Dzieci chodzą do szkół i chodzić będą. Oto dlaczego Szwedzi nie przenieśli nauki do domów

Sandra Skorupa
W Polsce uczniowie podstawówek nie mogą chodzić do szkoły, ale również wychodzić z domu do godziny 16. Już drugi raz polskich uczniów zamknięto w domach. Inaczej jest w Szwecji. Tam podstawówki i przedszkola nigdy nie zostały zamknięte i mimo pandemii nadal działają. Szwedzi są zdania, że im mniej placówek jest wyłączonych z pracy, tym lepiej dla dobra dzieci.
Szkoły w Szwecji są cały czas otwarte. Dlaczego nie zamknięto podstawówek? unsplash.com

Otwarte szkoły w Szwecji

Dlatego mimo wciąż niepokojącej liczby zakażeń koronawirusem w Szwecji rodzice mogą posłać uczniów podstawówek na zajęcia. Do szkół nieustannie chodzą dzieci i nastolatkowie do 16 roku życia. Zamknięto tylko szkoły średnie i wyższe.
W placówkach panują oczywiście specjalne obostrzenia, niemniej taka strategia wewnątrz kraju spotyka się ze sporą krytyką. Część nauczycieli i rodziców boi się, gdyż jest w grupie podwyższonego ryzyka, a część nie wyobraża sobie zamknięcia szkół w Szwecji.


Rząd jednak podaje argumenty, że to wszystko po to, by nie pogłębiać różnic między dziećmi z domów rodzin wykształconych i niewykształconych, biedniejszych i bogatszych. Nie każdy rodzic jest w stanie zapewnić dziecku tyle samo czasu, sprzętu i pomocy, by szanse na zdobywanie wiedzy były równe. 

Dlaczego w Szwecji uczniowie chodzą do szkół?


Część nauczycieli też przekonuje, że choćby się bardzo starała, nie jest w stanie utrzymać edukacji na tak samo wysokim poziomie podczas nauki online, jak stacjonarnie.

Za pozostawieniem otwartych podstawówek w Szwecji przemawiał też problem badań z innych krajów, w których stwierdzono, że izolacja najmłodszych, brak kontaktów z rówieśnikami oraz edukacja zdalna istotnie wypływają na pogarszanie stanu psychicznego dzieci i młodzieży.

Pozostawanie w 4 ścianach z oprawcą czy możliwość korzystania ze szkolnych posiłków też nie były bez znaczenia w kwestii pozostawienia otwartych szkół w Szwecji. Zarówno za pierwszym, jak i drugim rozwiązaniem stoi grupa zwolenników oraz przeciwników. Który wariant waszym zdaniem jest lepszy?
Źródło: thelocal.se