Rodzicu, na to zwróć uwagę! Lista produktów dla dzieci, które nie zdrożeją przez podatek cukrowy

Sandra Skorupa
Większość Polaków nie wie, na jakie produkty nałożono podatek cukrowy od 1 stycznia 2021 roku. Badania Zymetrii, na które powołuje się "Rzeczpospolita" pokazują, iż większość z nas jest przekonana, że można spodziewać się podwyżki cen słodyczy czy soków. Sprawdziliśmy, które produkty dla dzieci nie zdrożeją przez podatek cukrowy.
Lista napojów i soków, które nie zdrożeją przed podatek cukrowy 123RF Zdjęcie Seryjne

Podatek cukrowy a ceny słodyczy i soków

Badania Zymetrii przywołane w "Rzeczpospolitej" wskazują, iż prawie 60 proc. Polaków uważa, że przez podatek cukrowy wzrosną ceny słodyczy oraz soków. W rzeczywistości to nie na te produkty, mimo że zawierają cukier, nałożono opłatę.
Podatek cukrowy dotyczy napojów z dodatkiem cukru, substancji słodzących, a także z dodatkiem tauryny i kofeiny.


Z tego powodu tak głośno było na początku 2021 roku o cenach Coca-Coli, której butelka kosztuje w niektórych sklepach nawet ponad 10 zł. Konsumenci na początku stycznia dzielili się w sieci zdjęciami rosnących cen napojów gazowanych. Niemniej mimo obecności cukru i substancji słodzących, nie wszystkie tego typu produkty zostaną objęte dodatkową opłatą.

Napoje, które nie zdrożeją przez podatek cukrowy - lista
— napoje będące żywnością do początkowego żywienia niemowląt
— napoje-preparaty do dalszego żywienia niemowląt
— napoje na bazie mleka
— napoje alkoholowe w pojemnikach większych niż 300 ml
— soki owocowe 100 proc.
— nektary owocowe powyżej 20% zawartości soku i o zawartości cukru poniżej 5 g na 100 ml
— napoje izotoniczne
— napoje będące suplementami diety
— napoje będące wyrobami medycznymi.

Podatek cukrowy a zdrowsze napoje dla dzieci

Choć cel podatku cukrowego wydaje się jest szczytny, bo ma dostarczyć funduszy na walkę z galopującą na świecie, a także w Polsce otyłością, to eksperci wskazują, że można było po prostu wprowadzić regulacje, by firmy zaczęły wytwarzać produkty o lepszym składzie.

W czasie wprowadzenia nowego podatku na rynku pojawiły się napoje dla dzieci z lepszym składem, dzięki któremu nie obowiązuje ich dodatkowa opłata. Jak podaje portal sad24.pl zmieniła się m.in. zawartość "Kubusia" — popularnego soku dla dzieci.

— Przyjrzyjmy się staremu i nowemu składowi napoju Kubuś. W ubiegłym roku w jego skład wchodził przecier z marchwi (28%), przecier z bananów (14%) i sok jabłkowy (11%). W nowym składzie ponad połowa objętości, to sok jabłkowy (56%), przecier z marchwi (30%) i przecier z bananów (14%) — czytamy na portalu sad24.pl.

Również marka Tymbark wypuściła nową wersję produktów VitaMini. Jak przekonuje na butelce producent, są to soki 100 proc.. z wyróżnionym napisem "bez dodatku cukru".

Z kolei popularna marka napojów i soków Riviva dostępna w Biedronce, także miała swoje produkty dla dzieci – napoje w kartonikach. W składzie wyrobów dokonano zauważalnej zmiany, która zwalnia z dodatkowej opłaty cukrowej.

Kartonik o pojemności 200 mln wciąż kosztuje 1,99 zł, ale jest w nim znacznie mniej cukru. Stary produkt zawierał go prawie 20 g w kartoniku, nowy ma niecałe 10 g. W ten sposób producent uniknął dodatkowej opłaty, gdyż przepisy zakładają, że podatek cukrowy nalicza się na dwa sposoby.

Podatek cukrowy: jak jest naliczany


Stała opłata naliczana jest wtedy, gdy zawartość cukru na 100 ml jest mniejsza lub równa 5 g i wynosi ona 50 groszy. Z kolei opłatę zmienną (5 groszy za gram cukru) nalicza się za każdy dodatkowy gram cukru powyżej 5 g na 100 ml napoju.

Choć część produktów ze względu na swoją specyfikę teoretycznie nie podlega podatkowi, ich ceny ostatecznie i tak mogą wzrosnąć. To dlatego, że producenci deklarują, iż podwyżką nie będą obarczać tylko słodzonych napojów. Będą chcieli balansować wzrost cen swoich produktów, dlatego ciężar przeniosą na inne wyroby m.in. na bezcukrową, czystą wodę.