W trakcie ciąży nasze hormony szaleją, więc możemy wówczas nabyć alergii, której wcześniej nie miałyśmy – wyjaśnia kosmetolożka.

Alternatywą dla paznokci hybrydowych jest też manicure wegański. Wiele alergiczek podkreśla, że to wygodna opcja, która ich nie uczula. Warto jednak przetestować ją jeszcze przed zajściem w ciążę.

Pamiętajmy też, by przed wykonaniem samego zabiegu pielęgnacyjnego poinformować kosmetyczkę, że jesteśmy w ciąży. Jeśli chcemy wykonać manicure hybrydowy, zwróćmy uwagę na to, czy lakier lub baza nie zawiera substancji takich jak: formaldehyd, toluen czy dibutyl. Ewa Majewska zwraca uwagę na jeszcze jedną ważną rzecz.

– Istotną kwestią jest primer. Kobiety w ciąży i kobiety karmiące powinny używać bezkwasowego primera. Oczywiście kwasowy primer nie powinien zaszkodzić, ale ten bezkwasowy został przebadany na kobietach w ciąży i przez to mamy pewność, że jest bezpieczny. Jeżeli chodzi o skład, to najlepiej jest stosować lakiery bez formaldehydów, bardziej jednak chodzi o to, by kobieta nie wąchała lakieru – mówi ekspertka.

Warto też, by kobiety, które niebawem mają rodzić, dowiedziały się, czy w szpitalu nie ma wymogu, by płytka paznokciowa była widoczna. Zazwyczaj nie jest to wymagane, ale warto się dowiedzieć i ewentualnie zrezygnować z wykonywania hybrydy.

Niektóre przyszłe mamy obawiają się, czy nie zaszkodzi im promieniowanie UV. Ewa Majewska rozwiewa te wątpliwości.

– Promieniowanie UV, które znajduje się w lampie do hybryd, jest tak znikome, że jedno wykonanie manicure'u hybrydowego równa się trzem minutom przebywania na wiosennym słońcu, więc w tym przypadku również nie ma powodów do obaw – wyjaśnia.

Jeśli chodzi o zdejmowanie lakieru hybrydowego z paznokci, to najlepiej, jeśli odbywa się ono w tym samym salonie, w którym mieliśmy wykonywany zabieg. Specjaliści wykonują tę czynność frezarką. Nie powinniśmy zmywać lakieru acetonem, ponieważ wchłania się on w strukturę paznokcia i sprawia, że płytka paznokciowa jest słabsza i zniszczona.

Bardzo ważne jest też to, by w salonie, w którym wykonuje się zabieg, wszystko było sterylne. Kosmetyczka do robienia manicure'u powinna używać czystych i wysterylizowanych narzędzi.

Jeśli więc chcemy zrobić hybrydę w ciąży, powinnyśmy pamiętać o zastrzeżeniach, na które zwróciła uwagę ekspertka.